R5 7600X'in DarkFlash Radiant DC 240 ile stres testinde 93 dereceye çıkması normal mi?

Ayarszeno

Decapat
Daha fazla  
Merhaba,
Sayfadaki birkaç konuları okudum ama tabii ben güncel zaman ve kendi sistemim hakkında yorum almak isterim. Ekteki fotoğrafta olduğu gibi 15 dakika boyunca test yaptım ve en fazla 93 dereceyi gördü. Sizce bu değer normal mi?

Sıvı soğutucum: DarkFlash Radiant DC 240. Maddi anlamda bunu seçmek zorunda kaldım.

IMG_20231129_190025.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
7600X ısınma sorunlu bir işlemci, sıvı soğutucunuz da giriş seviyesi ancak bana da sıcaklık biraz fazla geldi. Montaj hatası vs. yapmadığınızdan emin misiniz? Ayrıca macunu sürdükten sonra açarsanız pump-out olayı olabilir ve macun her yerde olmayacağı için sıcaklığı etkileyebilir.

Ek olarak BIOS'dan Eco modu açabilirsiniz, sıcaklığa büyük ölçüde etkisi olacaktır. Performans olarak biraz düşüş olur ama sıcaklığa oranla daha mantıklı.

7600X sıcak çalışır, AM5 için max operating temp 95 derece , AMD tarafından durum normal olarak açıklandı 95 C te çalışmasında sıkıntı/endişe edilecek durum yokmuş , ancak bazı anakartlarda SOC voltage sebebiyle hasar/işlemci çevresinde yanma durumları oldu ancak onuda bios updateler ile düzeltmişler, 95 C üzerine çıkma eğilimi olursa autothrottle ediyor , biosu update et, daha iyi bir soğutucu alana kadar undervolt edip kendi emniyetin için daha düşük sıcaklıklarda kullanabilirsin

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

7600X ısınma sorunlu bir işlemci, sıvı soğutucunuz da giriş seviyesi ancak bana da sıcaklık biraz fazla geldi. Montaj hatası vs. yapmadığınızdan emin misiniz? Ayrıca macunu sürdükten sonra açarsanız pump-out olayı olabilir ve macun her yerde olmayacağı için sıcaklığı etkileyebilir.

Ek olarak BIOS'tan eco modu açabilirsiniz, sıcaklığa büyük ölçüde etkisi olacaktır. Performans olarak biraz düşüş olur ama sıcaklığa oranla daha mantıklı.

Hocam zaten tekrardan termal macun sıkıcam şu anki sıkıtığım termal macun DarkFlash'a ait MX-4 var elimde onu sıkmayı düşünüyorum, montaj hatası yapmadığımı düşünüyorum ama eve gidince fotoğraf olarak atıp yorumunu isterim.

Peki oyunları Ultra ayarlarda oynamak istediğimde işlemciyide ece modo aldığımda ne kadar FPS kaybı yaşarım?
(Ekran kartı: 4070 Ti)

MX4 iyidir yeterli , ancak sıcak çalışıyor X serisi AM5 youtube vs videolardada bir çok şikayet görürsün, tekrardan stress testi denerken HWinfo ile bi core voltage değerine bak defaultta 1,4v üzerine çıkıyodur büyük ihtimal, ancak resimde 1,38e kadar çıkıp geriye 1,30 a kadar throttle etmiş gibi görünüyor, tavsiyem manual overclock/undervolt edip yada PBO Curve optimizer değerlerini deneyerek negative 15/20/25 olarak düşürüp daha soğuk çalıştığı bir değer bul derim

MX4 iyidir yeterli, ancak sıcak çalışıyor X serisi AM5 YouTube vs videolardada birçok şikayet görürsün, tekrardan stress testi denerken HWiNFO ile bir Core voltage değerine bak defaultta 1, 4V üzerine çıkıyordur büyük ihtimal, ancak resimde 1, 38e kadar çıkıp geriye 1,30 a kadar throttle etmiş gibi görünüyor, tavsiyem manual overclock/undervolt edip ya da PBO Curve Optimizer değerlerini deneyerek negative 15/20/25 olarak düşürüp daha soğuk çalıştığı bir değer bul derim.

Hocam selam eve şimdi gelebildim termal macunum ofisde kalmış test esnasında SS aldım ve BIOS eskiymiş güncelledim ama değerlere bakılırsa değişen bir şey olmadı sanırım eco mod şart gibi gözüküyor.

