Çözüldü R7 370 Ani FPS düşüşü

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Defkhammet

Hectopat
Öncelikle merhabalar arkadaşlar ilk kez konu açıyorum doğru yere mi yazıyorum onu da bilmiyorum. Sorunuma gelecek olursak oyun oynarken FPS iyi fakat birden düşüşler yaşıyorum özelliklede PUBG Mobile emulatörde grafikleri sonuna kadar düşürmeme rağmen sorun devam ediyor. Bilgisayarımda SSD yok harddiskimden şüpheleniyorum ilk açılışta falan traktör gibi çalışıyor. İşlemcim de termal macun eksiklikliğinden birkaç kere 96°ye gelip kapandı yeni macun sürdüm ekran kartı ve işlemci sıcaklığı yük altında 60 dereceyi geçmiyor boştayken 30-35 derece civarında PC başka bir problem olabilceğini düşünmüyorum tabii siz başka bir yerde bir problem olabileceğini düşünüyorsanız oraya da dikkat ederim. Ayrıca bunun HDD'den kaynaklanıp kaynaklanmadığını nasıl anlayabilirim? Bunun bir yolu var mı? HDD Tune ile yaptığım test fotoğrafta oyunlarda disk kullanımı %100 olmuyor. Şimdiden herkese teşekkür ederim.
Sistemim:
i5 6500 6MB 3.2GHz.
MSI R7 370 Gaming 2G.
ASUS B150M PRO GAMING.
Cooler Master G750M 80+
Ripjaws 8 GB 2666MHz.
WD Blue 1TB 7200RPM.
Bu arada sistem 4 yıllık.

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    485,7 KB · Görüntüleme: 50
Çözüm
HDD nizin Benchmark testine baktım testlere oranla sizinki kötü değil iyi yani. Defrag yapın çöp dosyları temizleyin. Bir de diskin ne kadarı dolu? Belkide sorunu yanlış yerde arıyoruz.
Aynı zamanda defrag yapmak, çöpleri silmek, dosylarınızın içindeki gereksiz ve boş dosyaları silmek, hata denetimi, disk temizleme kullanmak peformansı arttıracaktır.Hddnin performans arttırma ipuçlarına bakabilirsiniz.
HDD m bu Benchmark testide ekte Windows orijinal Windows değil ama dediğim gibi önceden böyle problemler yaşmıyordum zamanla oluşan bir sorun ve bilgisayarı yeni formatladım sorun devam ediyordu.

En başta basit çözümlere bakmak lazım yeni format atmışsınız madem bu seçeneği eleyebiliriz. Arkadaşın dediği gibi MSI Afterburner ile ölçüm yapın. Gözlemlerinize göre yorum yapalım.

MSİ AfterBurner ile Rivatunel kurun oyun içinde anlık GPU-CPU-Bellek'kullanımına bakın Drop yediğiniz anda hangileri sıfıra düşüyor,eğerki ekran kartı ve cpu düşerse sorun okuma ile alakalı,son olarak birden fazla RAM varsa tek tek deneyin.
ram bir adet var anlık olarak cpu ve gpu kullanımını baktım işlemci %60 seviyesini geçmiyor fakat ekran kartı %kaç kullanılıyor bakmadım sadece kaç mb kullanıldığına baktım oda zaten 1.5gb yi geçmiyor
MSİ AfterBurner ile Rivatunel kurun oyun içinde anlık GPU-CPU-Bellek'kullanımına bakın Drop yediğiniz anda hangileri sıfıra düşüyor,eğerki ekran kartı ve cpu düşerse sorun okuma ile alakalı,son olarak birden fazla RAM varsa tek tek deneyin.
msi afterburner kullanıyorum dediklerinize dikkat ederek tekrar test edicem ve tek ram kullanıyorum
Aynı zamanda defrag yapmak, çöpleri silmek, dosylarınızın içindeki gereksiz ve boş dosyaları silmek, hata denetimi, disk temizleme kullanmak peformansı arttıracaktır.Hddnin performans arttırma ipuçlarına bakabilirsiniz.

En başta basit çözümlere bakmak lazım yeni format atmışsınız madem bu seçeneği eleyebiliriz. Arkadaşın dediği gibi MSI Afterburner ile ölçüm yapın. Gözlemlerinize göre yorum yapalım.
teşekkür ederim şuan test ediyorum gözlemleyip sizinle paylaşacağım bu arada oyuna girerken yazı yazmada kasmalar yaşadım acaba ram yetersiz geliyor olabilir mi?

Son düzenleme:
HDD nizin Benchmark testine baktım testlere oranla sizinki kötü değil iyi yani. Defrag yapın çöp dosyları temizleyin. Bir de diskin ne kadarı dolu? Belkide sorunu yanlış yerde arıyoruz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
HDD ye boş diyebiliriz 762GB boş alan var
bu arada çöp dosyalarıda temizliyorum hemen şimdi sonrada oyun için testler yapıcam dediklerinizi bir bir deniyeceğim
Test ettim oyunda öyle fazla bir fps düşüşü olmadı ilginçtir ki ama oyuna ilk girişte o dediğim droplar gibi bir kasma oldu o sırda gpu kullanımı 0a düştü ama o droplar olduğunda direkt gpu kullanımına bakıcam bidahaki sefere
dediğinizi test ettim oyunda öyle çok drop yemedim ama oyunun açılışında bi o yediğim drop benzeri bişey oldu oyun durdu resmen bunu normalde oyun içinde yaşıyordum o sırada gpu kullanımı 0 a düştü
bu arada sorunun hdd den kaynaklı olduğunu düşünmemin nedeni oyuna girmemin yakşalık 4-5 dakika sürmesi bir oyuna girmek bu kadar geç olmamalı değil mi?

Yeni konular

Geri
Yukarı