R5 7600X sistem stabil bir şekilde açılmıyor

Gokhan.Ocal

Hectopat
Daha fazla  
Herkese merhaba. Yaklaşık 10 gündür yeni toplamış olduğum Ryzen sistemimi kullanıyorum daha doğrusu kullanmaya çalışıyorum ve karşılaştığım sorunlarla ilgili deneyimlerimi paylaşmak istedim.
Sistem özellikleri:
İşlemci AMD Ryzen 5 7600X.
Anakart ASUS TUF Gaming X670e Plus.
RAM Kingston Fury 2*8 CL40 5600MHz.
Ekran kartı ASUS TUF RTX3080 10 GB.
PSU ASUS ROG STRIX 850G 80+ 850watt.
Soğutucu Dark X125 kule tipi.
Kasa ASUS Vento.

İşletim sistemi Windows 11 22H2 tüm güncellemeler yapıldı. BIOS güncellemesi ASUS resmi sitesinde yer alan son sürüm ile güncellendi. Ekran kartı sürücüleri güncel ve en son dün yayınlanan sürücüde temiz kurulum ile kuruldu.

Ekran kartı, PSU ve kasa eski sistemimden kalma yeni alınmadı. Soğutucuda da bütçe nedeniyle böyle bir ürün tercih edildi.

Gelelim sistemle ilgili karşılaştığım sorunlara… Öncelikle sistem stabil bir şekilde açılmıyor. Anakart üzerinde yer alan arıza LED'leri yanıyor ve bazen dram LED'inde bazen işlemci LED'inde bazen ise BIOS LED'inde takılı kalıp devam edemiyor. Tekrar kapatıp açtığımda bazen açılıyor bazen tekrar tekrar kapatıp açmak gerekiyor. Bazen açılıyor ama VGA ışığı yanıp kalıyor öylece. Açılırken anakart logosu gelmiyor ve direk Windows pin ekranı geliyor. Bazen ise anakart logosu geliyor ve 3-5 dakika açılmıyor. Bazen ise sistem direk BIOS ekranında takılı kalıyor. Şu ana kadar bir kere bile düzgün bir şekilde açılmadı bilgisayar.

Evet soğutucum çok güçlü değil farkındayım ancak işlemci sıcaklıkları bir saniye içinde 60 derecelerden 80leri gördüğü için daha soğutucu fanları hızlandıramadan sistem kendi kendine kapanıyor. Kasada temperli cam falanda takılı değil ki ısınma sorunu olmasın diye ama işlemci bir anda 80 dereceye çıkıp eğer kapanmazsa aniden 60 dereceye düşüyor yani ısı kontrolü çok dengesiz.

Uyku moduna aldığım zaman RAM'ler üzerinde ki RGB'ler sönmüyor. Anakart üzerindeki TUF logosu RGB'si yanmıyor ama arka RGB'si yanıyor. Oyun oynarken ki sadece PUBG oynuyorum birdenbire oyun çöküyor ve kontrol ettiğimde işlemci sadece 60 derecelerde iken aniden kapanıyor. Bazen masaüstündeyken sistem hiçbir şey açık olmadığı halde kendi kendine kapanıyor. Bazen klavyeyi bazen fareyi görmüyor. Aygıt Yöneticisi'nden baktığımda klavyeyi tanınmayan aygıt görüyor başka bir sefer baktığımda klavyeyi tanımlıyor bu sefer fareyi görmüyor.

Zaman zaman sistemde kendi kendine bir kasılma oluyor ve kapatıp açmadan düzelmiyor. Tabii açmak için bayağı uğraşıyorum. Donanımsal olarak RAM'ler, ekran kartı, SSD ve PSU da sorun olmadığına eminim çünkü eski sistemimde duruyor bundan söküp ona takınca taş gibi çalışıyor.

Eski sistemim i5 9600K ve ASRock Z390 anakart. Dört yıldır hiçbir sorunla karşılaşmadım. Ondan önce Ryzen 2700 vardı oda böyle tutarsız, kararsız ve stabil çalışmayan bir sistemdi. Bir ara 3600XLI Ryzen sisteme geçip yine sorun yaşayınca hemen iade etmiştim.

Intel fanboyu değilim yanlış anlaşılmasın AMD'yi kötülemek içinde yazmıyorum ama bu platform stabil değil. AMD sever arkadaşlar bozulmasınlar ama forumlarda yaşadığım sorunları araştırınca karşıma hep AMD sistemler çıkıyor. Belki bu sefer AMD işleri yoluna koymuştur diye aldım ama yine hata ettim. Teknobiyotiğe iade için talep oluşturdum ve eğer kabul edilirse hemen iade edip Intel 13. nesil sisteme geçeceğim. AMD tercih etmemde gerekçem anakartın uzun süre destek verecek olmasıydı. Ama varsın Intel destek vermesin zira 2023 yılında şu anda alacağım 13700k işlemciyi eminim ki 2028 başına kadar sorunsuz bir şekilde kullanacağım.

