R7 240 ile Core 2 Duo E7500 darboğaz yapar mı?

SLR Nirvana

Hectopat
Herkese merhabalar. Başlıkta da belirttiğim gibi R7 240 ve E7500 kullanıyorum. Oyunda işlemci kullanımı 80% - 90% iken ekran kartı kullanımı 50% - 60% gibi değerlerde gidip geliyor. Oyunda FPS değerim düşük ve anlık droplar oluyor. Sistemimde darboğaz var mı? Varsa ne kadar etkiler? Ek olarak bu darboğazı minimum seviyeye nasıl getirebilirim?

Çözüm
İşlemciyi yükselttim denilebilir. Maksimum 500 lira verebilirim monitöre. Tavsiye edeceğiniz herhangi bir monitör var mıdır?

Peki benim monitörüm 720p mi? Pek anlamıyorum monitör işlerinden.

1- 500TL civarı FHD Bulmak imkansız ama 650tl civarı Aoc I2269Wvm var Vatanda bulabilirsin.

2- Monitörün 720p ile 1080p arasında ortada kalmış yani.
Anakartın Quad Core işlemcileri destekliyor. Aliexpress üzerinden Q9400 almanı tavsiye ederim. R7 240 Dual Core işlemcilerle ciddi ölçüde darboğaz sorunu yaşatır.

Anakartın Quad Core işlemcileri destekliyor. Aliexpress üzerinden Q9400 almanı tavsiye ederim. R7 240 Dual Core işlemcilerle ciddi ölçüde darboğaz sorunu yaşatır.
Xeon E5450 sipariş etim Aliexpress üzerinden. E5450 ile herhangi bir sorun yaşamam değil mi? Ek olarak işlemci gelene kadar bu darboğazı minimum seviyeye nasıl getirebilirim?

Grafik ayarlarını yükseltin. Böylece ekran kartına yük binecektir. Anakarta BIOS Mod yapmanız gerekiyor. Aksi taktirde sıcaklık sorunları ile uğraşırsınız.

Grafik ayarlarını yükseltin. Böylece ekran kartına yük binecektir. Anakarta BIOS Mod yapmanız gerekiyor. Aksi taktirde sıcaklık sorunları ile uğraşırsınız.
League of Legends'da grafik ayarları en yüksek olmasına rağmen bu sorunla karşılaşıyorum. CS GO'da ise ayarlar en düşükte. Ayarları en yükseğe mi alayım yoksa ortaya mı ?

Grafik ayarları düşük olursa işlemciye daha fazla yük binecektir. Buna bağlı olarak performansınız azalır. Grafik ayarlarını yüksek olarak ayarlayın. FPS değerleri hoşunuza gitmezse biraz düşürebilirsiniz.

O çözünürlük ile R5 230 taksan yine darboğaz olur :) İşlemci de yükseltebilirsin monitör de.

İşlemci yükseltirsen görüntü kalitesi aynı kalır, FPS çoğalır.
Monitör yükseltirsen görüntü güzelleşir FPS daha az yükselir ama darboğazdan kurtulursun.

Benim önerim 1600x900 bir monitör alman. Sonra işlemciyi yükseltirsin.

O çözünürlük ile R5 230 taksan yine darboğaz olur :) İşlemci de yükseltebilirsin monitör de.

İşlemci yükseltirsen görüntü kalitesi aynı kalır, FPS çoğalır.
Monitör yükseltirsen görüntü güzelleşir FPS daha az yükselir ama darboğazdan kurtulursun.

Benim önerim 1600x900 bir monitör alman. Sonra işlemciyi yükseltirsin.

Arada ciddi bir fark olmaz. Full HD monitör ile biraz performans artışı olabilir. Çünkü ekran kartına daha fazla yük binecektir. Bu sorunu kökten çözmenin yolu işlemci değiştirmektir. Ayrıca R7 240 720p dışında düzgün performans vermiyor. Kısaca verdiğiniz tavsiye pek yararlı değil.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı