R7 2700X sistemde EZ Debug VGA LED ışığı yanıyor ve görüntü gelmiyor

oktapus12

Hectopat
Daha fazla  
RAM
8x2 Corsair Vengeance
SSD veya HDD modeli
Samsung 970 Evo Plus 1TB M2
Ekran kartı
GTX 1050Ti
Anakart
MSI B450M Mortar
İşlemci
AMD Ryzen 7 2700x
Merhaba, bilgisayarımda hiçbir problem yok iken gece yattım ve sabah kalktığımda görüntü gelmedi. Sorun şu ki anakart EZ Debug VGA LED ışığı kırmızı yanıyor ve görüntü gelmiyor. Kasayı komple söktüm, tek tek kontrol ettim hiçbir problem yok gibi gözüküyor. RAM ve ekran kartı slotlarını ve girişlerini de temizledim. Ekran kartsız bir şekilde açtığım zaman bile aynı ışık yanıyor. BIOS pili çıkartıp bekledim yine değişen bir şey yok. Sizce neden olabilir? Çözüm önerilerine açığım, bilen arkadaşlar yardımcı olursa çok sevinirim...

Dostum aynı sıkıntı bende de olmuştu. Hatta bununla alakalı konumda vardı.
Çözüldü: R5 1600 sistem çalışıyor fakat ekrana görüntü gelmiyor

Ben burada Ryzen 3 2200G işlemci ile ekran kartsız görüntü alıp BIOS'u bir önceki sürüme düşürdüm. Sonra eski işlemcimi takıp bilgisayarı açmıştım.

Öncelikle yorumunuz için teşekkür ediyorum ancak herhangi bir BIOS güncellemesi vs söz konusu değil daha önce böyle bir Update yapmadım. PCI-e kablosunda sorun vardır belki diye az önce tekrar bir bakayım dedim 4+4 olarak kullanıyorum normalde ama Power'da 6+2 vardı onu denedim ve hiç elektrik gelmedi bu sefer kasaya. Maalesef benim APU işlemcim olmadığı için dediğinizi test edemiyorum. En azından sorunun kaynağını bulsam ona göre bir aksiyon alacağım ama bir türlü net bir şey bulamadım. Gece çalışıyordu sorunsuz sabah kalktığımda durum bu.

@oktapus12 VGA LED ışığı yanması demek zaten ekrana görüntünün ya da görüntü birimininde sıkıntı olduğunu gösterir. Genellikle yetersiz güç gelmesi, PCI-e girişinin bozulması, ekran kartının bozulması ya da BIOS'tan kaynaklı olabiliyor. Bunun için başka bir sistemde parçaları tek tek denemen ve en son BIOS güncellemesi yapman gerekebilir. Haricinde başka çözüm yolu bilmiyorum.

Anakart üzerinde iki adet PCI-e girişi mevcut ikisinde de test ettim ancak sonuç aynı maalesef. Tüm parçaları tek tek testini farklı bir sistemde yaptım ve sorunlu kısım maalesef anakart gibi gözüküyor. PCI-e Power girişi olan 8 pinli girişte sorun olduğuna dair şüphem var ancak emin değilim. Maalesef APU işlemcim olmadığı veya temin edemeyeceğim için APU işlemci ile test imkanı benim için mümkün değil. Yine de ilginiz için teşekkür ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı