R5 7600X ve RX6800 sistemde sürücü kurunca Windows çöküyor

mustafaayguen

Femtopat
Daha fazla  
RAM
GSKILL 32GB (2x16GB) Flare X5 6000MHz CL36 DDR5 1.35V AMD EXPO
Anakart
ASUS Rog Strix B650E-F Gaming Wifi
Merhaba,

Öncelikle amacım işlemci ekran kartını kullanıp, RX6800 ekran kartını ikinci kart olarak kullanmak...

ASUS ROG STRIX B650E-F Gaming Wi-Fi
AMD Ryzen 5 7600X.
MSI Radeon RX 6800 Gaming X 16 GB.

Bu sistemde, Windows 10, 11 kurulumunda herhangi bir sorun yok. Driver kurulumu ve her şey düzgün.
Ekran kartı için driver kurduğum zaman Windows çöküyor.

1- Harici ekran kartı olmadan işlemci güncel driver ile düzgün çalışıyor,
2- Harici ekran kartı işlemci ekran kartı devre dışı iken bütün driverlar ile düzgün çalışıyor,
3- Harici ekran kartı 22.5.2 (işlemci ekran kartı desteklenmeyen) ve işlemci için Microsoft driver ile düzgün çalışıyor ama performans çok kötü.

Çözüm önerileriniz nedir?

Bios her iki tarafa görüntü verecek şekilde kalsın, harici ekran kartından görüntü alıp, önce chipset sürücüsünü kurun, arkasında amd sürücüsünü kurun, sonra anakartdan görüntü alın.
Bu şekilde Windows ilk açılışında normal başlıyor, AMD Software yüklenmeye gelince restart ediyor ve başlangıç onarma ekranına düşüyor.

Görüntü almasa dahi, iGPU açıkken AMD Software Windows'un açılmasını engelliyor

Bu şekilde Windows ilk açılışında normal başlıyor, AMD Software yüklenmeye gelince restart ediyor ve başlangıç onarma ekranına düşüyor.

Görüntü almasa dahi, iGPU açıkken AMD Software Windows'un açılmasını engelliyor

Sürücüyü kurmadan önce , aygıt yöneticisinden IGPU'yu devre dışı bırakıp dener misin?

Sürücüyü kurmadan önce , aygıt yöneticisinden IGPU'yu devre dışı bırakıp dener misin?
Harici ekran kartına monitör bağlı, IGPU devre dışı : Kurulum ve çalışma normal.
Harici ekran kartına monitör bağlı, IGPU devrede : 22.5.2 driver hariç Çöküyor.
IGPU aktif ve monitör bağlı : 22.5.2 driver ile harici ekran kartı ve IGPU için microsoft driveri ile normal
IGPU aktif ve monitör bağlı : 22.5.2 üstü tüm driverlar ile Çöküyor.

Ben mecburen AMD'nin yeni çıkan tüm driverları ile denemeye devam edicem.
Şu anda IGPU devre dışı ve harici ekran kartı monitöre bağlı kullanıyorum.
Render vs. yaparken bilgisayarı kullanamıyorum...

Harici ekran kartına monitör bağlı, iGPU devre dışı: Kurulum ve çalışma normal.
Harici ekran kartına monitör bağlı, iGPU devrede: 22.5.2 driver hariç Çöküyor.
iGPU aktif ve monitör bağlı: 22.5.2 driver ile harici ekran kartı ve iGPU için Microsoft driveri ile normal
iGPU aktif ve monitör bağlı: 22.5.2 üstü tüm driverlar ile Çöküyor.

Ben mecburen AMD'nin yeni çıkan tüm driverları ile denemeye devam edeceğim.
Şu anda iGPU devre dışı ve harici ekran kartı monitöre bağlı kullanıyorum.
Render vs. yaparken bilgisayarı kullanamıyorum...

Başka bir önerim olacak, iGPU aygıt yöneticisinde devre dışıyken, sürücüyü kurup, sonra yazılımın ayarlar kısmında, grafik, altında multi GPU (m GPU) var bunu aktif edip IGPU'yu devreye sokup dener misin?

Başka bir önerim olacak, iGPU aygıt yöneticisinde devre dışıyken, sürücüyü kurup, sonra yazılımın ayarlar kısmında, grafik, altında multi GPU (m GPU) var bunu aktif edip IGPU'yu devreye sokup dener misin?
Çıkmak zorunda kaldım ama akşam iftardan sonra kesinlikle denerim.
Hazır aklıma gelmişken son PRO driverlara da bi bakayım, belki yeni bişeyler gelmiştir. :)

geç dönüş yapabildiğim için öncelikle affınıza sığınıyorum.
Aygıt yöneticisinden iGPU devreye sokulduğu anda "amdkmdag.sys" hatası ile mavi ekran çıkıyor ve restart ediyor.
Restart sonrası aygıt yöneticisinde iGPU devre dışı olarak sistem açılıyor.

Son düzenleme:
Şimdilik tek çözüm bu gibi görünüyor...
Amernime Zone Flex
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Merhaba,

Öncelikle amacım işlemci ekran kartını kullanıp, RX6800 ekran kartını ikinci kart olarak kullanmak...

AMD Ryzen 5 7600X.
MSI Radeon RX 6800 Gaming X 16 GB.

Bu sistemde, Windows 10, 11 kurulumunda herhangi bir sorun yok. Driver kurulumu ve her şey düzgün.
Ekran kartı için driver kurduğum zaman Windows çöküyor.

1- Harici ekran kartı olmadan işlemci güncel driver ile düzgün çalışıyor,
2- Harici ekran kartı işlemci ekran kartı devre dışı iken bütün driverlar ile düzgün çalışıyor,
3- Harici ekran kartı 22.5.2 (işlemci ekran kartı desteklenmeyen) ve işlemci için Microsoft driver ile düzgün çalışıyor ama performans çok kötü.

Çözüm önerileriniz nedir?
merhaba reis çok gereksiz ama bir şey sormak istiyorum bende r5 7600x ve rx6800 16 gb ile sistem kurucam sistemden memnunmusun fps vs bakımından kusura bakma konuda bağımsız.

merhaba reis çok gereksiz ama bir şey sormak istiyorum bende r5 7600x ve rx6800 16 gb ile sistem kurucam sistemden memnunmusun fps vs bakımından kusura bakma konuda bağımsız.
Ben oyun oynamıyorum ama horizon 5 kurup bi baktım, sistem uçuyor :)

Asus Rog Strix B650E-F Gaming Wifi
AMD Ryzen 5 7600X
MSI Radeon RX 6800 Gaming X 16g
G.SKILL Flare X5 EXPO 6000MHz 2 x 16GB
Kingston 1TB Fury Renegade NVMe
EVGA Supernova 1000 GT

Ben oyun oynamıyorum ama Horizon 5 kurup bir baktım, sistem uçuyor :)

AMD Ryzen 5 7600X.
MSI Radeon RX 6800 Gaming X 16g.
G.Skill flare X5 EXPO 6000MHz 2 X 16 GB.
Kingston 1TB Fury Renegade NVMe.
EVGA supernova 1000 GT.

İnternette araştırmam üzere AMD ekran kartlarının çoğunda problem var diyorlar doğru mu siyah ekran vs. Diyorlar kafamı çok kurcaladı.

İnternette araştırmam üzere AMD ekran kartlarının çoğunda problem var diyorlar doğru mu siyah ekran vs. Diyorlar kafamı çok kurcaladı.
Şahsen sadece RX6800 ve RX5600 kullandım. Ne bende, ne de çevremde bu kartlarla ilgili herhangi bir şikayet veya memnuniyetsizlik duymadım.
Hatta 6800 serisi hakkında nerdeyse yok denecek kadar haber/makale var, sadece performans testleri görüyorum :)

Şahsen sadece RX6800 ve RX5600 kullandım. Ne bende, ne de çevremde bu kartlarla ilgili herhangi bir şikayet veya memnuniyetsizlik duymadım.
Hatta 6800 serisi hakkında nerdeyse yok denecek kadar haber/makale var, sadece performans testleri görüyorum :)
Ekran kartlarına hemen kabahat bulmamak lazım bence. Kartlar çok nadir sorunludur. Genelde sistemlerde sorun var arkadaşların.
Elektrik beslemeleri yetersiz veya temassızlık sorunları yüzünden veya korsan oyunlar gibi sorunlardan ekran kartları kara koyun ilan edilebiliyor maalesef.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı