Çözüldü R5 Pro 5650GE sistem çalışmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Dekon

Kilopat
Yer
İzmir
Daha fazla  
RAM
Apacer Panther 8GB 3200MHz CL16, ThermalTake Toughram 2x8 3600MHz CL18 DDR4
SSD veya HDD modeli
WD Green Sata SSD 480GB,Samsung Evo 970 1TB
Ekran kartı
Gigabyte Aorus Radeon RX 6800 XT
Anakart
Asus Prime X570-P
İşlemci
AMD Ryzen 5 Pro 5650GE
Merhabalar herkese,
Yeni bir sistem kuruyorum ancak sistemden henüz görüntü çıkışı ve USB çıkışlarında herhangi bir güç göremedim. Sistemin hepsini İncehesap'tan yaklaşık 2 ayda düzenledim. Yaptığım denemeleri listeliyorum.
GPU varken GPU üzerindeki HDMI çıkışından ve GPU yokken anakartın HDMI çıkışı ile görüntü almayı denedim başarısız oldum.
Güç Kaynağını ve kablolarını halihazırda kullandığım Rampage 850W ile değiştirdim olmadı.
Tekli RAM'i söküp Thermaltake 2x8 RAM taktım A2 ve B2 slotlarına çözüm olmadı.
Kablosuz ve kablolu klavye ile BIOS'a girmeyi denedim klavyelere karşı tepkisiz kaldı Apex Pro'nun ışıkları bile yanmadı buna istinaden USB ışığı taktığımda USB'lerde güç olduğunu ancak takılan diğer aygıtların çalışmadığını gözlemledim. Elimde PS/2 klavye olmadığı için o girişi kullanamıyorum.
WD marka SATA SSD aldım sistemi çalıştırması için onda sorun olduğunu düşünüp elimdeki çalışan sistemden Samsung EVO 970 1TB M.2 SSD'yi taktım içinde Windows 10 yüklü bir ihtimal de olsa BIOS'a girerim çabasıyla ancak sonuç başarısız oldu.

Sistem Bileşenleri:
PSU Corsair (2021) RM-850 CP-9020235-EU -> Rampage 850W ile denendi
Anakart ASUS Prime X570-P AMD X570 Soket AM4 DDR4 5100(OC)MHz ATX
CPU AMD Ryzen 5 Pro 5650GE
CPU soğutucu AMD Wraith Prism (Elimdeki Corsair marka termal macunu sürüp taktım)
RAM Apacer Panther Black-Gold 1x8GB 3200MHz CL16 DDR4 -> Thermaltake Toughram 2x8 3600MHz CL18 DDR4
GPU Gigabyte Aorus Radeon RX 6800 XT Master Type-C 16G GV-R68XTAORUS M-16GC
Depolama WD Green SATA SSD 480GB (içi boş) -> EVO 970 1TB (Windows 10 yüklü kendi SSD'mi ekledim)
Monitör LG 27GN750-B (DP Kablosu henüz yok o yüzden sadece HDMI ile görüntü alabiliyorum)
Sistem uzay montaj olarak birleştirdim henüz kasa almadım. Güç tuşu için de pinlerden jumper kablo ile breadboarda tuş ataması yaptım.

Her türlü çözüm öneriniz için şimdiden teşekkür ederim.

Çözüm
Güncelleme: Servis BIOS girişi yapılamıyor olarak kayıt açmış ve ürün değişimi sağlandı. Bugün teslim aldım ve aynı sistemde GPU kullanmadan sistemi başlatabildim. Bu sefer klavyede güç de mevcuttu ve BIOS'tan direkt güncelleme yapıp tam performansta kullanım sağlayabildim.
Sorun CPU'nun değişimi ile çözüme kavuştu.

Ekstra olarak asıl sistemimde de hem bakım yapmak hemde test etmek için 3800X ile değiştirdim ve sıkıntı olmadı.
Anakartın BIOS'u güncel mi hocam?

BIOS'a giriş yapamadım kablolu ve kablosuz klavyelerimin hiçbirine tepki vermedi. Laptoptan anakartın destek sayfasında işlemcimin olduğunu gördüm emin olmak için son 4021 BIOS sürümünü indirdim USB'de duruyor ancak giriş yapamadığım için kaldı.
Güncelleme anakartı ve işlemciyi garantiye gönderdim. Anakart üzerinde herhangi bir sorun bulunamadı ancak işlemciden henüz bir bilgi yok.

Son düzenleme:
Tamamdır hocam. Duruma göre yazarsınız.

Güncelleme: Servis BIOS girişi yapılamıyor olarak kayıt açmış ve ürün değişimi sağlandı. Bugün teslim aldım ve aynı sistemde GPU kullanmadan sistemi başlatabildim. Bu sefer klavyede güç de mevcuttu ve BIOS'tan direkt güncelleme yapıp tam performansta kullanım sağlayabildim.
Sorun CPU'nun değişimi ile çözüme kavuştu.

Ekstra olarak asıl sistemimde de hem bakım yapmak hemde test etmek için 3800X ile değiştirdim ve sıkıntı olmadı.

Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı