R7 2700X sistemde EZ Debug LED VGA Hatası

Chieff

Kilopat
Yer
Bursa
Daha fazla  
RAM
Hyperx 8 GB x2 2400 MHz
SSD veya HDD modeli
120 GB Transcend 480 GB M.2
Ekran kartı
MSI GTX 1080 GAMING
Anakart
MSI X470 GAMING PRO CARBON AC
İşlemci
AMD Ryzen 7 2700X
Herkese selam. Bir gün önce tamamen normal şekilde kullandığım bilgisayarımı bugün açmaya çalıştığımda ekrana görüntü gelmedi. Ayrıca klavye ve fare ışıkları yanmıyordu.

İlk yaptığım internet araştırmaları sonucu sorunun CMOS resetleme ile çözülebileceğini okudum ve anakart üzerinde bulunan tuş ile sıfırlama işlemini gerçekleştirdim. Görüntü yine de gelmemişti. Bu sefer anakart üzerinde bulunan iki pin birbirine temas ettirerek sıfırladığımı düşündüm. Bu zamana kadar EZ Debug LED VGA LED'i dikkatimi çekmemişti. EZ Debug LED simgelerinin ne olduğunu öğrendikten sonra ekran kartımı ve RAM'lerimi başka bir sistem üzerinde denedim. Denediğim bu sistemde BIOS sıfırlaması yapmadığım halde ekrana clear CMOS ekranı geldi ve F2 tuşuna basarak devam ettim görüntü geldi ve Windows masaüstüne ulaştım.

Artık biliyordum ekran kartı ve RAM'ler sorunsuz çalışıyordu. Elimde bulunan diğer sistemden çıkardığım ASUS GTX 1050 Ti ve tek 8 GB HyperX Predator RAM ile kendi sistemimi denedim yine görüntü alamadım. Forumda söylenen her RAM slotunu tek tek bir adet RAM ile denedim yine sonuç aynı. Ekran kartı slotum 2 tane ikisinde de görüntü alamadım.

Ek bilgi 1- Bilgisayar açılıyor kasa üstünde bulunan HDD aydınlatması sürekli yanıyor (ilk fark ettiğim farkılık buydu).
Ek bilgi 2- GTX 1050 Ti takılıyken sistemi tek RAM ile çalıştırdığımda bir kere VGA yerine DRAM LED'i yandı.
Ek bilgi 3- EZ Debug LED hatasının farkında değilken tüm SSD ve HDD söktüm yine de görüntü alamadım.
Ek bilgi 4- Sistemi çalıştırdıktan sonra kapatma tuşuna basar basmaz kapanıyor normalde olmaması gerekir.
Ek bilgi 5- Monitor ve kablolarının çalıştığını bir sorun olmadığı denedim diğer sistemde görüntü aldım çünkü.
Ek bilgi 6- 650W Bronze güç kaynağı mevcut ilgili olabilir mi emin değilim.

Tavsiyelerini bekliyorum. Teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı