R7 370 ekran kartı boşta 60 derece

MertHatipOglu

Kilopat
Yer
182. Filoda
Daha fazla  
Bir dostum 2.el ASUS STRIX R7 370 ekran kartı aldı. Kart boşta 60 derece civarlarında çalışıyor. Fakat stres testi açınca bir anda 60'lardan 90'lara çıkıyor. Sorduğum da kartı hiç açmadıklarını söylediler. Yani hiç bakım vs. yapılmamış. Ben şahsen termal macunun kuruduğundan şüphelendim. Bu yüzden Arctic MX4 aldırdım. Sizce kartın başka bir problemi olabilir mi?

Termal macun kaynaklı olduğunu düşünüyorum, yeni macunu düzgünce sürerse sıcaklık sorunu kalmaz bence.

İnce ya da kalın sürmenin çok bir etkisi olur mu? GPU'ya hiç sürmemiştim daha önce.
Çok kalın sürerseniz de sıkıntı olur, çok ince sürerseniz de. Olabildiğince ince sürmeye çalışın. Ekran kartının çipi oldukça küçük olduğu için kalın sürmeniz normal sayılabilir.

Ben fazla kalın sürdüğümden dolayı kartın kendi macununa göre daha çok bile ısınmıştı kartım. Sonra tekrar açıp daha ince bir tabaka halinde sürdüm, macun etkisini daha iyi gösterdi.

Çok kalın sürerseniz de sıkıntı olur, çok ince sürerseniz de. Olabildiğince ince sürmeye çalışın. Ekran kartının çipi oldukça küçük olduğu için kalın sürmeniz normal sayılabilir.

Ben fazla kalın sürdüğümden dolayı kartın kendi macununa göre daha çok bile ısınmıştı kartım. Sonra tekrar açıp daha ince bir tabaka halinde sürdüm, macun etkisini daha iyi gösterdi.
Hocam bir de böyle ani artışlar olmaz değil mi? Fanlar full devir dönüyor çok ses çıkıyor çünkü.

Hocam bir de böyle ani artışlar olmaz değil mi? Fanlar full devir dönüyor çok ses çıkıyor çünkü.
Sanmam, normal şartlarda kart yüke girdiğinde belli bir sıcaklığa kadar ani bir sıcaklık artışı olur, bunun sebebi de kartın boştayken yüke girmesi. Ondan sonra azar azar yükselip belli bir derecede sabitlenir.

Yeni konular

Geri
Yukarı