Çözüldü R7 2700X sistem oyun esnasında kilitleniyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Ma'at

Gigapat
Sosyal Tayfı
Makaleler
8
Yer
LTFH
Merhaba. Öncelikle sistem özellikleri:
  • AMD Ryzen 7 2700X
  • Gigabyte B450M S2H
  • Team T-Force Vulcan Z 2x8 GB 3000 MHz CL 16
  • XFX SWFT RX 6800 XT
  • James Donkey JD1024, WD Blue 1 TB
  • Sharkoon SHP650 V2
Sistem oyun esnasında donuyor, kilitleniyor. Sorunun anakart ya da RAM kaynaklı olabileceğinden şüpheleniyorum. GPU problemi olamaz, RTX 2060 kullandığım zamanda da aynı problem mevcuttu.

Denediğim çözümler:
  • RAM'leri tek slotta test ettim.
  • Oyunları farklı diskte açtım.
  • SSD üzerinde farklı Windows kurulumunda test gerçekleştirdim.
  • İşlemci fanını söküp vidaları eşit bir şekilde sıkarak taktım. Bu işlemden sonra sorun büyük oranda azaldı ancak bitmedi.
  • BIOS sıfırladım, F63'e güncelledim.
  • CPU, RAM ve diskleri test ettim, sorun bulamadım.
  • XMP ve CPB kapalı kullandım.
Bildiğim problemler:
  • RAM'ler sadece belirli dizilimde düzgün çalışıyor. Misal 1. slota 1. RAM takılabilirken 2. RAM takılamıyor, tanınmıyor. Diğer RAM için de aynı durum geçerli.
  • 1-1.5 yıl önce SSD vidasını sökerken tornavidayı RAM'e yakın kısımdaki veri yollarına değdirmiştim. Ondan sonra bir üstteki problem olmaya başladı. Konuda belirttiğim problem ise 2-3 aydır olmakta.
  • İşlemci fanını sök-tak yapmadan önce KERNEL_DATA_INPAGE_ERROR, DPC_WATCHDOG_VIOLATION hataları almaktaydım. Minidump veya memory dump dosyası oluşmadı. Şu an ise sadece ekran donuyor, son 1 saniyede gelen döngüye giriyor. Bir süre sonra kapanıyor, kendiliğinden açıldığında ise SSD gözükmüyor.
  • Kilitlenme sorunundan önce XMP ve CPB açık olduğunda farklı sorunlarla da karşılaştığımı hatırlıyorum fakat ne olduğu hatrımda değil.

Mavi ekranlarda detaya baktığımız kadarıyla bilgi sunabilecek tek NTSTATUS açıklaması böyle:

1681915394691.png

Çözüm
Uzun süreli test yapamadım fakat üçüncü bir SATA SSD'den Windows'u başlatıp HDD'deki oyunu oynarken problem olmadı.

Ufak bir detay ekleyeyim, çökmenin olduğu esnada M.2 SSD ışığı kesintisiz yanıyor.
Sorun James Donkey SSD'de çıkıyor gibi duruyor olaya göre. Aynı benzer sorunu SATA James Donkey SSD ile yaşamıştım. Ama sürekli donmadan ziyade 2-3 kez dondu sonrasında tamamen kullanılamaz hale gelmişti.
10 dakikalık test yaptım. Grafikte ne kadarlık kısım gözüküyor fikrim yok.

1681916706593.png

1681916718344.png

CPU frekansının dalgalandığını ilk defa gördüm. Oyunda, renderda sürekli 3.7 GHz sabit olurdu. OCCT yüzünden mi oldu deyip Prime95 ile kısa bir test yaptım, yine dalgalandı. Sıcaklık ise maksimum 70 derece.

1681916861360.png

Son düzenleme:
Bana kalırsa 3 ihtimal var. PSU, anakart ve disk. Diskleri test ettim demişsiniz fakat Windows'u HDD'ye kurup aynı anda oyunu da HDD'de test ettiniz mi? Aynı şekilde SSD'yi de hem Windows hem de oyun kurulu olacak şekilde test ettiniz mi? M2 SSD gücünü PSU'nun 3.3V kanalından, HDD ise 5V ve 12V kanalından alıyor. PSU'nun kanallarından birinde sorun var mı yok mu anlamak için. Bu testi ikisi de geçemezse sorun anakart ya da PSU olarak çıkacak. Anakart daha yakın bir ihtimal. Ama boşta olmaması çok garip. PSU o yüzden şüpheye yol açıyor.

Aynı şekilde SSD'yi de hem Windows hem de oyun kurulu olacak şekilde test ettiniz mi?
Evet.
Windows'u HDD'ye kurup aynı anda oyunu da HDD'de test ettiniz mi?
Hayır. Yakın bir zamanda deneyip sonucu paylaşırım.

Uzun süreli test yapamadım fakat üçüncü bir SATA SSD'den Windows'u başlatıp HDD'deki oyunu oynarken problem olmadı.

Ufak bir detay ekleyeyim, çökmenin olduğu esnada M.2 SSD ışığı kesintisiz yanıyor.

Son düzenleme:

Sorun James Donkey SSD'de çıkıyor gibi duruyor olaya göre. Aynı benzer sorunu SATA James Donkey SSD ile yaşamıştım. Ama sürekli donmadan ziyade 2-3 kez dondu sonrasında tamamen kullanılamaz hale gelmişti.

Çözüm
Bu durumda da boştayken, normal kullanımda veya veri aktarımı yaparken çökmemesi garip geliyor. Oyunda sürekli veri okuması var, sanal bellek kullanılıyor denebilir de diğer durumlarda da bunlar olmuyor mu?

Yeni M.2 SSD ile hiçbir sıkıntı yaşamıyorum. Yardımlarınız için teşekkürler.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı