R7 3700U sistem düşük performans veriyor

Dante

Kilopat
Görüp konuyla ilgili bilgisi olanlar lütfen yardımcı olsunlar. Ona göre hareket edeceğim çünkü.

Benim Lenovo Thinkpad'imin içinde R7 3700U işlemcim var. Bildiğiniz üzere onun da içinde dahili ekran kartı var. Oyun odaklı almadım. Ama iyi bir işlemci olduğu için oyun performanslarına baktığımda birçok oyunu belli ayarlarla oynatabildiğini gördüm. Sorun şu ki aynı oyunları aynı ayarlarla denediğimde çok daha düşük performans alıyorum. Örneğin FIFA 21'de kasılmalar bende çok olurken test videolarında gayet akıcı oynanıyor. Ufak çaplı oyunlar dışında denediğim her oyunda her seferinde tuhaf bir kasılma zorlanma yaşıyorum. En son The Long Dark'ı deneyeyim dedim aynısını yaşadım 720p düşük ayarlara çektim menü akıcılığı ancak geldi. Bunlar olunca genel performans testi yaptım kabaca ne olduğunu göreyim diye. Ekran kartı tarafında oldukça düşük performans çıktı. Şimdi fotoğrafları paylaşacağım. Bu arada 8 GB DDR4 3200 MHz RAM'im var. Sizce bir problem var mı? Teknik servise göndermeli miyim? Yoksa bu dahili ekran kartının performansı mı ancak bu kadar? Lütfen yardımcı olun dostlar. Ona göre Lenovo ile iletişime geçeceğim. Fotoğrafları ekledim.

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    241,2 KB · Görüntüleme: 39
  • Adsız 2.png
    Adsız 2.png
    79,6 KB · Görüntüleme: 31
  • Adsız 3.png
    Adsız 3.png
    79,6 KB · Görüntüleme: 37
  • Adsız 4.png
    Adsız 4.png
    98,3 KB · Görüntüleme: 38
  • Adsız 5.png
    Adsız 5.png
    47,7 KB · Görüntüleme: 37
Son düzenleyen: Moderatör:
Büyük ihtimal kullandığın RAM tek slot 8 GB RAM. APU sistemlerde tek kanallı RAM kullanarak 30 FPS alıyorken çift slot aynı RAM'leri kullanırsan 50-60 FPS düzeylerine çıkabiliyorsun. Büyük ihtimal RAM'in tek slot ondan dolayı böyle düşük FPS alıyor olabilirsin.

Büyük ihtimal kullandığın RAM tek slot 8 GB RAM. APU sistemlerde tek kanallı RAM kullanarak 30 FPS alıyorken çift slot aynı RAM'leri kullanırsan 50-60 FPS düzeylerine çıkabiliyorsun. Büyük ihtimal RAM'in tek slot ondan dolayı böyle düşük FPS alıyor olabilirsin.

Evet tek slot. RAM bu kadar fark ettiriyor demek. Test videolarında da 16 GB RAM oluyordu genelde muhtemelen de çift slot kullanıyorlardı. Dikkatimi çekmişti bu zaten. O zaman yeterliliği bu kadar laptopun galiba.

Evet tek slot. RAM bu kadar fark ettiriyor demek. Test videolarında da 16 GB RAM oluyordu genelde muhtemelen de çift slot kullanıyorlardı. Dikkatimi çekmişti bu zaten. O zaman yeterliliği bu kadar laptopun galiba.
Aynı CL ve MHZ değerine sahip bir ram daha alıp takarsanız siz de videolardaki kadar FPS alabilirsiniz. Eğer almazsanız izlediğiniz videolardaki FPS değerlerinin yarısını ancak alırsınız.

Furmark 1080p anti aliasing kapalı şekilde kaç FPS alıyor?

Hiç denemedim. Deneyeyim şimdi.

Bu arada okuyacaklar için yazayım işlemcim 3700U değil 4700U. Her seferinde moderatörler otomatik düzeltiyorlar 3700U'ya dönüyor galiba.
Aynı CL ve MHZ değerine sahip bir ram daha alıp takarsanız siz de videolardaki kadar FPS alabilirsiniz. Eğer almazsanız izlediğiniz videolardaki FPS değerlerinin yarısını ancak alırsınız.

Anladım. Haklısın. Zaten dikkatimi çekmişti testleri izlerken de bu kadar fark edeceğini hesap edemedim. Teşekkürler.

Geri
Yukarı