R7 2700X alınır mı?

Ryzen 7 2700X işlemcisinden gelen stok soğutucusu ile OC yapılarak 3600 performansı yakalama gibi bir ihtimali var mı?
Maalesef yok. 2700X'e OC yapınca tekli çekirdek performansı düşüyor. OC yapılacaksa 2700 (X'siz olan) alınmalı ki ona da OC yapınca 3600'ü yakalama gibi bir şansı yok. Kaldı ki 2700X'in PBO ve CPB açık halini bile yakalayamaz.

Peki arkadaşlar. Şimdi hayat ne gösterir bilinmez. Şu an için 3600 alacağım gibi duruyor ama eğer parasal açıdan işler önümdeki zaman diliminde beklediğim gibi gitmez ise ddr4 geçiş yapmayı düşündüğüm için öyle ya da böyle bir işlemci alacağım ve bütçemde sıkıntı yaşarsam alacağım işlemci düşecek doğal olarak. Ben genelde intel kullanmaya alışkınım ve i3 9100f ile i5 9400f gözüme kestirdim. Tabii r5 1600'de aklımın bir köşelerinde her zaman. Öyle bile olsa 2007'den beri intel kullandığım için hep gönlüm ona kayıyor işte. Şimdi mantık olarak i5 9400f almam lazım en kötü ama o da biraz pahalı geldiğinden ve i3 9100f oldukça fiyat ve performans açısından iyi bulduğumdan dolayı i3 9100f alsam hata mı ederdim? Bütçe sıkıntısı yaşarsam eğer? Çünkü kredi çekicem ve beklediğim şekilde sonuçlanırsa alabilirim r5 3600.

Bütceni çok fazla yormana gerek yok R5 2600 de işini görür fazlasıyla. Eğer tek amacın oyun oynamaksa. İleriye dönük va diye düşünme sonuçta rtx 2080ti gibi kartlar takmayacağını varsayıyorum. İleride işlemcini değiştirmen gerekirse, elindeki mevcut işlemcini satıp, bütce ayarlayıp alabilirsin. İleride seni nasıl şanslar beklediğini bilemezsin bence şimdiden kendini sıkıntıya sokma. Ben de kendime bir render/Oyun sistemi toplamak istiyorum, işlemcimi R7 2700x aldım. Ekran kartımı Rx5700 almayı düşünüyordum fakat onu almak için bütçe ayarlarken diğee parçaları çok kalitesiz alacağımı farkettim, o yüzden rx590 aldım. Seneye kısmet olursa bunu satıp rx5700xt veya Rtx2070 gibi kartlar almak istiyorum bakalım kısmet

O zaman 2600 almak daha mantıklı görünüyor 3600 kıyasla. Peki 2600 yanına sağlam bir oyun anakartı önerebilir misiniz? 500 tl geçmesin fazla. 16 gb 3200 mhz dual bir ram önerisi yapabilirseniz sevinirim. Bunları not alacağım çünkü.

O zaman 2600 almak daha mantıklı görünüyor 3600 kıyasla. Peki 2600 yanına sağlam bir oyun anakartı önerebilir misiniz? 500 tl geçmesin fazla. 16 gb 3200 mhz dual bir ram önerisi yapabilirseniz sevinirim. Bunları not alacağım çünkü.
Sizin için en mantıklı seçenek Gigabyte B450 S2H modeli olacaktır. mAtx standartında bir anakart ve çok rahat bir şekilde R5 2600 ve takacağınız ekran kartını destekleyecektir. Ben indirimli dönemde 650TL ye Msı gaming plus max Atx anakartını almıştım 64GB ram desteği var şu ara fiyatı uçmuş keşke denk getirebilseydiniz hem ileriye dönük bir kartınız olurdu. Fakat önerdiğim kart da takacağınız bileşenler için gayet yeterli olacaktır fiyatı şuan 400TL bandında, 360 liraları gördüğü oluyor

Birde çift kanal 16 gb'lık 3200 mhz'lik ram önerisi yaparsan çok makbule geçer. Şu anakart nasıl peki?

Gayet iyi anakart. Başka sitelerde 500tl civarına bulunabiliyor. Fakat 600TL civarına çıkacaksan trendyol sitesi Gigabyte aurus elit modelini satıyodu 620tl ye çok iyi bir anakart o da. Ram bellek olarak ben T-Force Delta RGB 16GB(2x8) 3200mhz aldım 460TL ye. Hem 16gb hem 3200mhz hem de RGB li kartlar ayrıca ömür boyu garantili. Daha ucuza bulabilir misin bu özellikleri bilmiyorum
Tekli çekirdek konusunda Ryzen 3600 %15 ileride Çoklu çekirdek de %2 geride kalıyor Ryzen 3600 Ryzen 2700X E göre
Alakası yok aradaki fark o kadar uçurum değil. Çoklu çekirdekte Ryzen 7 2700x in bariz üstünlüğü var yaklaşık %20 daha iyi sonuç veriyor testlerde

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı