R7 240 System thread expection not handled hatası

RAM
8GB DDR2
SSD veya HDD modeli
1 adet kingston 120gb ss (windows buraya kurulu)
Ekran kartı
Asus R7 240
Anakart
Asus hb1m-r2.0
İşlemci
İntel i5
Bilgisayar açılırken mavi ekranda kalıyor bu hata ile birlikte. Güvenli modda başlayamıyorum ya da winr ekranına da giremiyorum. Bilgisayarım da bir adet SSD ve 1 adet HDD var. Windows SSD'ye kurulu durumda. Bilgisayar sürekli olarak kendini yeniden başlatıyor bu ekran geliyor sürekli.
Bilgisayar bir anda çalışırken kapandı ve bu ekrana düştü. Yeni bir program vs. İndirmedim. Elektrik gidip gelmedi. Hiçbir şekilde bilgisayar açılmıyor ne onarım ekranı ne windows güvenli mod vs.
- BIOS pili çıkarıp taktım.
- Bütün dış donanımları söktüm taktım.
- SSD ve HDD kablolarını söktüm taktım.
Sorun çozülmeyince USB üzerinden bir UEFI dosyası oluşturup format atmaya çalıştım. Başka bir PC'den denedim kurulum ekranı geldi yani USB çalışıyor.
-Ancak kendi PC imde kurulum ekranına giremeden tekrar aynı mavi ekrana düşüyorum.
-Boot ayarlarınıdan USB'yi en başa aldım düzelmedi hata.

Son düzenleme:
İşlemci, RAM veya disklerde bir sıkıntı olabilir. Memtest86 yapın. Bunu da yapamıyorsanız disklerinizi başka bir cihazda disk testine sokun. Durumuna bakın. Sonucu buraya atabilirsiniz. Ancak bu testleri yapamamanız donanım sorunları olduğunu gösterir niteliktedir. Ancak garantiye ya da servise gidecek gibi duruyor sisteminiz. Ek olarak sisteminizi uzun süredir temizlemediyseniz veya termal macununu yenilemediyseniz ısıdan dolayı kapanıyor olabilir. Ancak eğer durum buysa sürekli yakın sürelerde tekrardan kapanıyor. Yani aynı işlemleri uygularken aynı yerlere yakın yerlerde sistem yeniden başlar. Bu durumları kontrol edin. Ona göre dönüş yaparsınız.

Müsait zamanda Memtest86 yapıp fotoğrafla sonucu gösterin.
RAM'leriniz birden fazlaysa tek tek takarak yapmalısınız. Böylece hangi RAM arızalı bulabilirsiniz. Arızalı değilse zaten sıkıntı yok.

Aşağıdaki şekilde de başka bir bilgisayarda disklerinizi test ediniz.

Diskinizi vereceğim 2 programla tarayıp sonuçları buradan görsel olarak paylaşın.
HD Tune
Diskinizi seçin. Health ve Error Scan kısımları.

Crystal Disk Info
Direk programı açın. Diski seçin bilgileriniz gelecek.

Eğer üstteki programlar smart verisi vermiyorsa;
Nvme diskiniz varsa bunlar size sonuç vermeyebilir. Disk üreticinizin adını başa yazarak google da firmware olarak aratın. Örnek WD Nvme disk firmware gibi. Kendi sitesinden firmware 'ini indirip smart verisi atın.

Duruma göre dönüş sağlarsınız.

İşlemci, RAM veya disklerde bir sıkıntı olabilir. Memtest86 yapın. Bunu da yapamıyorsanız disklerinizi başka bir cihazda disk testine sokun. Durumuna bakın. Sonucu buraya atabilirsiniz. Ancak bu testleri yapamamanız donanım sorunları olduğunu gösterir niteliktedir. Ancak garantiye ya da servise gidecek gibi duruyor sisteminiz. Ek olarak sisteminizi uzun süredir temizlemediyseniz veya termal macununu yenilemediyseniz ısıdan dolayı kapanıyor olabilir. Ancak eğer durum buysa sürekli yakın sürelerde tekrardan kapanıyor. Yani aynı işlemleri uygularken aynı yerlere yakın yerlerde sistem yeniden başlar. Bu durumları kontrol edin. Ona göre dönüş yaparsınız.

Müsait zamanda Memtest86 yapıp fotoğrafla sonucu gösterin.
RAM'leriniz birden fazlaysa tek tek takarak yapmalısınız. Böylece hangi RAM arızalı bulabilirsiniz. Arızalı değilse zaten sıkıntı yok.

Aşağıdaki şekilde de başka bir bilgisayarda disklerinizi test ediniz.

Diskinizi vereceğim 2 programla tarayıp sonuçları buradan görsel olarak paylaşın.
HD Tune.
Diskinizi seçin. Health ve error scan kısımları.

CrystalDiskInfo.
Direk programı açın. Diski seçin bilgileriniz gelecek.

Eğer üstteki programlar Smart verisi vermiyorsa;
NVMe diskiniz varsa bunlar size sonuç vermeyebilir. Disk üreticinizin adını başa yazarak Google da Firmware olarak aratın. Örnek WD NVMe disk Firmware gibi. Kendi sitesinden Firmware'ini indirip Smart verisi atın.

Duruma göre dönüş sağlarsınız.

Hocam merhalabar. Kasayı bie bilgisayarcıya götürdüm. Kendisi yeni RAM ve SSD takarak denedi ancak sonuç aynı olunca sorunun anakarttan kaynaklı olduğunu söyledi. Ayrıca halihazırda kullanmakta olduğum PSU'nun da yetersiz olduğunu yenisini almam gerektiğini söyledi. Kasanın düzenli olarak temizliğini yapıyordum ısınma sorunu yaşamıyordum ancak tek bir sorun vardı o da kullandığım birçon farklı ısı ölçme programında anakartımın ısısının özellikle oyunlarda 200 derecelere çıktığını görüyordum. Gerçekten de elimi anakartımın kuzey köprüsüne dokundurduğumda elimi ciddi anlamda yakacak şekilde ısındığını fark etmiştim. Ancak ben bu sorunu neredeyse 2 yıla yakındır yaşıyordum sorunsuz bir şekilde kullanıyordum. Bilgisayar tamircisi sorunun elektrik dalgalanmalarından olmuş olabileceğini söyledi. Ancak başka bir sorun olarak kullanmakta olduğum anakartımın birebir aynısının artık satılmadığını öğrendim.
Bozulan anakartım ASUS H81M-D r2.0 modeli. Ancak internette sadece ASUS H81M-K modelini bulabildim.

İşlemci: Intel i5-4460 (LGA 1150)
Ekran kartı: AMD Radeon R7 240.
RAM: Kingston kvr16n11/8

ASUS HD81M-K bu bileşenler ile uyumlu mudur acaba? Ve bozulan anakartım ile bu anakart arasındaki fark nedir? Ayrıca önerebileceğiniz bu sisteme uygun ve uygun fiyatlı bir güç kaynağı var mıdır?

Ayrıca sızce başka bir bilgisayarıcıya da sistemimi göstermeli miyim?

Geri
Yukarı