TDP değerlerini ayarlama kısmını bulamıyorum bilen var mı? (A620M Gaming x)

Dosya Ekleri

• son technopat.png
    son technopat.png
    357,5 KB · Görüntüleme: 13
  • IMG_20231130_010223.jpg
    IMG_20231130_010223.jpg
    108,8 KB · Görüntüleme: 8
Son düzenleme:
ilk etapta manual oc/undervolt yapma bi pbo ile ayarlamaya çalış, pbo auto olmasın
aşağıdaki videolarıda takip edebilirsin menülere girişlerle ilgili, eski ayarlarını not et bi kenara bütük ihtimal auto heralde hepsi , şuan anakart 142 w veriyor , eco mode 65w a çeker ancak doğru ayarları bularak daha iyi performans alabilirsin
- Precision boost overdrive advanced yapıp , pbo limits manual yap , sırasıyla ppt/tdc/edc değerleri var default değer çıkmazsa 142/110/170 yap, anakartında 142/110/170 gibi şuan o değerler default , fazladan 000 varmış gigabyte kartta
- Precision boost overdrive a gir / all cores negative 10 yap sakın positive yapma, önce bi öyle dene , sonra all cores negative 15 yap bide öyle bir dene, sonra birde all cores negative 20 dene , negative 20 de belki sistem restart edebilir kurtarıyosa 15e geri alırsın , negative 15 kurtarmıyorsa negative 10 olsun
-hala sıcaklık yükselme eğilimindeyse pbo içerisinde PPT limit kısmına gir 10 ar 20 şer deneme durumuna göre düşür ppt limit için 142w / 120 w / 110 w / 100 w vs deneyerek bi bakabilirsin , tdc/edc için ince ayara gerek yok şuan anakart auto ayar yapacaktır

-eğer anakart hala sıcaklıkta düzgün ayarlama yapamadıysa o menüde platform thermal throttle control var onu auto yerine 85/80/75 gibi değer yap öyle bir dene , bu arada max çıkabildiği mhz leri/sıcaklıklarıda yaz bi kenara

aşağıdaki videolara bakabilirisn gigabyte anakart onlarda, ancak her işlemci/anakart aynı şekilde tutmaz, prime95 gibi stress testlerinde yüksek değerler görebilirsin ancak oyunlarda o kadar ısınmayacaktır
stres testindeki yüksek değerlerden çokta korkma, şuan kendi kullanımımda prime95 te en fazla 90 derece görüyor ancak oyunlarda max 55-60 dereceyi geçmiyor, 7600x 4070ti ile birlikte çok zorlanmaz büyük ihtimal, işlemci heralde %40-50-60 ını kullanıyodur 4k oyunla beraber

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

İlk etapta manual oc/undervolt yapma bir PBO ile ayarlamaya çalış, PBO Auto olmasın.
Aşağıdaki videoları da takip edebilirsin menülere girişlerle ilgili, eski ayarlarını not et bir kenara bütük ihtimal Auto herhalde hepsi, şu an anakart 142 W veriyor, eco mode 65W a çeker ancak doğru ayarları bularak daha iyi performans alabilirsin.
- Precision Boost OverDrive Advanced yapıp, PBO limits manual yap, sırasıyla ppt/tdc/edc değerleri var default değer çıkmazsa 142/110/170 yap, anakartında 142/110/170 gibi şu an o değerler default, fazladan 000 varmış Gigabyte kartta.
- Precision Boost OverDrive'a gir / all cores negative 10 yap sakın positive yapma, önce bir öyle dene, sonra all cores negative 15 yap bir de öyle bir dene, sonra bir de all cores negative 20 dene, negative 20 de belki sistem restart edebilir kurtarıyorsa 15e geri alırsın, negative 15 kurtarmıyorsa negative 10 olsun.
-Hala sıcaklık yükselme eğilimindeyse PBO içerisinde ppt limit kısmına gir 10'ar 20'şer deneme durumuna göre düşür ppt limit için 142W / 120W / 110W / 100W vs deneyerek bir bakabilirsin, tdc/edc için ince ayara gerek yok şu an anakart Auto ayar yapacaktır.

-Eğer anakart hala sıcaklıkta düzgün ayarlama yapamadıysa o menüde platform thermal throttle Control var onu Auto yerine 85/80/75 gibi değer yap öyle bir dene, bu arada Max çıkabildiği MHz leri/sıcaklıklarıda yaz bir kenara.

Aşağıdaki videolara bakabilirisn Gigabyte anakart onlarda, ancak her işlemci/anakart aynı şekilde tutmaz, Prime95 gibi stress testlerinde yüksek değerler görebilirsin ancak oyunlarda o kadar ısınmayacaktır.
Stres testindeki yüksek değerlerden çok da korkma, şu an kendi kullanımımda Prime95'te en fazla 90 derece görüyor ancak oyunlarda Max 55-60 dereceyi geçmiyor, 7600X 4070 Ti ile birlikte çok zorlanmaz büyük ihtimal, işlemci herhalde %40-50-60'ını kullanıyordur 4K oyunla beraber.

Akşam kurucalamaya devam edeceğim şöyle bir gelişme oldu kasanın yerini değiştirdim masanın üzerine aldım yani testlerde Max 90 dereceyi gördü CS2 oynarkende CPU-Z'yi arkada açık bıraktım 45 dk lık Ultra ayarlarda Max 75 dereceyi gördü CS2 bildiğim kadarıyla işlemciyi daha çok kullanan bir oyun diğer oyunlarda da bu gibi derece alacaksam bence kafi sizce?

Yeni konular

Geri
Yukarı