R7 240 ekran kartı çalışmıyor

MEAGE

Femtopat
Daha fazla  
Herkese iyi günler. Öncelikle halihazırda hata vermeden çalışan eski bir sistemim var.

300 Watt PSU.

LGA 1155 pin H61H2-M2 anakart.
Intel Core i5 2320 3.00 GHz 4 çekirdek.
8 GB DDR3 1333 MHz RAM(4+4 şeklinde)
Kingston 240 GB ssd+ 500 GB HDD.
Şu an takılı ekran kartı NVIDIA GeForce 210 1GB 64 Bit.

Bu sisteme ASUS marka R7 240 ekran kartını taktığım zaman ekran kartının, işlemcinin ve PSU'nun fanları çalışıyor fakat ekrana görüntü gelmiyor, klavye ve fare ışıkları yanmıyor. Forumdaki araştırmada bunun BIOS güncellemesi ile ilgili olduğunu söyleyen ve çözümlenen konu var fakat BIOS güncellemesini bir türlü yapamadım.
Şu ana kadar denediğim BIOS güncellemelerinde ''error: ROM file size does not match existing BIOS size'' uyarısı alıyorum. İndirdiğim başka bir dosya olan ''aptio 4 amı Firmware Update Utility programının içinde ise herhangi bir .cap ya da .rom dosyası bulunmuyor, .sys dosyasının uzantısını .cap değiştirdiğimde afuwingui adlı uygulama dosyayı görüyor ama yine aynı hatayı veriyor.

Forumdaki diğer konulara gelecek olursak, Recep baltaş'ın çözümlediği konuda önce me güncellemesi yapılması gerektiğini söylüyor ama koyduğu link ECS'nin anasayfasına atıyor orada ne indireceğimi ne yapacağımı bilemiyorum. Yine forumda aynı anakartın nasıl güncelleneceğini belirten adım adım ilerleyen 7 yıl önce açılmış bir konu var fakat oradaki linkler de şu an hatalı.

Şu ana kadar tek ilerlemem ana kartta me unlock jumperını takmış olmam. Gerçi onu da doğrı yere mi taktım emin değilim. CMOS için olan kırmızı pinin sağında yer alan 2 pine taktım, anakartın aşağısında me unlock yazan ayrı bir yer de var. Ayrıca internette CPU EVO ve eblu programlarını da bir türlü bulamadım. Yardımcı olursanın sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Anakartın markası asus ya da msı onun sitesinden biosu indir. Yüklediğin bios kendi anakartına uymamış rom anlamı bu. Anakartın vql listesine bak orada r7 240 uyumu varsa olur. Bu arada anakartınız 2 versiyonlu lütfen speccy ile anakartınızın versiyonunu öğrenin ya da anakartın üstünden bulunuz ve ona uygun biosu indirin.

Anakartın üstünde asus ya da msı yazmıyor, ben American Megatrends-Ecs diye biliyorum ve versiyon 1.0, Anakart qvl listesinde de ram ve işlemciler çıkıyor ekran kartı ile alakalı birşey göremedim. Ayrıca attığınız linkteki sitede en son windows 8.1 e kadar güncelleme bulunuyor. Benim işletim sistemim Windows 10 Pro. Acaba Windows 7 ve ya Windows 8.1 kursam bu güncellemeyi başarılı bir şekilde yapabilir miyim çünkü attığınız linkteki güncellemeyi indirip kurmaya çalıştığımda aynı hatayı aldım.

Anakartın üstünde ASUS'ya da MSI yazmıyor, ben American Megatrends-Ecs diye biliyorum ve versiyon 1.0, Anakart QVL listesinde de RAM ve işlemciler çıkıyor ekran kartı ile alakalı bir şey göremedim. Ayrıca attığınız linkteki sitede en son Windows 8.1'e kadar güncelleme bulunuyor. Benim işletim sistemim Windows 10 Pro. Acaba Windows 7 veya Windows 8.1 kursam bu güncellemeyi başarılı bir şekilde yapabilir miyim çünkü attığınız linkteki güncellemeyi indirip kurmaya çalıştığımda aynı hatayı aldım.

Win 10 sahip sistemde indirin ama BIOS'u kendi ekranında upgrade edin. Herhangi bir Win düşürmeye gerek yok.

Flash belleğe dosyaları attım ve pc açılırken bıos ekranına girdim ama BIOS'un kendi ekranında upgrade edemiyorum, o tarz bir buton ve ya herhangi birşey bulamıyorum. Bu arada ME Firmwire Sürümü karşısında N/A yazıyor onun 8.xxx ten yüksek olması gerektiğini söylüyorlar fakat onunla alakalı birkaç şey kurmama rağmen herhangi bir değişiklik olmadı.

Geri
Yukarı