R5 7600X ile RTX 4080 darboğaz yapar mı?

1080p’de 4080 kullanmayacağınızı varsayarsak, yapmaz. Ha 1080p’de yapsa bile 4080 canavar gibi bir kart olduğu için darboğaz yapsa da hissetmezsiniz 1080p’de. 2 ve 4K’da darboğaz yapmaz zaten.

Hocam darboğaz nedir bir aydınlatın beni ya? Bir de ben o kadar parayı 4K oynamak için vermiyorum ki FPS artsın diye veriyorum atıyorum bende 190 Hz mönitor var 1080p Ultra ayarlarda her oyunda 190 FPS almak istiyorum niye 4K veya 2K ya alıp FPS yarı yarıya düşüreyim ki? Bende GTX 1660 Ti var Ryzen 5 2600X işlemcim ben şimdi çözünürlüğü 1080p alıyorum diye darboğaz mı yapmış oluyor?

Hocam darboğaz nedir bir aydınlatın beni ya? Bir de ben o kadar parayı 4K oynamak için vermiyorum ki FPS artsın diye veriyorum atıyorum bende 190 Hz mönitor var 1080p Ultra ayarlarda her oyunda 190 FPS almak istiyorum niye 4K veya 2K ya alıp FPS yarı yarıya düşüreyim ki? Bende GTX 1660 Ti var Ryzen 5 2600X işlemcim ben şimdi çözünürlüğü 1080p alıyorum diye darboğaz mı yapmış oluyor?
Aslında darboğaz çözünürlükten kaynaklanan bir şey değil. Çözünürlüğü arttırmak darboğazı azaltır, ekran kartına daha çok yük bindirir. Örneğin bir ekran kartı bir oyunda %80 kullanılıyorsa 2K’da %90 4K’da %100 kullanılır. Darboğaz işlemcinin ekran kartını besleme durumuna bağlı.

Aslında darboğaz çözünürlükten kaynaklanan bir şey değil. Çözünürlüğü arttırmak darboğazı azaltır, ekran kartına daha çok yük bindirir. Örneğin bir ekran kartı bir oyunda %80 kullanılıyorsa 2K'da %90 4K'da %100 kullanılır. Darboğaz işlemcinin ekran kartını besleme durumuna bağlı.

O zaman güçlü bir işlemci takarsak darboğazdan kurtulmuş oluyoruz.

Aslında darboğaz çözünürlükten kaynaklanan bir şey değil. Çözünürlüğü arttırmak darboğazı azaltır, ekran kartına daha çok yük bindirir. Örneğin bir ekran kartı bir oyunda %80 kullanılıyorsa 2K'da %90 4K'da %100 kullanılır. Darboğaz işlemcinin ekran kartını besleme durumuna bağlı.

Mesela RX 6800'e Ryzen 5 5600 takıp 1080p Ultra ayarda açarsak darboğaz uçyspar mı?

O zaman güçlü bir işlemci takarsak darboğazdan kurtulmuş oluyoruz.

Mesela RX 6800'e Ryzen 5 5600 takıp 1080p Ultra ayarda açarsak darboğaz uçyspar mı?
AAA oyunlarda yapmaz. Ama Cs, valorant gibi oyunlarda bir tık yapar, ama bayağı az. O da hissedilir düzeyde olmaz.

Yeni konular

Geri
Yukarı