R5 7640HS için termal macun önerisi

@bilmemem

Teşekkür ederim. Tercihimi pullsardan yana kullanacağım. Sıcak suyun içinde bekletme olayı macunun yapısına, işlevselliğine zarar vermez değil mi? Bir de laptop için kaç gr macun almalıyım? Bu benim ilk laptopum oldu, daha öncesinde masaüstü sistem kullanıyordum ve macun uygulamasını sadece CPU'ya yapıyordum. Fakat laptopta durum nasıl olur, kaç gram macun gerekir bilemedim. Yardımcı olur musunuz?

Zarar vermiyor diye biliyorum sıcak suyun içinde bekletmek ama yüzde yüz bilgi sahibi değilim. 1-2 gram hem GPU hem CPU'ya yeter fakat 1gr tercih ederseniz ikisine de ucu ucuna yeter. Yani tam ölçülü sürmeniz gerekli.

Zarar vermiyor diye biliyorum sıcak suyun içinde bekletmek ama yüzde yüz bilgi sahibi değilim. 1-2 gram hem GPU hem CPU'ya yeter fakat 1gr tercih ederseniz ikisine de ucu ucuna yeter. Yani tam ölçülü sürmeniz gerekli.
İlginiz için teşekkür ederim. Biraz fazla soru sordum kusura bakmayın ama bir sorum daha olacak.

Cihazım şuan da hâlâ ilk gün ki gibi çalışıyor diyebilirim sıcaklık konusunda. Şöyle örnek vereyim; İlk aldığım zaman OCCT testinde 60W tüketimde 83 dereceyi görüyordu CPU. Şuan ise test yaptığımda maksimum 86 dereceyi gördüm. Yani 3 derecelik bir artış söz konusu. Oyun oynarken ise fanlar auto moddayken 40-55W arası güç tüketiminde maksimum 79-80 derece görüyorum. Fanlar max moddayken 65- 75 derece civarları geziyor. Yani fazla bir sıcaklık söz konusu değil gördüğüm kadarıyla. Bu durumda da macun yenilemeli miyim yoksa sıcaklık sorunu yaşamaya başlayınca mı yenilemeli miyim? Ben normalde 6 ayda bir bakım yapmayı planlıyordum fakat bazı kaynaklar senede bir yapın diyor, bazıları ise 6 ayda bir yapın diyor. O yüzden karar veremedim şuan da bu bakımı yapmalı mıyım diye.

İlginiz için teşekkür ederim. Biraz fazla soru sordum kusura bakmayın ama bir sorum daha olacak.

Cihazım şu an da hâlâ ilk gün ki gibi çalışıyor diyebilirim sıcaklık konusunda. Şöyle örnek vereyim; ilk aldığım zaman OCCT testinde 60W tüketimde 83 dereceyi görüyordu CPU. Şu an ise test yaptığımda maksimum 86 dereceyi gördüm. Yani 3 derecelik bir artış söz konusu. Oyun oynarken ise fanlar Auto moddayken 40-55W arası güç tüketiminde maksimum 79-80 derece görüyorum. Fanlar Max moddayken 65- 75 derece civarları geziyor. Yani fazla bir sıcaklık söz konusu değil gördüğüm kadarıyla. Bu durumda da macun yenilemeli miyim yoksa sıcaklık sorunu yaşamaya başlayınca mı yenilemeli miyim? Ben normalde 6 ayda bir bakım yapmayı planlıyordum fakat bazı kaynaklar senede bir yapın diyor, bazıları ise 6 ayda bir yapın diyor. O yüzden karar veremedim şu an da bu bakımı yapmalı mıyım diye.

Eğer sıcaklık sorununuz yoksa açıp fanları temizlemeniz yeterli. Kullanıma göre 6 ay veya 1 yıl arasında olmalı bakımları. Şu an açıp tozlarının temizleyin, zaten sıcaklık sorunu yokmuş. Termal macuna gerek yok.

Geri
Yukarı