R7 3700U sistemde performans düştü

İlker Akbulut

Decapat
Daha fazla  
Meslek
Lise 1.Sınıf Öğrencisi
RAM
8GB
SSD veya HDD modeli
kingston om8pcp3512f-aa
Ekran kartı
amd radeon rx vega 10 graphics/radeon 540x series
İşlemci
amd ryzen 7 3700u with radeon vega mobile gfx
Sıkıntı bilgisayarda uzun zamandır var. İlk aldığım zamanlar PC 30FPS ve üstü açtığı oyunu 15FPS zor açıyor artık ve bu büyük bir problem benim için.

Görev Yöneticisi 10.07.2023 00_14_56.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Maalesef laptop 2,5 yıllık ve dış temizlik dışında hiçbir bakım yapmadım içini açıp bir şeyi kırarım diye korkuyorum Malatya'da zaten bilgisayarı gösterebileceğim yer yoktu depremden sonra hiçbir yer kalmadı.

Şunu biliyorum hepsi Radeon 540X series ekran kartına ayrıldı.

Aklıma şey geldi acaba aygıt yöneticisinden Radeon 540x series kaldirsam laptop geri kendine gelir mi ama gerçi lazım olsa Radeon 540x nasıl geri aktif edeceğim

@Senyör Kesada 1. yukarıda dediğim gibi hiç bakım yapmadım. 2. içini açmaktan korkuyorum. 3. Sürücüler güncel. 4. Rami hayatta 16 yapamam o kadar para yok yapsam onuda ayırır zaten.

DDU kullandım eski ekran sürücüsünü silip yenisini yükledim işe yaramadı komple kaldırmak işe yarar belki ama kaldirirsam geri getirme ekran kartını.

Son düzenleme:
Maalesef laptop 2,5 yıllık ve dış temizlik dışında hiçbir bakım yapmadım içini açıp bir şeyi kırarım diye korkuyorum Malatya'da zaten bilgisayarı gösterebileceğim yer yoktu depremden sonra hiçbir yer kalmadı.

Şunu biliyorum hepsi Radeon 540X series ekran kartına ayrıldı.

Aklıma şey geldi acaba Aygıt Yöneticisi'nden Radeon 540X series kaldirsam laptop geri kendine gelir mi ama gerçi lazım olsa Radeon 540X nasıl geri aktif edeceğim.

@Senyör Kesada 1. yukarıda dediğim gibi hiç bakım yapmadım. 2. içini açmaktan korkuyorum. 3. sürücüler güncel. 4. RAM'i hayatta 16 yapamam o kadar para yok yapsam onu da ayırır zaten.

DDU kullandım eski ekran sürücüsünü silip yenisini yükledim işe yaramadı komple kaldırmak işe yarar belki ama kaldirirsam geri getirme ekran kartını.

Hocam kesinlikle temizlemenizi oneririm.

. yukarıda dediğim gibi hiç bakım yapmadım. 2. içini açmaktan korkuyorum. 3. Sürücüler güncel. 4. Rami hayatta 16 yapamam o kadar para yok yapsam onuda ayırır zaten.
Güvenilir bir bilgisayarcı veya bu işten anlayan birini bulun. Bakımı yaptırın termal macun sürdürün. 540X ekran kartını kaldırmayın Vega kartından daha güçlüdür.

Yani şey Aygıt Yöneticisi'nden kaldırsam geri getirebilir miyim?

Eğer kaldırınca geri getirebilirsem sıkıntım çözülür.

Çünkü ayrılan bütün RAM buna ayrılmış.

Bir çözüm buldum BIOS'tan frame buffer size değiştirince oluyormuş ama benim BIOS'ta o ayar yok. (Buna başka konu açayım mı?)

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı