R5 7600X sistem stabil bir şekilde açılmıyor

Gokhan.Ocal

Hectopat
Daha fazla  
Herkese merhaba. Yaklaşık 10 gündür yeni toplamış olduğum Ryzen sistemimi kullanıyorum daha doğrusu kullanmaya çalışıyorum ve karşılaştığım sorunlarla ilgili deneyimlerimi paylaşmak istedim.
Sistem özellikleri:
İşlemci AMD Ryzen 5 7600X.
Anakart ASUS TUF Gaming X670e Plus.
RAM Kingston Fury 2*8 CL40 5600MHz.
Ekran kartı ASUS TUF RTX3080 10 GB.
PSU ASUS ROG STRIX 850G 80+ 850watt.
Soğutucu Dark X125 kule tipi.
Kasa ASUS Vento.

İşletim sistemi Windows 11 22H2 tüm güncellemeler yapıldı. BIOS güncellemesi ASUS resmi sitesinde yer alan son sürüm ile güncellendi. Ekran kartı sürücüleri güncel ve en son dün yayınlanan sürücüde temiz kurulum ile kuruldu.

Ekran kartı, PSU ve kasa eski sistemimden kalma yeni alınmadı. Soğutucuda da bütçe nedeniyle böyle bir ürün tercih edildi.

Gelelim sistemle ilgili karşılaştığım sorunlara… Öncelikle sistem stabil bir şekilde açılmıyor. Anakart üzerinde yer alan arıza LED'leri yanıyor ve bazen dram LED'inde bazen işlemci LED'inde bazen ise BIOS LED'inde takılı kalıp devam edemiyor. Tekrar kapatıp açtığımda bazen açılıyor bazen tekrar tekrar kapatıp açmak gerekiyor. Bazen açılıyor ama VGA ışığı yanıp kalıyor öylece. Açılırken anakart logosu gelmiyor ve direk Windows pin ekranı geliyor. Bazen ise anakart logosu geliyor ve 3-5 dakika açılmıyor. Bazen ise sistem direk BIOS ekranında takılı kalıyor. Şu ana kadar bir kere bile düzgün bir şekilde açılmadı bilgisayar.

Evet soğutucum çok güçlü değil farkındayım ancak işlemci sıcaklıkları bir saniye içinde 60 derecelerden 80leri gördüğü için daha soğutucu fanları hızlandıramadan sistem kendi kendine kapanıyor. Kasada temperli cam falanda takılı değil ki ısınma sorunu olmasın diye ama işlemci bir anda 80 dereceye çıkıp eğer kapanmazsa aniden 60 dereceye düşüyor yani ısı kontrolü çok dengesiz.

Uyku moduna aldığım zaman RAM'ler üzerinde ki RGB'ler sönmüyor. Anakart üzerindeki TUF logosu RGB'si yanmıyor ama arka RGB'si yanıyor. Oyun oynarken ki sadece PUBG oynuyorum birdenbire oyun çöküyor ve kontrol ettiğimde işlemci sadece 60 derecelerde iken aniden kapanıyor. Bazen masaüstündeyken sistem hiçbir şey açık olmadığı halde kendi kendine kapanıyor. Bazen klavyeyi bazen fareyi görmüyor. Aygıt Yöneticisi'nden baktığımda klavyeyi tanınmayan aygıt görüyor başka bir sefer baktığımda klavyeyi tanımlıyor bu sefer fareyi görmüyor.

Zaman zaman sistemde kendi kendine bir kasılma oluyor ve kapatıp açmadan düzelmiyor. Tabii açmak için bayağı uğraşıyorum. Donanımsal olarak RAM'ler, ekran kartı, SSD ve PSU da sorun olmadığına eminim çünkü eski sistemimde duruyor bundan söküp ona takınca taş gibi çalışıyor.

Eski sistemim i5 9600K ve ASRock Z390 anakart. Dört yıldır hiçbir sorunla karşılaşmadım. Ondan önce Ryzen 2700 vardı oda böyle tutarsız, kararsız ve stabil çalışmayan bir sistemdi. Bir ara 3600XLI Ryzen sisteme geçip yine sorun yaşayınca hemen iade etmiştim.

Intel fanboyu değilim yanlış anlaşılmasın AMD'yi kötülemek içinde yazmıyorum ama bu platform stabil değil. AMD sever arkadaşlar bozulmasınlar ama forumlarda yaşadığım sorunları araştırınca karşıma hep AMD sistemler çıkıyor. Belki bu sefer AMD işleri yoluna koymuştur diye aldım ama yine hata ettim. Teknobiyotiğe iade için talep oluşturdum ve eğer kabul edilirse hemen iade edip Intel 13. nesil sisteme geçeceğim. AMD tercih etmemde gerekçem anakartın uzun süre destek verecek olmasıydı. Ama varsın Intel destek vermesin zira 2023 yılında şu anda alacağım 13700k işlemciyi eminim ki 2028 başına kadar sorunsuz bir şekilde kullanacağım.

Eğer sistemle ilgili tavsiyeleriniz varsa dinlemeye hazırım.

Sorunuma konu açmak için geldim çok benzer şeyler yaşadım.
Sanırım AM5 ve DDR5 baya sorunlu halen. Ryzen 7600X ve B650 Tomahawk anakartım var ve boot sorunu bitmiyor.
Ekran kartını 2. PCI-E slotuna alınca açılıyor, ilk slotta boot etmiyor.
Bazen yeniden başlat dediğimde kapatıyor, ekran açılmıyor.
BIOS'da güncelledim. Elimde kaldı parçalar.
Bende de aynı sorun var. CPU ve GPU aynı model. Ram profillerini deaktif ettiğimde sorunsuzca boot ediyor fakat XMP yada EXPO yu açarsam sistem sıfırdan açılırken sorunsuzca açılıyor fakat yeniden başlatınca ram hatası verip debug led sarı ışık yakıyor.

Bende de aynı sorun var. CPU ve GPU aynı model. Ram profillerini deaktif ettiğimde sorunsuzca boot ediyor fakat XMP yada EXPO yu açarsam sistem sıfırdan açılırken sorunsuzca açılıyor fakat yeniden başlatınca ram hatası verip debug led sarı ışık yakıyor.
BIOS Güncel mi hocam? bütün üreticiler aynı anda yeni BIOS yayınladı onu bir deneyin denemediyseniz.

Sorun işlemcideymiş.
Sorunuma konu açmak için geldim çok benzer şeyler yaşadım.
Sanırım AM5 ve DDR5 baya sorunlu halen. Ryzen 7600X ve B650 Tomahawk anakartım var ve boot sorunu bitmiyor.
Ekran kartını 2. PCI-E slotuna alınca açılıyor, ilk slotta boot etmiyor.
Bazen yeniden başlat dediğimde kapatıyor, ekran açılmıyor.
BIOS'da güncelledim. Elimde kaldı parçalar.

Dosya Ekleri

• sont.png
    sont.png
    78,4 KB · Görüntüleme: 36
@Gokhan. Ocal Hocam merhaba, hala AM5 sistemde sorunlar yaşıyor musunuz? Bende geçtim ancak daha sistemi toplamadım.

@Gokhan. Ocal Hocam merhaba, hala AM5 sistemde sorunlar yaşıyor musunuz? Bende geçtim ancak daha sistemi toplamadım.
Performans olarak bir sorunum yok. Bios güncellerken pc yi bir kaç kere kapatıp açmam gerekiyor, uyku moduna aldıktan sonra geri açtığımda bazı donanımların bilhassa ram lerin rgb aydınlatmaları yazılımı açmazsam çalışmıyo. Boot süresi halen bir tık uzun ama eskisi kadar değil ve artık boot işlemi bayağı stabilleşti. Havalarında etkisiyle olsa gerek af liquid 360 ii sıvı soğutucuyla halen stock halde 50 derecelere yakın sıcaklıklarda çalışıyor. Msi çoklu bellek kullanımı için son bir bios daha sundu ancak halen beta versiyonunda ve ben daha bu beta sürümü kurmadım. Nihai sürüm gelince kuracağım. Onun haricinde dediğim gibi bir sorun yok performansı zaten incelemelerde ne veriliyorsa o. He bir de benim anakartımda eco mod var ben onunla kullanıyorum. Sadece pc pubg oynadığımdan fazlasıyla yetiyor.

Performans olarak bir sorunum yok. Bios güncellerken pc yi bir kaç kere kapatıp açmam gerekiyor, uyku moduna aldıktan sonra geri açtığımda bazı donanımların bilhassa ram lerin rgb aydınlatmaları yazılımı açmazsam çalışmıyo. Boot süresi halen bir tık uzun ama eskisi kadar değil ve artık boot işlemi bayağı stabilleşti. Havalarında etkisiyle olsa gerek af liquid 360 ii sıvı soğutucuyla halen stock halde 50 derecelere yakın sıcaklıklarda çalışıyor. Msi çoklu bellek kullanımı için son bir bios daha sundu ancak halen beta versiyonunda ve ben daha bu beta sürümü kurmadım. Nihai sürüm gelince kuracağım. Onun haricinde dediğim gibi bir sorun yok performansı zaten incelemelerde ne veriliyorsa o. He bir de benim anakartımda eco mod var ben onunla kullanıyorum. Sadece pc pubg oynadığımdan fazlasıyla yetiyor.
Valla hocam bende MSI Pro x670-p modelini aldımda daha kargoda geldiğinde kurulumunu yapacağım 6000mhz ram aldım 7800x3d de işlemcim var inşallah problem yaşamam :)

Hocam o işlemciye çok sağlam bir sıvı soğutma gerekir hele ki bu havalarda zaptedemezsiniz onu. Umarım önlemini almışsınızdır 😂.
Lian Li Galahad AIO 360 Mm Sl edition var. Bununla tutamazsam yapacak bişi yok :)

Yeni konular

Geri
Yukarı