Eğer sistemle ilgili tavsiyeleriniz varsa dinlemeye hazırım.

Ben MPG X670e anakarttan sonra sistemi düzgün şekilde kullanabiliyorum. Benim RAM'ler çok iyi değil tabii. Varsayılan olarak 4800 MHz iken ben 5600 MHz de stabil şekilde kullanabiliyorum. Eco mode falan da açmadım zaten işlemci en yüksek 80 watt falan tüketiyor PUBG de. Ryzen 7000 serisi için sanırım BIOS'u yine en düzgün anakartlar MSI MPG ve MAG anakartları. Diğer anakartları kullanan kimi gördüysem hep boot sorunları var. ASUS nasıl olurda özellikle TUF serisinde böylesinde dandik bir BIOS ile piyasaya mal sürer anlamış değilim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben MPG X670e anakarttan sonra sistemi düzgün şekilde kullanabiliyorum. Benim RAM'ler çok iyi değil tabii. Varsayılan olarak 4800 MHz iken ben 5600 MHz de stabil şekilde kullanabiliyorum. Eco mode falan da açmadım zaten işlemci en yüksek 80 watt falan tüketiyor PUBG de. Ryzen 7000 serisi için sanırım BIOS'u yine en düzgün anakartlar MSI MPG ve MAG anakartları. Diğer anakartları kullanan kimi gördüysem hep boot sorunları var. ASUS nasıl olurda özellikle TUF serisinde böylesinde dandik bir BIOS ile piyasaya mal sürer anlamış değilim.

MAG B650 TOMAHAWK var bende de. RAM'ler support kısmında onaylı olanlardan mıydı?

Asus anakart için evet listede idi. Fakat msi anakartta var mı diye ayrıca bakmadım. Sorun ramler değil. Anakartınız çoğunlukla ram hatası veriyorsa bile bence bu anakart ile ilgili daha doğrusu bios ile ilgili bişey.

Ryzen 5 7600 ve msı pro b650-p aldım. Boot sorunu bende de var. Bazen hiç açılmıyor. Sürekli resetliyorum ya da PC yi kapatıp tekrar açıyorum. Parçaları incehesaptan yeni aldım iade talebi oluştursam iade alma ihtimalleri var mıdır yok gösterebilecek bir arkadaş var mı?

Ryzen 5 7600 ve msı pro b650-p aldım. Boot sorunu bende de var. Bazen hiç açılmıyor. Sürekli resetliyorum ya da PC yi kapatıp tekrar açıyorum. Parçaları incehesaptan yeni aldım iade talebi oluştursam iade alma ihtimalleri var mıdır yok gösterebilecek bir arkadaş var mı?
Ben teknobiyotikten almıştım, iade almadılar onun yerine kupon verdiler. Anakartı değiştirdim, sorun çözüldü. Yeni anakart geldiğinden beri sorunsuz kullanıyorum en azından.

Değişim için talep de bulunayım ben de . Anakart ne aldınız ne tavsiye edersiniz
Ben msi mpg x670e carbon wifi aldım. Zaten TUF x670e gaming plus almıştım onun yerine kupon vermişlerdi, anakart fiyatı da 10800 küsur bir fiyata düşmüştü. Şu anda 13000 bin TL üzerinde fiyata sahip. Yani bütçeniz varsa aynı anakartı tavsiye ederim.

Ben msi mpg x670e carbon wifi aldım. Zaten TUF x670e gaming plus almıştım onun yerine kupon vermişlerdi, anakart fiyatı da 10800 küsur bir fiyata düşmüştü. Şu anda 13000 bin TL üzerinde fiyata sahip. Yani bütçeniz varsa aynı anakartı tavsiye ederim.
Aynı anakart bende var ama hala benim de 1 dadikadan önce açılmıyor.

Aynı anakart bende var ama hala benim de 1 dadikadan önce açılmıyor.
Görev yöneticisinde bios süresi kaç saniye gösteriyor? Benim 18 ve civarı gösteriyor. Monitöre görüntü gelmesi ise genellikle 25-30 saniye sürüyor. Bazen 1 dakkayı buluyor bazen ise 13-15 saniye de görüntü geliyor. Bir standartı yok zaten. Daha önce de yazdım ya hani yeter ki açılsın ve kullanabileyim yeter bana 😊

Görev yöneticisinde bios süresi kaç saniye gösteriyor? Benim 18 ve civarı gösteriyor. Monitöre görüntü gelmesi ise genellikle 25-30 saniye sürüyor. Bazen 1 dakkayı buluyor bazen ise 13-15 saniye de görüntü geliyor. Bir standartı yok zaten. Daha önce de yazdım ya hani yeter ki açılsın ve kullanabileyim yeter bana 😊
Yani zamanla güncellenir birşeyler olur. Çok rahatsız etmiyor

Geri
Yukarı