R5 7600X sistem çöküyor

Auctioned

Hectopat
Herkese merhaba.
PC bazen hemen bazen birkaç saat içinde çöküyor. Sinyol yok üyarısından sonra ekran ve USB'ler gidiyor fakat RGB'ler, fanlar çalışmaya devam ediyor. Kasanın üzerindeki tuşlar da çalışmadığı için sistemi her seferinde Power Supply'e üzerinden kapamak zorunda kalıyorum. Sistem bilgileri ise;

Anakart Gigabyte B650M DS3H.
İşlemci Ryzen 5 7600X.
Ekran kartı Intel ARC770.
RAM Corsair Vengeance RGB 32 GB.
Soğutucu Aorus waterforce 360.
PSU Corsair RM850 850W 80+Gold
M.2 SSD MLD M300 1TB
Kasa Thermaltake ceres 500 tg.

Not: RAM'leri yalnız bırakarak da denedim sorun düzelmedi. Format da attım yine düzelmedi.

Bu arada ekran kartı üzerindeki DisplayPort'tan görüntü alamıyorum. Görüntü almak için anakart üzerindeki DisplayPort bağlantısını kullanıyorum. Görev yöneticisinde Intel Arc görünüyor fakat sarı ünlem işareti var.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam 7. Nesil Ryzen işlemcilerde dahili grafik birimi yok, bu yüzden anakarttan görüntü alamazsınız. Ekran kartından almak zorundasınız. Display Port olmuyorsa HDMI deneyin.

Anakart üzerinden görüntü aldığınızda sistem yine no signal ya da çöküyor mu?
BIOS güncel mi?
CSM modu Disable ise Enable edip ekran kartı ile tekrar görüntü almayı deneyin.
Hiçbir şey değişmezse başka bir ekran kartı bulup onunla test edin.

Hocam 7. Nesil Ryzen işlemcilerde dahili grafik birimi yok, bu yüzden anakarttan görüntü alamazsınız. Ekran kartından almak zorundasınız. DisplayPort olmuyorsa HDMI deneyin.

Bildiğim kadarıyla kullandığım işlemcide dahili grafik birimi yer alıyor aksi olsaydı söylediğin gibi anakart üzerindeki DisplayPort'tan görüntü alamazdım.

Anakart üzerinden görüntü aldığınızda sistem yine no Signal'ya da çöküyor mu?
BIOS güncel mi?
CSM modu Disable ise Enable edip ekran kartı ile tekrar görüntü almayı deneyin.
Hiçbir şey değişmezse başka bir ekran kartı bulup onunla test edin.

CSM modunu enable yapınca ekran kartı üzerinden görüntü almaya başladım. Umarım sistemin kendini kapama sorunu da bununla ilgilidir de PC'yi kurmaya başlayabilirim. Teşekkür ederim.

Sistem çökmesi ile ilgili sorunum devam ediyor maalesef. Yardımcı olabilecek birileri vardır diye umuyorum.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı