R7 3700X - GTX 1060 sistem için PSU, sıvı soğutma ve kasa önerisi

CrossBench

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhaba,

AMD Ryzen 7 3700X, 16 GB 3200 MHz RAM, GTX 1060, 1 TB M.2 SSD ve 2 X 256 GB SATA SSD sistemde 750W bir güç kaynağı kullanıyorum. 2015 yılında Skylake sistem toplarken aldığım sıvı soğutmada üretici firma AM4 içi kit çıkarmamıştı. Kendim bir modifikasyon yaparak 1 sene kadar kullandım fakat daha sonra stok fan ile yoluma devam ettim.
Şimdi ben bu sistemde soğutucumu ve güç kaynağımı değiştirmeyi düşünüyorum. Yani acilen değiştirmem gereken parçalar bunlar. 360mm soğutma istemiyorum ve zaten gerek de yok. Kasa serin bir yerde.

Sistem bu kasada: https://www.hepsiburada.com/aerocoo...wer-siyah-oyuncu-kasasi-ae-str-xt-pm-bd303775

İleride daha farklı yükseltmeler yapabilirim fakat bunun ne zaman olacağını kestirmem zor. İhtiyaca göre şekillenir bu durum. Kesin bir dil ile, 6 ay sonra ya da 1 sene sonra, 4070-4080 ayarında bir kart alırım ya da hem 4070-4080 ayarında hem de Ryzen 7 - 9 / i7 - İ9 gibi işlemcilere geçiş yaparım diyemiyorum. Fakat yine de her an her şey olabilir.
Elimdeki işlemci Ryzen 7 3700x ve ileride en kötü bir Ryzen 7 ya da İ7 yükseltmesi yapacağım. Elimdeki kasaya uyumlu olmak şartı ile bir sıvı soğutma arıyorum.
Ekran kartımda şimdilik 1060 olsa da bunu en kötü ihtimalle 4070 ayarında bir ürün ile güncelleyeceğim. O yüzden alacağım güç kaynağı da beni önümüzdeki 1 veya 2 sene içinde piyasaya çıkabilecek üst seviye diyebileceğimiz bileşenler için kısıtlamamalı. 850W değerinde bir ürün yeterli olacaktır. Duruma göre isterseniz benim taleplerime de uygun şekilde 750W ya da 1000W gibi ürünlerde önerebilirsiniz. Hangisi benim alacağım esnada hesaplı olursa onu alabilirim.

Şimdi illaki kasa önerende olacaktır. Ben kasayı da değiştirmeyi düşünüyorum. Fakat PSU ve sıvı soğutma, alacağım kasa ile herhangi bir uyumluluk sorunu çıkarmazsa (-ki uyumlu olacaktır) değişiklik şart değil. Fakat her zaman arayıştayım ve fırsat varsa, bütçe dahilinde kasa değişikliğini de değerlendirebiliriz.

Ben net bir bütçe belirtmekten kaçınmak istiyorum. Öncelikle PSU ve sıvı soğutma önerilerini değerlendireceğim ve herkes gibi kaliteli ürünü uygun fiyata almak isterim. Ancak işin içine kasa dahil olursa o zaman oturup bütçe hesabı yapmam gerekir. Her şeyi değerlendirebiliriz ancak başlangıç noktamız PSU ve sıvı soğutma ikilisi olsun.

Geri
Yukarı