R7 3700X sabit olmayan MHz sorunu

StresMen

Decapat
R7 3700X.
Cooler Master 360R sıvı soğutucu.
ASUS ROG STRIX X570-E GAMING.
Corsair RM1000X.

Sistemim var. BIOS güncellemesi sonrası ayarlar sıfırlandı ve değerler resimlerdeki gibi BIOS'ta 1.37vlardan 1.44'lara çıktı. Ayrıca sürekli kendiliğinden sabit olmayan inişli ve çıkışlı bir MHz sorunu var. Ben buna güç tasarrufuna alıp küçük işlerimi yaparak ve oyuna girdiğimde dengeli ayarlara alarak bir çözüm buldum. Güç tasarrufuna 2.2MHz'de sabit duruyor sıkıntı yok ama dengelide 3.0-4.2 MHz arası boşta bile hareketli ve voltaj değerleri de 0.7vdan 1.44V değeri arasında boşta bile hareket halindedir. Sıcaklık değerleri de 33-40-50 aralarında değişiyor. Bu CPB ayarı falan diyorlar ama ASUS BIOS'ta nasıl kapatılacağını bulamadım. RAM'ları D.O.C.P yapıp onun dışında hiçbir şeyi ellemedim. Bu sorunlar uzun vadede veya şu anki kullanımında sorun yaratır mı? Lütfen bana kolay ve anlaşılır yardımlarda bulunursanız sevinirim. Bu durum beni gerçekten korkutuyor içim içimi yiyor. İade vs. yapılmalı mı şu anda yapamam ama ilk fırsatta götürebilirim. Ürünler yeni 3-5 aydır kullanıyorum.

IMG_20200426_153335.jpg
IMG_20200426_153251.jpg
IMG_20200426_153410.jpg
IMG_20200426_153515.jpg

BIOS ekranında Core performance Boost sanırım açık çünkü ben Ryzen 5 2600 kullanıyorum ilk aldığımda sizinki ile aynı sorun ile karşılaştım işlemci boşta 50-55 derecelerde geziyordu ve işlemci yüksek frekanslarda çalışıyordu. CPB kapattıktan sonra sıcaklık değerleri normale döndü. Uzun vadede illaki sorun teşkil edebilir sonuçta boşta çalıştığı halde bile yüksek frekanslara çıkıyor işlemci.

CPB kapatırsanız performansta düşüş olacaktır. Manuel olarak değer verip OC yapmayacaksanız CPB kapatmanızı önermem. CPB açık kullanmanın bir zararı olmaz. Anlık frekans, voltaj dolayısıyla sıcaklık yükselmeleri normal. Yine de kapatmak isterseniz Precision Boost Overdrive diye bir başlık varsa BIOS'ta onun içinde yer alıyor olabilir Core Performance Boost.

Cevaplarınız için teşekkürler yazamadım hemen kusura bakmayın. Core performans boost yazmıyor bulamadım hiç bi yerde ama o okadar sıkıntı değil benim kafama takılan voltaj değerlerinin birden yüksek olması biosta 1.44v ta olması
CPB ayarını buldum ve kapattım fakat şimdi değerler 3.0 GHz ile 3.59 GHz arasında gidip geliyor.
Ayrıca Core voltaj ayarları ise 0.5v ile 1.16V arasında hareketli olmaya başaladı.
Bu düşük voltajlarda otamatik overclock olması normal midir?
Herhangi bir sıkıntı olur mu?
Ayrıca diğer yukarıda belirttiğim CPB ayarı açık olarak çalışması ile bunun arasında ne fark var?
Eğer aynıysa CPB ayarını açmalı mıyım?
Yardımcı olursanız sevinirim...
Ekleme ve düzeltme:
BIOS ayarlarında ki Auto voltaj değeri 1.37'den 1.44 oldu BIOS güncellemesinden sonra sorunum bu ve ayrıca core performans boost kapatsamda açsamda sürekli değişen voltaj ve GHz sorunu en anlaşılır şekilde düzeltme yaptım.
Ekleme
HWMonitor programında işlemci voltaj değerlerine baktığımda üst sınır 1.495Vlar var lütfen yardımcı olacak birileri yok mu?
Benim tahminin işlemcinin fabrika ayarları ASUS anakart default yaptığımda anakart ayarlarına aldı ama bu voltaj değerleri çok değil mi? @Recep Baltaş.
Resimde gösterilen değer default yaptıktan sonra 1.44V oldu.

Dosya Ekleri

• IMG_20200422_123210.jpg
    IMG_20200422_123210.jpg
    924,1 KB · Görüntüleme: 39
Son düzenleme:
İsterseniz işlemciye sabit voltaj verip sabit bir frekansta kullanabilirsiniz. Sosyal de birçok başlık var bunun nasıl yapılacağı ile ilgili.

Elle voltaj vermeyi deniyim dedim bir baktım voltaj ayarları ve CPU Core ratio ayarları Auto'da kilitlenmiş. Hiçbir değer girilemiyor Auto'da manuele bile geçemiyorum. Ben hayatımda ilk defa böyle bir şey görüyorum. BIOS'u ASUS sitesinden son sürüme geçirdiğimde default ayarlara alındı ve kitlendi. Anakartla mı yoksa işlemci ile mi alakalı bir sorun?
Yanlış bi ayar yapmam sonucu 02 kodu ile anakart kendini kilitlemişti pc tamircisine götürdüm ve jumper mı ne bişeyle sıfırladı ve şuanda autoda kilitli
Voltaj ve ratio ayarı kilitli
Şimdi birde üsütüne anakarta F8 kodu görünüyor uefi ile alakalı format atılabilir mi?
Arkadaşlar bu sorunla ilgili kim bilir daha kaç kişi benimle aynı başlığı açıp günlerce araştıracak o yüzden kendi araştırmalarımı sizler için paylaşıyorum sizlerde benim gibi stres yapmayın :)

Q-Code larda F8 sorunu alan arkadaşlar için Ryzen Master uygulamasının güncel bir sürümünün bir sorunu olarak buldum.Sıkıntı yapıcak bir durum yok diyorlar uygulamayı açmassanız uyarıyı vermez. Pc kapatıp açınca düzeliyor

Tek çözemediğim sorun şuanda biosta Ratio ve Voltaj ayarları autoda kilitli halde...

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı