R7 2700X ve i5 4460S Sistemde Windows XP kuramamak

kwert

Decapat
Makaleler
1
Windows XP kurmak için USB ile abartısız 10 tane farklı ISO dosyası denedim. Ama o en baştaki dil seçme ekranına dahi gelmedi. Sürekli BIOS'tan sonra hata çıkıyor. Her ISO dosyasında farklı hatalar çıktı. USB'ye yazmak için Rufus veya ISO to USB programlarını kullandım. 9 tanesi bozuk olsun ama bir tanesi bile çalışmaz mı? Nasıl kurabilirim Windows XP sistemini? Aşağıdaki iki sistem ile de denedim.
PC 1:
R7 2700X.
MSI X470 GAMING PRO.
16 GB RAM.
RX 580.

PC 2:
HP Pavilion kasa.
i5 4460S.
GTX 745.
8 GB RAM.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ciddi ciddi Ryzen 7 2700X işlemcili sisteme Windows XP mi kuruyorsunuz?
İşlemcinizin Windows 10 1703'ten eski Windows sürümlerine desteği yok.

i5 4460S sisteme gelirsek, o sistemde de büyük ihtimalle anakart SATA AHCI kullanıyordur ve XP'nin doğrudan AHCI desteği olmadığı için mavi ekran yiyor olabilirsiniz. Kursanız bile XP 32 Bit olduğu için en fazla 3.25 GB RAM kullanabileceksiniz, yani sisteminiz tam performans çalışamayacak.

Bence hiç uğraşmayın, Windows 10 2004 kurup geçin.

Ciddi ciddi Ryzen 7 2700X işlemcili sisteme Windows XP mi kuruyorsunuz?
İşlemcinizin Windows 10 1703'ten eski Windows sürümlerine desteği yok.

i5 4460S sisteme gelirsek, o sistemde de büyük ihtimalle anakart SATA AHCI kullanıyordur ve XP'nin doğrudan AHCI desteği olmadığı için mavi ekran yiyor olabilirsiniz. Kursanız bile XP 32 Bit olduğu için en fazla 3.25 GB RAM kullanabileceksiniz, yani sisteminiz tam performans çalışamayacak.

Bence hiç uğraşmayın, Windows 10 2004 kurup geçin.

Tabii ki kullanmak için değil. Eskiden oynadığım eski bir oyunu açıp bakmak için 2.diske kurmak istiyorum. Windows 7 kurabildim fakat onda da çalışmıyor. Windows 10 2004 yine Windows 10 oluyordur sanırım.
Bu olayı 2 sistem üzerinde denemek yerine Virtual box ile çok daha rahat bir şekilde USB olmadan Windows XP sistem kurulumunu yapabilirdiniz. Virtual box kullanmanızı öneririm. (Denemek için)

Evet virt.

Bu olayı 2 sistem üzerinde denemek yerine Virtual box ile çok daha rahat bir şekilde USB olmadan Windows XP sistem kurulumunu yapabilirdiniz. Virtual box kullanmanızı öneririm. (Denemek için)

Virtual boxta ekran kartı desteklemiyormus. Yine denedim ve olmadı. "Unable to create 3D screen" hatası veriyor.
Gerçekten niye Windows XP kurmak istiyorsunuz ki?

Eski bir oyunu çalıştırmak için.
Sorun çözüldü. 2007'den kalma bir PC'ye kurdum ve sorunsuz çalışıyor işletim sistemi.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı