R7 240 E8400 Sistemde Sıcaklık Sorunu

• Konuyu başlatan Oreki
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 0
  • Görüntüleme 386
Makaleler
4
Yer
İzmir
Sistemimde ki ekran kartı ve işlemcime overclock yapmak istiyorum. Ama bu konuda kafama takılan bazı sorunlar var. Kasam ofis kasası ve tek fan bulunmakta. Asıl sorunda bu fan hızını ayarlayamıyorum. Anakartımın adı bile yok işlemci chipsetinden ona uygun işlemci bulabiliyorum. BIOS'ta fan hızı ayarlama gibi herhangi bir ayarda yok.
Fan hızı ayarlamak için SpeedFan tarzı programlar yükledim. Kasa içindeki fanı algılamadılar. Sadece tek bir şekilde fan hızını ayarlayabiliyorum. 4 RAM slotundan 2 ayni renk slotu kullanırsam fan %100 hızla çalışıyor ama böyle maksimum 4GB RAM'e sahip olabiliyorum buda yetersiz olduğundan mecburen diğer RAM kısımlarını da kullanmam gerekiyor.
Böyle yapınca da fan hızım %5 gibi bir seviyede oluyor. Çok yüksek sıcaklık seviyelerine ulasıyorum. Bu sorunu nasıl çözebilirim ?

Ayrıca bu overclock işlemini de abartmadan yapmam gerekiyor. Anakart çok eski ve overclocku desteklemeyeceğine yönelik bir korkum var. Sistemi yakmak da istemiyorum. Ama sistemin overclocka ihtiyacı var.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı