R7 3700X için RAM önerisi

Flagellumdei07

Hectopat
Merhaba;
B550-F ana kartım var Ryzen7 3700X işlemci alacağım.
Aklımda şu RAM'ler var.

G Skill Trident Z Neo RGB 16GB (2x8GB) DDR4 3600 MHz CL16 RGB Ram | Trendyol ( sadece RGB özellik farkı var gördüğüm kadarıyla başka bir farkı yoksa almayı kesinlikle düşünmüyorum)

Ryzen işlemci kullanacağım için bunu almayı düşünüyorum kullanan var mı performans artışı gösterir mi?
Ryzen competiable olmasının ne gibi avantajları var?
Soğutma blokları kule tipi bir işlemci soğutucu kullanırsam sorun çıkartır mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ryzen competiable ya da RGB olmasının performansa bir etkisi yok. Competiable ibaresi pazarlama tekniği. Onun dışında 3200 MHz ile 3600 MHz arasında Ryzen işlemcilerde fark var. Ben en ucuz 3600 MHz olanı alırdım.

Aynı anakart ile işlemci bende de var. Ben Kingston Hyperx Predator 3200MHz x2 8 GB RAM kullanıyorum. Anakart ATX olduğu için RAM'ler sorun yaratmıyor. Ancak kule tipi soğutucuya göre değişebilir. Eğer çıkıntılı tarafı varsa RAM slotlarının olduğu tarafa doğru takmayacaksınız. Zaten nasıl takılacağına dair kitapçıkta gösteriliyordur. 4 adet RAM taksanız bile değme yapacağını hiç sanmıyorum. RAM konusunda da bütçenize göre iki adet 8 GB'tan müteşekkil 16 GB RAM tercih edebilirsiniz. Bildiğim kadarıyla Ryzen'lerde single channel ile dual channel arasında küçümsenmeyecek performans farkı oluyor.

Aynı anakart ile işlemci bende de var. Ben Kingston HyperX Predator 3200MHz X2 8 GB RAM kullanıyorum. Anakart ATX olduğu için RAM'ler sorun yaratmıyor. Ancak kule tipi soğutucuya göre değişebilir. Eğer çıkıntılı tarafı varsa RAM slotlarının olduğu tarafa doğru takmayacaksınız. Zaten nasıl takılacağına dair kitapçıkta gösteriliyordur. 4 adet RAM taksanız bile değme yapacağını hiç sanmıyorum. RAM konusunda da bütçenize göre iki adet 8 GB'tan müteşekkil 16 GB RAM tercih edebilirsiniz. Bildiğim kadarıyla Ryzen'lerde Single Channel ile Dual Channel arasında küçümsenmeyecek performans farkı oluyor.

2*8 şeklinde almayı düşünüyorum HyperX ben de kullandım daha önce memnun kaldım.
Şahsen yüksek frekanslı bellekleri israf olarak görüyorum. 3000MHz CL15 bellek alıp rahatlıkla XMP ile 3600MHz CL15-16 değerlerinde kullanabilirsiniz.

XMP kısmın da üreticilerin verdiği değerler bulunmuyor mu?
3000MHz'yi 3600MHz yapmak OC'ye girmez mi?
Sizin söylediğiniz durumda hangi ürünü önerirsiniz ?

Yeni konular

Geri
Yukarı