R7 370 2G mi yoksa GTX 750 Ti mi?

merak ettiğim r7 370 uzun vadeli pc açık kalınca ısınmadan dolayı performans düşüşü yaşıyormu bu çok önemli bi nokta gtx 750 ti yaşatacağını sanmam ama r7 370 hakkında bilgim yok olan arkadaşlar yazsın.

Ben Asus modelini kullanıyorum günde 16 saate yakın açık kalıyor herhangi bir performans kaybı veya aşırı ısınma görmedim zaten fanı MSI Afterburner artırırsanız günlerce açık kalsada bir şey olacağını sanmıyorun.

Uzun süre açık kalıcak diyorsun fatura ve sıcaklık bakımından GTX 750 Ti derim. Bende kullanıyorum kartı üstelik pc genellike 48 saat çalışmadan kapatmıyorum üstelik bu tatil günleri. :)

GTX 750Ti'ın TDP değeri 60 Watt ilen R7 370'in TDP değeri 110 Watt'tır. Bu değerler kağıt üzerinde 2 kat olarak gözükebilir fakat ekran kartları yük altında değilken 130 MHz gibi bir frekansta çalışıyor. Sadece görüntü aktarımına yeterli olacak biçimde olması yetiyor. Yük altındayken bile GTX 750Ti da R7 370 de TDP değerlerine günlük hayat kullanımları ile ulaşmazlar. Elektrik faturasında da oynama sandığınız kadar çok olmaz. İki ekran kartının da takılı olduğu ayrı ayrı sistemler olsun. İkisi de 1 ay boyunca sonuna kadar kesintisiz olarak kullanılırsa tüketilen elektrik farkı yaklaşık 20 TL olacaktır. Kesintisiz olarak Render gibi işler de yapacağınızı sanmıyorum bu yüzden elektrik faturası farkı 5 TL'yi geçmez.
Sıcaklık konusuna gelecek olursak aftermarket denilen yani referans olmayan tasarımları aldığınız sürece(MSI, Asus...) Hiçbir sorunla karşılaşmazsınız. AMD, Nvidia'ya göre daha çok ısı yayar diye bir genelleme yapılıyor. Bu genelleme şu anki karşılaştırmada yanlış değildir. Güç kullanım değerlerinden de anlaşılabileceği gibi R7 370'in GTX 750Ti'dan daha çok ısı üreteceği ortadadır. Referans tasarım kartlar da soğutmada yeterli olmadığı için dediğim markalar hem soğutmayı geliştirip hem de kartların üzerine çeşitli özellikler ekleyerek kendi özel kartlarını üretiyor.
Arada performans farkının da olduğunu göze alırsak R7 370 bence GTX 750Ti'ı diğer yönleriyle de geçiyor.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı