R7 200'de VRAM kullanımı %50'yi geçmiyor

Shantoudow

Centipat
Daha fazla  
Merhaba herkese, 16 GB RAM ile birlikte AMD Radeon R7 200 series 4 GB ekran kartım var. Ekran kartları benimkilere denk ya da GB olarak daha düşük olanlara kıyasla oyunlardan yeterli performans alamadığımı düşündüğümden dolayı bu yazıyı yazıyorum. ASUS GPUTweakıı programından overclock yapmayı da denedim, fakat en yüksek ayarda oyundayken denerken bile "VRAM usage" kısmının en fazla %47 - %50 arası olduğunu gördüm, hatta %50'nin üstünü bir kere bile göremedim. Acaba yeterli performansı alamamamın sebebi bu olabilir mi? Bilgisayardan çok anlayan birisi de değilim, biraz açıklayıcı anlatabilirseniz iyi olur, teşekkürler.
GPU-Z uygulamasından sistemim:

1653593088953.png

1653593138248.png

Tüm sisteminiz nedir? Hangi oyunda nasıl performans alıyorsunuz?
VRAM'in her oyunda tam kullanılması söz konusu değil. Oyundan oyuna ve uygulamadan uygulamaya değişir.

Merhaba herkese, 16 GB RAM ile birlikte AMD Radeon R7 200 series 4 GB ekran kartım var. Ekran kartları benimkilere denk ya da GB olarak daha düşük olanlara kıyasla oyunlardan yeterli performans alamadığımı düşündüğümden dolayı bu yazıyı yazıyorum. ASUS gputweakıı programından overclock yapmayı da denedim, fakat en yüksek ayarda oyundayken denerken bile "VRAM usage" kısmının en fazla %47 - %50 arası olduğunu gördüm, hatta %50'nin üstünü bir kere bile göremedim. Acaba yeterli performansı alamamamın sebebi bu olabilir mi? Bilgisayardan çok anlayan birisi de değilim, biraz açıklayıcı anlatabilirseniz iyi olur, teşekkürler.
GPU-Z uygulamasından sistemim:

Eki Görüntüle 1400394

Eki Görüntüle 1400395

Öncelikle o kartı GB'a göre karşılaştırmayın, 1 GB olup ondan güçlü olan GPU'lar da mevcut. Performansa gelirsek direkt olarak R7 240'lı ve işlemci ve RAM miktarı olarak sizinkine yakın olan sistemlerdeki oyun performanslarına bakın. Böylece doğru sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Tüm sisteminiz nedir? Hangi oyunda nasıl performans alıyorsunuz?
VRAM'in her oyunda tam kullanılması söz konusu değil. Oyundan oyuna ve uygulamadan uygulamaya değişir.
Tüm sistemden kastınız nedir? Herhangi başka bir uygulamadan görsel de atabilirim örneğin işlemcim intel i5-6500 3.20 GHz. Oyun olarak örneğin Fortnite diyelim en yüksek ayarlarda hiç oynanmıyor 2-3 fps alıyorum. CS:GO max ayarlarda 20 fps'ten üstünü göremiyorum veyahut GTA V desek onda da aynı şekilde en yüksek ayarlarda 30 altı fps alıyorum hep bu yüzden düşük ayarlarda oynuyorum fakat ekran kartı benimle aynı bir tanıdığım GTA'da 60 fps rahat alıyor mesela.

Tüm sistemden kastınız nedir? Herhangi başka bir uygulamadan görsel de atabilirim örneğin işlemcim intel i5-6500 3.20 GHz. Oyun olarak örneğin Fortnite diyelim en yüksek ayarlarda hiç oynanmıyor 2-3 fps alıyorum. CS:GO max ayarlarda 20 fps'ten üstünü göremiyorum veyahut GTA V desek onda da aynı şekilde en yüksek ayarlarda 30 altı fps alıyorum hep bu yüzden düşük ayarlarda oynuyorum fakat ekran kartı benimle aynı bir tanıdığım GTA'da 60 fps rahat alıyor mesela.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Oyun içerisindeki değerlere bakabilir misiniz? Bu videodan yardım alarak Afterburner'ı kurabilirsiniz.

Değerleri de bizimle paylaşırsanız bakabiliriz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Oyun içerisindeki değerlere bakabilir misiniz? Bu videodan yardım alarak Afterburner'ı kurabilirsiniz.

Değerleri de bizimle paylaşırsanız bakabiliriz.
tamam yarın sınavım olduğum için şimdi çıkmak durumundayım yarın deneyip tekrardan cevap veririm iyi akşamlar efendim

Geri
Yukarı