R7 3700X hız aşırtma sonrası sıcaklık dalgalanması

Ertaç çakmak

Hectopat
Kullanmakta olduğum bilgisayarda MSI X570 Ace, AMD Ryzen 3700X ve Cooler Master ML240R sıvı soğutmasını kullanmaktayım. BIOS menüsü üzerinden işlemciye sabit voltaj ve frekans vermeme rağmen halen işlemci sıcaklığında dalgalanmalar devam etmekte. İşlemciye Cinebench R20 ve AIDA64 kararlılık testleri sonucunda 4.3 GHz için 1.325 gerilim uyguladım. Bu ayarlar sonunda işlemci Cinebench R20 testinde en yüksek 69 ve AIDA64 kararlılık testinde ise 15 dakikanın sonunda en yüksek 80 dereceyi gördü. Bir alt gerilim olan 1.325 işlemci voltajında sistem kapanmakta. CPB ve pbo özelliklerini kapatmama rağmen halen sıcaklık dalgalanması yaşanmakta.

BIOS menüsünde bulunan bir ayardan dolayı bu durumun meydana geldiğini düşünmekteyim. Bu durum hakkında veya işlemci hız aşırtma konusunda bilgi sahibi olan arkadaşlar yardımcı olursa çok sevinirim.

-AMD Ryzen Master kullan.

-4.2 GHz deneyin, amacınız 4.2'yi stabil ve düşük voltajda verebilmek olsun.

-Tavsiyem 1.3 voltajı aşmamaya çalışın.

Aida64 de bende de aynı sorun oluyor. Anı sıcaklık sıcramaları oluyor. Watt grafiğine bakarsanız da düz değil sürekli bir iniş çıkışlı sürekli zikzak bir grafik şeklinde ilerliyor. Farklı bir program açıp yaptığımda ise sıcaklık yavaş yavaş artıyor ve sabit Wattt çekiyor. Kocaman küle soğutucu var yine aynı.

-AMD Ryzen Master kullan.

-4.2 GHz deneyin, amacınız 4.2'yi stabil ve düşük voltajda verebilmek olsun.

-Tavsiyem 1.3 voltajı aşmamaya çalışın.
Açıkça söylemek gerekirse o programda pek deneyim sahibi değilim. Ayrıca bazı kullanıcılar Ryzen Master üzerinde yaptıkları ayarları bilgisayarı her kapatıp açtığında programdaki ayarlarla ilgili sorunlar yasadıkları, en stabil ve sorunsuz ayarları BİOS menüsünden yapıldığını gördüm.

4.3 GHz 1.325 volt vermemdeki amaç işlemcinin çoklu çekirdeğinden tam yararlanmak ve tekli çekirdekte autodaki ayarlardaki puanı yakalamak. Keza 1.35 volt ve üzeri voltaj veren kullanıcılar bulunmakta. Neden 1.3 voltajını aşmamam gerekiyor? Acaba işlemciye zarar verme ihtimali mi oluşuyor.
Aida64 de bende de aynı sorun oluyor. Anı sıcaklık sıcramaları oluyor. Watt grafiğine bakarsanız da düz değil sürekli bir iniş çıkışlı sürekli zikzak bir grafik şeklinde ilerliyor. Farklı bir program açıp yaptığımda ise sıcaklık yavaş yavaş artıyor ve sabit Wattt çekiyor. Kocaman küle soğutucu var yine aynı.
AİDA64 kararlılık testinde sıcaklığın anı sıçraması olayını normal karşılıyorum. Asıl sorunum şu sistem boşta iken 35 dereceye kadar işlemci sıcaklığı düşüyor fakat aniden 44, 45 ve 46 dereceye fırlayıp tekrardan düşüyor bunun sebebini anlayamadım.

Ayrıca AMD'nin son yayınladığı yongaseti sürücüsünü bilgisayarıma kurdum fakat hiçbir şekilde yüklenmiyor. Yüzde sıfırda hep kalıyor yaklaşık 1 saat kadar bekledim nafile.

Son düzenleme:
Bende 65 ile 75 arasında zikzaklar yapıyor sıcaklık. Programın senaryosu değişik sanırım. Yüke bindirip bırakıyor yada işlemci korumaya mı alıyor kendini anlamadım. Bazen durduruyor çünkü. İntel işlemcim varken stabildi.
Altta daha önceki testtim. Sonrasında düz grafik Cpu-z ile.
Ekran Görüntüsü (7).png

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı