R7 370 için 400W PSU yeterli midir?

websonmez

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Kullandığım bilgisayarımın sistemine PSU mu yetersiz yoksa sistem donanımlarında mı sıkıntı var çözemedim. Bu yüzden donanımlarımı yazıyorum ve sorun kaynağını lütfen tahmin edin.

* AMD FX 8320 işlemci
* MSI R7 370 Gaming 2 GB 256 Bit ekran kartı
* 2x4 8GB RAM 1600 MHz
* 1TB HDD
* 350W , speak 400W everest psu

Fortnite, Last man Standing, Finis Planet vb oyunlara girdiğimde elektrik kesintisi gibi bir anda bilgisayarım kapanıyor. Radeon ayarları bölümünde, global kısmında GPU Clock 700, Memory Clock 1000 yaptığımda bu sıkıntıyı daha az yaşıyorum. Nedeni ne olabilir?

Son düzenleyen: Moderatör:
O PSU yetersiz kalıyordur büyük ihtimalle. Reset atması PSU kaynaklı olma ihtimalini güçlendiriyor. Everest olduğunu görünce yetmemesine şaşmamak gerek. +12V kanalından ne kadar güç veriyor? Değerleri buraya yaz.

Yeter ve artar. Ben 420W ile kullanıyordum. Yetersiz diyenleri umursama.
Güç kaynağının 12v+ kanalından kaç watt verdiğini biliyor musun da böyle emin konuşuyorsun? Sistem 12v kanalından yükte 300 watt güç çekiyor. Everestin 350 watt güç kaynağının 12v+ kanalından 300 watt verebilmesi imkansız. Ayrıca arkadaş overclock bile yapmaya çalışıyor bu sistemde. Güç kaynağınız kesinlikle değişecek.

Güç kaynağının 12v+ kanalından kaç watt verdiğini biliyor musun da böyle emin konuşuyorsun? Sistem 12v kanalından yükte 300 watt güç çekiyor. Everestin 350 watt güç kaynağının 12v+ kanalından 300 watt verebilmesi imkansız. Ayrıca arkadaş overclock bile yapmaya çalışıyor bu sistemde. Güç kaynağınız kesinlikle değişecek.
Benim kullandığım güç kaynağı nereden baksan 7-8 yıllık bir güç kaynağıydı. Ben onunla çalıştırıyorsam bu arkadaş hayli hayli çalıştırır güncel bir güç kaynağı ile.

Benim kullandığım güç kaynağı nereden baksan 7-8 yıllık bir güç kaynağıydı. Ben onunla çalıştırıyorsam bu arkadaş hayli hayli çalıştırır güncel bir güç kaynağı ile.
Merhaba hocam, R7 265 ve Xeon E5440 işlemciyi Artes markalı 400w psu ile çalıştırabilir miyim ?

@mba

Sistemin çalışıyor olması güç kaynağının sisteme yetiyor olması anlamına gelmiyor. Arkadaşın belirttiği sistem yük altında 12v kanalından 300 watt güç tüketiyor. Everest'in 350 watt hiçbir güç kaynağı 12v kanalından 300 watt veremeyeceği için yükte güç dalgalanması yaşayacağı kaçınılmaz. Sizin sisteminizin güç tüketimi ile arkadaşın sisteminin güç tüketimi bir değil. Sistemin ne kadar güç çektiğini ve 12v+ kanalından ne kadar güç sağladığını bilmeden kimse emin konuşamaz.

Sisteme yetiyor manası gelmez tabiki. PSU var PSU var. PSU'ların bazısında fazla güç çekildiği zaman reset atar, bazısı atmaz verebildiği gücü verir, ama çok ısınır, GPU da tam performansında kullanılmaz. Benim başımdan geçen bir örnek, 250 W PSU ile R7 370+ X4 860K, kullandım. Tabi kullanmak denirse, GPU kullanımı %50 civarı ve PSU cayır cayır yanıyordu. Bir PSU yaktım diğeri de yanmasın diye, stok işlemci fanını, PSU'ya taktım, full hızda kullandım, o halde yine PSU yetmediği halde, 3-4 ay %50 GPU ile idare ettim. Bir vakit o da yandı, ikinci el PSU buldum, adı üstünde 400W PSU, ama o hiç kaldırmadı, direk gücü kesiyordu. Belli olmaz. Markaların vereceği güç de kesin değildir. Dandik marka ise üsütnde yazana da inanmayın.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı