R7 240 ve Pentium G2020 Sisteme Yükseltme Önerisi

SoloFantasma

Hectopat
Kısıtlı bir bütçem olduğundan sistemimi yükseltmek istiyorum bu konuda yardımınızı isteyecektim;

Asus H61M-E Anakart
GT 240 GPU
İntel Celeron G1620
4 GB DDR3 RAM

Böyle bir sisteme sahibim sizce alttaki parçaları sistemime almam en azından bir iki yıl beni idare edebilir mi ?
Oynadığım oyunlar: League Of Legends, Rust, CS:GO,HOİ4, The Forest
Low ayarlar olsa bile sorun yok.
Düşündüğüm parçalar;

alttaki parçaları sistemime almam en azından bir iki yıl beni idare edebilir mi ?
Bana göre çok yanlış tercihleriniz var. Seçtiğiniz parçalarla 2 yıl idare edemezsiniz.

Eğer yükseltme yapmayı düşünüyorsanız sadece bir model yukarıdaki parçalara yönelmeyin. Ve böyle eski bir sisteme sıfır parçalar alarak paranızı israf etmeyin.

Bütçenizi bilmiyorum fakat ikinci ele yönelerek seçtiğiniz Pentium'un dörtte üçü fiyata, 3 kat daha güçlü i5 2500K alabilirsiniz. Aynı şekilde R7 250 yerine hem daha ucuz, hem daha güçlü olan GTX 750Ti'ı tercih edebilirsiniz.

Dediğim şekilde yaparsanız aynı paraya (belki daha da ucuza) daha güçlü ve daha uzun süre gidecek bir sistem toplayabilirsiniz.

Almayı düşündüğün işlemciyi kesinlikle almamalısın.

Önerim; Intel Xeon E3-1240 v2 8 M Önbellek 3.40

Nedeni;
1548970504808.png

Daha ucuz fiyata hem tekli çekirdekte 500 Puan fark hem de toplu çekirdekte 3.3 kat daha iyi performans veren E3-1240 v2 işlemci tercih edilmeli.

Ekran kartı açısından bakınca yine çok düşük performanslı ve oldukça yüksek fiyatlı olan bir ekran kartı seçmişsin kesinlikle GTX 950 tercih etmelisin hatta bütçe yaratabiliyorsan GTX 960 bile düşünmelisin.

Bütçene göre ben ikisinin de linkini buraya bırakacağım.
Asus GTX 950 2 GB 128Bit
GIGABYTE GTX 960 2 GB 128Bit

Nedeni;
1548970806315.png

G3D Mark değerlerine ayrıca Core Clock , Memory Clock değerlerine baktığında Açık şekilde GTX 950 ve ya GTX 960 tercih edilmeli bu kadar paralar veriliyorsa eğer.

RAM olarak da yine pahalı seçeneği seçmişsiniz.
Kingston PC ram bellek
Sağdaki listeden 4GB DDR3 1600 MHz seçerseniz 100 TL ye kapatmış olursunuz. Kendim de aldım bu satıcıdan %100 çalışıyor gayet başarılı.

Bu parçalarla Ultra ayarlarda oyunları oynayabilirsiniz.

Öncelikle yardımcı olduğun için sana çok teşekkür ediyorum.Farkettiğin gibi bu konuda tecrübesiz ve biraz da bilgisizim yurtdışı alışverişine pek güvenemediğimden alibaba,amazon vb. sitelerde pek dolaşmıyordum fakat bunları değerlendireceğim sanırım.Ekran kartı olarak GTX 960'ı tercih edeceğim.Beni böylesine büyük bir hatadan kurtartığın için sana minnettarım.Bir ricam daha bulunmakta şuan eski (11yıl) bir 250W power supply e sahibim ve kasam da bi o kadar eski dolayısı ile bir kasaya ve power supplya ihtiyacım var.Yurtiçi siteleri tercihimdir lakin önerebileceğin kasayı duruma göre alma ihtimalim de olabilir.Ayrıca bu kabloların tümü gerekli mi kurtulma şansım var mı acaba belirtirsen sevinirim.Tekrardan böylesine güzel ve açıklayıcı yardım ettiğin için çok teşekkür ediyorum,iyi geceler diliyorum.
IMG-20190131-WA0013.jpg

Son düzenleme:
Bana göre çok yanlış tercihleriniz var. Seçtiğiniz parçalarla 2 yıl idare edemezsiniz.

Eğer yükseltme yapmayı düşünüyorsanız sadece bir model yukarıdaki parçalara yönelmeyin. Ve böyle eski bir sisteme sıfır parçalar alarak paranızı israf etmeyin.

Bütçenizi bilmiyorum fakat ikinci ele yönelerek seçtiğiniz Pentium'un dörtte üçü fiyata, 3 kat daha güçlü i5 2500K alabilirsiniz. Aynı şekilde R7 250 yerine hem daha ucuz, hem daha güçlü olan GTX 750Ti'ı tercih edebilirsiniz.

Dediğim şekilde yaparsanız aynı paraya (belki daha da ucuza) daha güçlü ve daha uzun süre gidecek bir sistem toplayabilirsiniz.
Sanırım AliExpressten bu parçaları temin edeceğim ve yüksek ihtimalle GTX 960 ı alacağım.Yine yardımcı olduğun için teşekkür ediyorum :).

Öncelikle hepimiz burada birbirimize yardımcı olmak için varız. Rica ederim. Her zaman destek olmaya hazırız.
Konuya dönecek olursak belirttiğiniz PSU gercekten eskimiş ve belirttiğim parçaları almanız durumunda yetersiz kalacaktır.

High Power 500W 80+ Bronze Kırmızı Fan Güç Kaynağı

Tercih edebilirsiniz. Hem fiyat olarak rakiplerinden çok daha iyi hem de performans olarak hiçbir olumsuzluk görmedim şimdiye kadar forumda.

Orada belirttiğiniz kabloların büyük çoğunluğu eski güç kaynağınızdan geliyor geri kalanlar iste sabit sürücü ve sabit diskinizin güç ve anakart bağlantı kabloları. En alttakiler ise kasa bağlantı kablolarıdır. Yani maalesef bütün kablolar bir şekilde bir göreve hizmet etmekteler.
Yeni kasalar aslında göze ve maddi duruma bağlı 150 liradan binlerce liraya kadar farklılık göstermektedir. Bu belirttiğim ürünleri aldıktan sonra elinizde ne kadar kalacağını ve ya kasaya ne kadar bütçe ayırabileceğinizi yazarsanız daha sağlıklı yardım edebilirim.
Kablo görüntüsü açısından yeni PSU ve yeni kasalar kablo saklama bölümleri ile donatılmış olup PC bileşenleri için daha sağlıklı çalışma alanı sağlıyorlar.

Tamamen aklımdan çıkmış aliexpress üzerinden alışveriş yaparken size sadece işlemciyi gönderecekler. Yani İşlemci fanı olmayacak. Fotoğrafa baktığımda low profile bir Intel CPU fan görüyorum. Onu değiştirmeniz de fayda var. En azından ucuz bir tower fan da alın. Çok maliyet çıkartmayacak ancak oldukça verim sağlayacaktır.

Geri
Yukarı