R7 3700X Overclock nasıl yapılır?

• Konuyu başlatan Gjea
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 5
  • Görüntüleme 192

Gjea

Centipat
Daha fazla  
Biraz araştırdığım kadarıyla biostan PBO, Cpb ve global c-state control disable yaptım. Max performansı olan 44.00 de çalıştıramadım ama 43.75ghz ye sabit 1.4v verince iyi gibi göründü. Yanlış mı yapıyorum sizce?

Sistem;
Ryzen 7 3700x
Asus x570-p
Ballistix 16GB 3800MHz DDR4 CL16 ( 1.4v ile overlocklu )
ASUS Cerberus 1070 Ti
Cooler Master Master Watt Lite 600 W
ID-COOLING SE-214-XT Hava soğutma
Deepcool CC560 Mesh kasa.

Evet yanlış yapıyorsun. 4375MHz için 1.4V çok fazla.

Özellikle Zen mimarisinde 8 çekirdekli işlemcilerde All-Core OC yapmak hiç sağlıklı değil.

Onun yerine BIOS ayarlarını varsayılana alıp, PBO yapman daha sağlıklı olacaktır.

Voltaj fazla, 1.35'i fazla geçmemeye çalışın derim. Ayrıca bu ayarlarda ek olarak PSS Support yani Cool N Quiet ayarını kapatın. Bu şekilde daha az voltajla benzer frekansları görürsünüz.

Voltaj fazla, 1.35'i fazla geçmemeye çalışın derim. Ayrıca bu ayarlarda ek olarak PSS Support yani Cool N Quiet ayarını kapatın. Bu şekilde daha az voltajla benzer frekansları görürsünüz.

ASUS anakartlarda adı farklı sanırım. Global C-States Control bu mudur dediğiniz? Kapatıyorum bunu

Evet yanlış yapıyorsun. 4375MHz için 1.4V çok fazla.

Özellikle Zen mimarisinde 8 çekirdekli işlemcilerde All-Core OC yapmak hiç sağlıklı değil.

Onun yerine BIOS ayarlarını varsayılana alıp, PBO yapman daha sağlıklı olacaktır.
Sıcaklık değerlerim güzel ama PUBG gibi bir oyunda 65 dereceyi geçmiyor ve performansta gözle görülür bir artış oldu. Ne gibi bir sorun yaşarım bu voltajda? Bir sıkıntı olduğunda kendini yeniden başlatmaz mı sistem

ASUS anakartlarda adı farklı sanırım. Global C-States Control bu mudur dediğiniz?
Değil, kendim de ASUS kullanıyorum. CPU Configuration bölümünde PSS Support ayarı mevcut.
Sıcaklık değerlerim güzel ama PUBG gibi bir oyunda 65 dereceyi geçmiyor ve performansta gözle görülür bir artış oldu. Ne gibi bir sorun yaşarım bu voltajda? Bir sıkıntı olduğunda kendini yeniden başlatmaz mı sistem
Sıcaklıktan bağımsız uzun vadede degrade dediğimiz yıpranma yaşanabilir işlemcinizde. CPB ve PBO gibi anlık çıksa pek önemi yok ancak statik şekilde, boşta yükte fark etmeksizin o voltaj değerlerinde çalışması pek sağlıklı değil.

Değil, kendim de ASUS kullanıyorum. CPU Configuration bölümünde PSS Support ayarı mevcut.

Sıcaklıktan bağımsız uzun vadede degrade dediğimiz yıpranma yaşanabilir işlemcinizde. CPB ve PBO gibi anlık çıksa pek önemi yok ancak statik şekilde, boşta yükte fark etmeksizin o voltaj değerlerinde çalışması pek sağlıklı değil.

Bütün biosu sıfırladım. Pbo enabled yapıp PSS Support dediğinizi kapattım şuan çok memnunum

Yeni konular

Geri
Yukarı