R7 2700X, RTX 2060S Sistem Kilitlenmesi

Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, sistemi bir yıl kadar önce ekran kartını daha sonra alacağımı belirterek toplamıştım. Bir yıl kadar sonra Msi Ventus 2060 Super alma fırsatım oldu. Daha önceden 750Ti kullanıyordum. Ve sistemde en ufak kararsızlık dahi yoktu. Ancak ekran kartını aldıktan yaklaşık 4-5 ay sonra sistemin netflix, amazon prime video gibi platformlardan video izlerken kilitlenmesi sorunu oluşmaya başladı. Bunun sonrasında sorunu pek sıkıntı etmedim çünkü oyunlarda, discord gibi sesli konuşmalarda bir sıkıntı yaşamıyordum. Sadece film ve dizi izlerken bu sorunu yaşıyordum. Bugün aynı olay discord üzerinden arkadaşlarımla konuşurken herhangi bir oyunda değilken, benim sesim onlara gitmiyordu ancak sağ alt da sesimin gittiğini gösteren discord göstergesi gittiğini söylüyordu. Ve ben onların sesini alabiliyordum. Videoda gösterdiğim şekilde bilgisayar donmuştu. Bu sorunu çözmek için bilgisayarı kapatıp açmam yetiyor. Ancak bu sorunun komple nasıl çözebileceğimi merak ediyorum. Netflix'de soruna ilişkin, birkaç gün öncesine ait sorunu video kaydına alarak göstermeye çalıştım. Ayrıca daha önceden de soruna ilişkin bir konu açmıştım.

Soruna ait video linki:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Sistemimin tüm özellikleri,
  • Işlemci: Ryzen 7 2700X ve yanında gelen stok soğutucusu (Wraith Prism).
  • Anakart: B450 Tomahawk.
  • RAM: 2x8 Corsair DDR4 3200 MHz CL16 vegance RGB Pro.
  • Ekran kartı: MSI 2060 Super Ventus.
  • Depolama: 860 Evo 500GB SSD ve 2 TB Seagate Barracuda
  • Güç kaynağı: Akasa Viper 600W 80+ Bronze
  • Sisteme takılı: NZXT kontrolcü ve 4 adet normal aer fan.
  • Ekran1: Samsung 23.5"LC24FG73FQMXUf 1ms 144Hz DP 2X HDMI FreeSync Full HD quantum dot Curved Gaming monitör.
  • Ekran2: AOC 19.5" E2070SWN 5ms VGA monitör (ekran2 sisteme HDMI to VGA dönüştürücü ile takılı.)
  • Windows Sürümü: Windows 10 Pro 2004 Sürüm.

Birkaç forumda çok benzer olmasa da, sorunun 3lü prizden kaynaklanabileceğini söyleyenler vardı.
Sorun o kadar tuhaf ki, spesifik bir şey yapınca bilgisayar donmuyor. (Şu oyunu açtım veya masaüstünde şu programı çalıştırınca oluyor gibisinden, genelde netflix'de olduğu için netflix diye belirttim.) Kendi kendine rast gele donuyor. Sorunun tam olarak kaynağını bulamadım. :/

Son düzenleme:
Ya ben sorunun Netflix olduğu görüşündeyim forumda neler gördüm dizi izlerken GPU kullanımı %80 olanlar mı dersin bilgisayarı çökenler mi dersin hayır koskoca Netflix'e suç atmak istemem ama cidden çok sorunla karşılaştım forumlarda takılma derim.

Büyük ihtimal olabilir. Ama ilginçtir ki, amazon prime videos'da aynı olay olmakta. Ve operadan girip izlediğimde aynı şey oluyor. İlk defa böyle bir şeyle karşılaşıyorum.
Problemi çözdüğümü belirtmek isterim. Belki ilerde bu probleme benzer bir hata yaşanırsa diye açıklama gereği duyuyorum.
Çözüm: Öncelikle problemin tamamen ekran kartı driverinden kaynaklandığını belirtmek isterim. Sanırım ekran kartı driverini yüklerken windows aynı anda ekran kartı driverini yüklemeye çalıştığından oluyor. Çözüm ise, ekran kartının driverini ve DDU programını indirerek bilgisayarın internet bağlantısını çıkartıyoruz. Windows Güvenli Mod'a girdikten sonra DDU ile varsayılan ekran kartı driverini siliyoruz. Daha sonra bilgisayarı normal bir şekilde başlatıp ekran kartının driverini yüklüyoruz. Bütün yüklenme bittikten sonra bilgisayara reset atıyoruz. Bilgisayar açıldıktan sonra internet kablomuzu takıyoruz ve sorun çözülmüş oluyor. Eğer hala olmadıysa hijackthis log uygulamasını araştırmanızı öneriyorum. (Benim problemim donanımsal bir hata değilmiş)

Son düzenleme:
Merhaba hocam benzer bir şekilde
Ryzen 7 2700X islemci.
B450 ASUS TUF anakart.
Farklı olarak ekran kartım RX 580 Nitro Sapphire.
16 GB Corsair Vengeance
JD 480 SSD.
Jd 240 SSD.
Donanım ile bu sorunu yaşıyorum ve sorunum günlerdir giderilemedi AMD'ye de mail attım fakat sorun henüz cözümlenmedi SSD değiştirdim. RAM Memory test yaptım bilgisayarı komple temizledim sorun ısı kaynaklı değil ondan eminim ben driverlerden süpheleniyorum ve DDU ile kaldırıp son sistem driver ve eski sistem driver olmak üzere test yaptım fakat sonuç alamadım.

Yeni konular

Geri
Yukarı