R7 2700X - RX 6700 XT sistem 1440p'de darboğaz yapar mı?

OguzhanKBCL

Hectopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Herkese merhaba. 1440p monitör kullanıyorum. Geçen günlerde GTX 1070 ekran kartımı RX 6700 XT ile güncelledim. İşlemcimin de bir miktar darboğaz yapacağını tahmin ediyordum ancak işlemciyi de güncelleyeceğim için önemsemedim.

Bu ön bilgilere ek olarak ekran kartının kullanımı %80'i geçmiyor ve işlemci kullanımı %40-50 arası değişiyor. Oynadığım oyun ise SnowRunner. Öyle ahım şahım sistem isteyen bir oyun değil. Tarkov oynadığımda GTX 1070 ile aldığım FPS değerlerine sahibim. Daha stabil, anlık düşüşler yaşamıyorum ancak daha güçlü bir kart olmasına rağmen FPS değerleri aynı. Bu ekran kartının güç tüketimi çok daha yüksek olması gerekirken 60-90W arası değişiyor, kafamı kurcalayan noktalardan birisi de bu.

Kafa takılan asıl sorular şöyle;
1440p çözünürlükte bu ekran kartı işlemcime ne kadar darboğaz yapar?
Güç tüketimi AMD Software doğru algılayamadığı için mi yoksa işlemci darboğaza girdiği için mi düşük seviyelerde?

Sistemim;
  • ASUS ROG STRIX B450-F Gaming II.
  • AMD Ryzen 7 2700X (stok fan)
  • Corsair Vengeance LPX 3200 MHz CL16 2x8 GB.
  • Hi-Level 240 GB SATA 3 SSD.
  • Seagate barracude 1TB HDD.

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemciyi daha detaylı gözlemleyeyim. İşlemciyi gözlemlemek için MSI Afterburner kullanıyordum. Fena program değildi, hala kullanılır mı? :)

İşlemci kullanımı %40-50 olabilir ama bazı çekirdekler %100 kullanıldığı için darboğaz yaşıyor olabilirsin.
En yüksek kullanım 9 ve 11. çekirdekler %70 üzerinde çalışıyor oyun esnasında ama onlar da sanal çekirdek sanırsam.

Son düzenleme:
1440p ultra ayarlarda RDR2 Alan Wake2 CP2077 gibi oyunlarda dene bir bakalım ekran kartı kullanımın nerelerde seyredecek.
RDR2 indirdim dün gece denedim. Kendi hazır grafik ayarlarından ultra yaptım, FSR 2.0 balanced olarak açtım. Gece vakitleri Saint Dennis şehrinde ortalama 55 fps aldım ve kartın kullanımı vs. her şey düzgündü. Bana bir işlemci lazım anlaşılan bu arkadaş bendeki vadesini doldurdu. :)

İleriye dönük olarak düşünürsek 5800X önümüzdeki 4 sene için yeterli olacağını düşünüyorum, belki daha fazlasına.

Geri
Yukarı