R7 3700X RTX 3070 sistem yayın sırasında ekran yırtılması oluyor

Makaleler
2
Yer
İstanbul Küçükçekmece
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba,
Yayındayken ana ekranımda yırtılma, kasma gibi sorunlar oluyor. LoL ve Valorant gibi çok ağır olmayan oyunlar oynasam da oluyor.
OBS ayarlarım ve sistemim aşağıdaki gibidir.
Yardım eden herkese şimdiden teşekkürler.

1627777920431.png

1627777943588.png

Anakart: MSI MPG X570 Gaming Edge Wi-Fi
İşlemci: AMD Ryzen 7 3700 X
Ekran kartı: MSI GeForce RTX 3070 Ventus 3X.
RAM: G.Skill 16 GB (2x8 GB) Trident Z Neo 3600 MHz RAM.
Depolama:
Samsung 960 EVO 250 GB.
Seagate Barracuda 2 TB.
SanDisk 480GB SATA SSD.
Sıvı soğutma: Cooler Master Masterliquid ML240l V2.
PSU: Gigabyte Aorus P750GM 750W 80+ Gold PSU.

Oyuna dönüp FPS sınırlayıcısını açınız aksi takdirde bütün GPU ve CPU Valorant oyununa odaklandığı için OBS studios uygulamasının sistem gereksinimini karşılayamazsın.

Valorant ne kadar ağır bir oyun olmasa bile FPS sınırlayıcısı kullanmazsanız sistem oyuna yoğunlaşır ve alabildiğiniz en büyük FPS i almaya çalışır yani sisteminiz bütün odağını oyuna verir ve OBS e gerekli GPU veya CPU yu ayıramaz.

Düzenleme: kusura bakmayın eklemeyi unutmuşum eğer FPS sınırlayıcı açtığınızda oyunda drop sorunu yaşarsanız FPS sınırlayıcısını kapatıp Vsync açın.

Oyuna dönüp FPS sınırlayıcısını açınız aksi takdirde bütün GPU ve CPU Valorant oyununa odaklandığı için OBS studios uygulamasının sistem gereksinimini karşılayamazsın.

Valorant ne kadar ağır bir oyun olmasa bile FPS sınırlayıcısı kullanmazsanız sistem oyuna yoğunlaşır ve alabildiğiniz en büyük FPS i almaya çalışır yani sisteminiz bütün odağını oyuna verir ve OBS e gerekli GPU veya CPU yu ayıramaz.

Düzenleme: kusura bakmayın eklemeyi unutmuşum eğer FPS sınırlayıcı açtığınızda oyunda drop sorunu yaşarsanız FPS sınırlayıcısını kapatıp Vsync açın.
İşlemci 3700X. Bu oyunlarda FPS sınırlamadan çok rahat yayın yapabilecek bir işlemci.

Valorant ne kadar ağır bir oyun olmasa bile FPS sınırlayıcısı kullanmazsanız sistem oyuna yoğunlaşır ve alabildiğiniz en büyük FPS'i almaya çalışır yani sisteminiz bütün odağını oyuna verir ve OBS'e gerekli GPU veya CPU'yu ayıramaz.

Düzenleme: Kusura bakmayın eklemeyi unutmuşum eğer FPS sınırlayıcı açtığınızda oyunda drop sorunu yaşarsanız FPS sınırlayıcısını kapatıp V-Sync açın.

Merhaba,

Ana monitörüm Dell 24, 5" AW2521HFl ve 2. monitörüm ASUS vg248.
240 Hz ana monitör ve 144 Hz 2. monitöre sahibim. Ancak 240 Hz alamıyorum yayında. Bu neden kaynaklı olabilir. Yayını ekran kartı üzerinden vermeme rağmen.

Yayın yaptığın için sorun çıkıyorsa en üst ayarlardan kaçının bence. En iyi performans ve en iyi kalite olacak sekilde olmasını tavsiye ederim.
Ben 730 GT ile yayın yapıyordum.

Yayın yaptığın için sorun çıkıyorsa en üst ayarlardan kaçının bence. En iyi performans ve en iyi kalite olacak sekilde olmasını tavsiye ederim.
Ben 730 GT ile yayın yapıyordum.

En düşük ayarlarda oynuyorum zaten. Anlamadım. Yani bu sistem 240 Hz monitöre 240 FPS bile veremiyor yayında. Neden olabilir?

En düşük ayarlarda oynuyorum zaten. Anlamadım. Yani bu sistem 240 Hz monitöre 240 FPS bile veremiyor yayında. Neden olabilir?
3070 ile 1080p düşük ayarlarda oynamanı önermem. Bu durumda yük aşırı düzeyde işlemciye biniyor. Ekran kartın 2K yüksek ayarlar için bile fazlasıyla yeterli. Sorun diğer parçalardan da kaynaklanıyor olabilir.
Bu arada sistem özelliklerinde yazan güç kaynağını hemen değiştirmeni öneririm. Aşırı yüksek oranda bozulma ihtimali olan sorunlu bir model.

Bilgisayar donanımlarınızı test edin eğer sonuçlar youtubeda'ki gibi ise 720P'de yayın açın. Yayın yaparken video kaydetme özelliğini kapatın.

Yayın yaparken video kayıt kapalı. 720p yayın vereceksem bu sisteme ihtiyacım yok zaten :)
3070 ile 1080p düşük ayarlarda oynamanı önermem. Bu durumda yük aşırı düzeyde işlemciye biniyor. Ekran kartın 2K yüksek ayarlar için bile fazlasıyla yeterli. Sorun diğer parçalardan da kaynaklanıyor olabilir.
Bu arada sistem özelliklerinde yazan güç kaynağını hemen değiştirmeni öneririm. Aşırı yüksek oranda bozulma ihtimali olan sorunlu bir model.

Monitörlerimin biri 240 diğeri 144 Hz olduğu için 1080p açabiliyorum ancak. PSU'yu yeni aldım ve Gigabyte'ın yazısını okudum. Değiştirme olayı için yazdım ancak geri dönüş yapmadılar. Ne yapacağımı şaşırdım kaldım.

Monitörlerimin biri 240 diğeri 144 Hz olduğu için 1080p açabiliyorum ancak. PSU'yu yeni aldım ve Gigabyte'ın yazısını okudum. Değiştirme olayı için yazdım ancak geri dönüş yapmadılar. Ne yapacağımı şaşırdım kaldım.
İnşallah en kısa sürede dönüş sağlarlar ve hemen iade edersin. Gamer's Nexus 72 saatlik testte 3080 yaktı o PSU ile. Gigabyte, PSU alanındaki bu rezilliği ile iyice gözümden düştü.
1080p'de ultra ayarlarda bile o sistem ile rekabetçi oyunların çoğunda rahat 240 fps alabilmen lazım. LoL ve Valorant optimizasyon sorunları olan oyunlar. Bunlar dışındaki hangi oyunlarda kasma gibi sorunlar yaşıyorsun?

Yeni konular

Geri
Yukarı