R7 3700X 256MHz'de kalıyor

Elegant Lotus

Kilopat
Makaleler
5
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
CPU : R7 5800X
MB : Msi B550-A Pro AM4 Socket MB
RAM : 4x8 3200Mhz CL15 XPG D41 Tuf alliance
SSD : 1 TB 980 Evo +G1 1TB + 512GB M.2 XPG S20G
PSU : NZXT 650W 80+ Gold
CASE : DLX21
GPU : RTX 3070 TI 8GB GDDR6X EVGA FTW3 Ultra
Keyboard : XPG Summoner Red SW
Mouse : Razer deathadder V2
Headset : Hyper X Cloud II wireless
Monitor : Asus rog strix 320Hz 2k 27"
Meslek
Radyoloji teknikeri
RAM
4x8 DDR4 3200Mhz
Anakart
B550-A Pro
Haftada 1 2 defa oluyor. İşlemci 256MHz 500MHz düşüyor ve tüm sistem kilitleniyor. Ta ki resetleyene kadar. Nasıl düzelteceğim? İşlemci stok ve ekstra bir şey kullanmıyorum.
Sistem kilitlendiğinden SS alamıyorum ekrandan.

Dosya Ekleri

• 20220913_002105.jpg
    20220913_002105.jpg
    299 KB · Görüntüleme: 41
Basit olarak ısınıyor olmasın ? Termal macunun durumu ne bende yaşamıştım intel işlemci de termal macun ile düzelttim.

Basit olarak ısınıyor olmasın ? Termal macunun durumu ne bende yaşamıştım intel işlemci de termal macun ile düzelttim.
Hayır ısınma söz konusu değil. boşta 40 oyunda 50-60 strs testinde 78i geçmemekte. O olayı değerlendirdim ama değil ne yazık ki.

Dengeli ya da performans modunda kullanırken mi oluyor?
Anakartının BIOS'unu güncellemeyi dene.
Yanlış bir Bios ayarı yapmış olabilme ihtimaline karşı bios sıfırla. Bios sıfırlama rehber
DISM rehber Bu rehber ile Windows'ta sorun olup olmadığını kontrol et.
AMD auto-detect Bu siteden otomatik güncellemeyi indir ve çalıştır.
Bir de Cinebench R23 multicore testi yap sonucunu at.
Aynı şekilde CPU-Z programını indirip onun da Bench kısmındaki testi yap skorlarını paylaş.

Dengeli ya da performans modunda kullanırken mi oluyor?
Anakartının BIOS'unu güncellemeyi dene.
Yanlış bir Bios ayarı yapmış olabilme ihtimaline karşı bios sıfırla. Bios sıfırlama rehber
DISM rehber Bu rehber ile Windows'ta sorun olup olmadığını kontrol et.
AMD auto-detect Bu siteden otomatik güncellemeyi indir ve çalıştır.
Bir de Cinebench R23 multicore testi yap sonucunu at.
Aynı şekilde CPU-Z programını indirip onun da Bench kısmındaki testi yap skorlarını paylaş.
Denedim biosum şu an Msi'in kendi sitesinde en güncel şekilde. CPU-Z / 3DMARK / Msi Combustor / Aida64 v.b bütün stres programlarında test ettim bir tanesinin görseli :
1663067741392.png

Herhangi bir problem çıkmıyor bu testlerin arasında veya thermal throttle'ye maruz kalmıyorum

BIOS'tan C-State'yi disabled yap.
Deneyeceğim şimdi.

Bu olay forza b4b'den çıktıktan 30-45sn sonra meydana geliyor asıl ilginç yanı bu.

Az önce Back4blood açtım ve işlemci frekansı 256Mhz'ye düştü tüm sistem kilitlendi hiçbir şeyi oynatamadım mouse dönüyor ayarlar açılıyor açtığım şey kalıyor öyle ve kapatma tuşuna basınca (windowsttan) kapanmıyor sistem. :D delirmeme ramak var.

Son düzenleme:
Denedim biosum şu an Msi'in kendi sitesinde en güncel şekilde. CPU-Z / 3DMARK / Msi Combustor / Aida64 v.b bütün stres programlarında test ettim bir tanesinin görseli :
Eki Görüntüle 1516513
Herhangi bir problem çıkmıyor bu testlerin arasında veya thermal throttle'ye maruz kalmıyorum

Deneyeceğim şimdi.

Bu olay forza b4b'den çıktıktan 30-45sn sonra meydana geliyor asıl ilginç yanı bu.

Az önce Back4blood açtım ve işlemci frekansı 256Mhz'ye düştü tüm sistem kilitlendi hiçbir şeyi oynatamadım mouse dönüyor ayarlar açılıyor açtığım şey kalıyor öyle ve kapatma tuşuna basınca (windowsttan) kapanmıyor sistem. :D delirmeme ramak var.
C-State'i disabled ettin mi?

C-State'i disabled ettin mi?
Bir şey fark ettirmedi Back4Blood veya forza açınca/kapatınca aynısı oldu.

Veya farkı oyun açsam da aynısı oluyor.

1663072656421.png

1663072666165.png

1663072677434.png

1663072692098.png

Stres testlerinde bir şey olmuyor sisteme gerektiğinden fazla performans ta verebiliyor.

1663072762912.png
AMD auto-detect Bu siteden otomatik güncellemeyi indir ve çalıştır. Bun indirdikten sonra AMD Ryzen balanced otomatik seçildi. Demin dikkat ettim Razer Cortex power plan açılıyordu ben nihai performans seçmeme rağmen. Şüpheli göründü gözüme.
@Amanita

Msi Mag Coreliquid 360R Kullanıyorum ve gerçekten soğutmasından memnunum bu işlemci için tam load 75 kabul edilebilir olduğunu düşünüyorum. Macunlama kısmına gelirsek çok değiştirdim zamanında ve bir kusur olacağından şüpheliyim. MX-4 Kullandım.

Donma olayı oluyor diye arkada hep hwmonitor açık tutuyordum ve her donma esnasında bir kaç saniye içerisinde açma fırsatım oluyordu. Min speed 256Mhz olarak göründü hep. @Amanita'nin önerdiği şeyileri uyguladım ve deneyeceğim sorun değişmezse de windowsu baştan kurmaya gidebilirim... Ama gerçekten can sıkıcı bir olay.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı