Çözüldü R5 7600X & RTX4070 Ti sistemde mavi ekran hataları

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İşletim sistemi
Windows 11

Mastermonster

Decapat
Daha fazla  
RAM
Kingston Fury Renegade 2x16 6000MhZ
SSD veya HDD modeli
Kingston Fury Renegade 1 tb ssd
Ekran kartı
Zotac 4070ti trinity
Anakart
Msı b650-p pro wifi
İşlemci
R5 7600x
Mavi ekran hataları aşağıdaki gibidir.
20230623_181328.jpg
20230623_181934.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Şöyle yapalım o zaman, BIOS'a girin ve F6 (Load Defaults) yapın, kaydedin ve çıkın.
Yani bilemiyorum BIOS Update ile çözülürmü ama yani 6000 MHz kasıtlı olarak aldım ben daha düşük daha ucuz RAM'lerde vardır hem EXPO hem de 6000 olsun diye.

Ben de kasıtlı aldım zaten uzun zaman götürsün en yeni teknoloji olsun diye 6000 aldım. Bu arada RAM'ler Kingston Fury Beast 2×16 RGB. Yani kaliteli ve EXPO destekliyor. Neden oldu anlamadım. Yeni teknoloji oturması 1 2 yıl alacak sonra çözülecek gibime geliyor. O zamana kadar sorunsuz bir şekilde 4800 de kullanmak mantıklı. Yine de BIOS ve Windows Update yapılması lazım. Belki çözülür.

Ben de kasıtlı aldım zaten uzun zaman götürsün en yeni teknoloji olsun diye 6000 aldım. Bu arada RAM'ler Kingston Fury Beast 2×16 RGB. Yani kaliteli ve EXPO destekliyor. Neden oldu anlamadım. Yeni teknoloji oturması 1 2 yıl alacak sonra çözülecek gibime geliyor. O zamana kadar sorunsuz bir şekilde 4800 de kullanmak mantıklı. Yine de BIOS ve Windows Update yapılması lazım. Belki çözülür.

ASUS teknik servisin bana dediği gibi az önce aradım EXPO uyumlu olması demek Anakartın o RAM'leri destekleyeceği anlamına gelmez Anakartın destekleyeceği RAM'leri liste olarak bana yolladı en fazla 5600 kadar desteği varmış daha önce görmüştüm ama EXPO diye önemsememiştim sanırım sorunun nedeni bu olabilir.

Yani bilemiyorum BIOS Update ile çözülürmü ama yani 6000 MHz kasıtlı olarak aldım ben daha düşük daha ucuz RAM'lerde vardır hem EXPO hem de 6000 olsun diye.

Technopat nette yeni paylaşılan konuya bak. Büyük ihtimal yazılımsal bir sorun. İleride çözülecek gibi.

ASUS teknik servisin bana dediği gibi az önce aradım EXPO uyumlu olması demek anakartın o RAM'leri destekleyeceği anlamına gelmez anakartın destekleyeceği RAM'leri liste olarak bana yolladı en fazla 5600 kadar desteği varmış daha önce görmüştüm ama EXPO diye önemsememiştim sanırım sorunun nedeni bu olabilir.

Alakart overclockla birlikte 6400 MHz destekliyor ayrıca ben kontrol ettiğimde RAM'lerim uyumlu gözüküyor.

Technopat nette yeni paylaşılan konuya bak. Büyük ihtimal yazılımsal bir sorun. İleride çözülecek gibi.

Alakart overclockla birlikte 6400 MHz destekliyor ayrıca ben kontrol ettiğimde RAM'lerim uyumlu gözüküyor.

Vallahi bilemiyorum az önce listeye baktım bende sadece 5600'e kadar destek var. Bütün RAM'lere baktım. Ben böyle RAM'lerin Anakarta uyumluluğunuda olduğunu bilmiyorum bütün hepsi uyumlu sanıyordum. Yani bu listeyi bulmak çok zor 1 sene olacak ama hala stabilleştirelemedi.

Vallahi bilemiyorum az önce listeye baktım bende sadece 5600'e kadar destek var. Bütün RAM'lere baktım. Ben böyle RAM'lerin anakarta uyumluluğunuda olduğunu bilmiyorum bütün hepsi uyumlu sanıyordum. Yani bu listeyi bulmak çok zor 1 sene olacak ama hala stabilleştirelemedi.

Uyumlu tıpatıp aynı RAM'i buldum internette. Yani o konuda sıkıntı yok.

Geri
Yukarı