R7 3700X sıcaklık değeri düşmüyor

Callactus

Decapat
Daha fazla  
Merhaba!
Sistemimde MSI X570 GAMING Plus anakartım var CPU R7 3700X, sıvı soğutucum MSI CoreLiquid 240r uzun bir süredir sıcaklık problemi yaşamaktayım oyunlarda sıcaklık değerlerim 70 dereceden başlayıp 80'e (80'de bitmiyor ondan sonra da artıyor) kadar çıkmakta bu oyun ilerledikçe gitgide artıyor ve çoğunlukla ani ısı dalgalanmaları alıyorum 75'ten 88'e fırlıyor geri düşüyor bu tarz egzantrik olayları oluyor hatta en son minimum sıcaklık değerim 80'de sabit kalıyor ondan sonra da dalgalanmaları devam ediyor örneğin; 81'de sabitken 89-90'a fırlıyor geri düşüyor. İnternette izledim benchmarklarda vs. kimsenin bu sıcaklık değelerini aldığını görmedim stock soğutucusu olan arkadaşlarım bile bu sıcaklık değerlerini almıyorlar.

Core performance Boost açık, arkadaşlarım da aynı şekilde CPB açık kullanıyorlar ama hiçbirinde böyle bir sorun görmedim CPB kapatmak mantıklı biliyorum fakat frekansım düştüğü için böyle oynamak istemiyorum bir miktar FPS kaybı yaşasamda (abartılacak seviyede değil) gene de verdiğim paranın hakkını kullanmak istiyorum diyebilirim. Sıvı soğutucu ile ilgili bir hata olarak düşündüm en başta, tekrardan monte ettim fakat değişen bir şey olmadı termal macunu da değiştirdim halbuki Cooler Master MasterGel aldım onu kullandım. Undervolt önerileriniz olacaktır elbet doğru ama sorum şu kullanan kişilerin çoğu normal halinde CPB açık ve rahat kullanmakta iken bende böyle absürt sıcaklık sebebi neden oluyor?

Görmüş olduğum değerler;
Battlefield 1; Core performance Boost açıkken 88 derece gördü.

Overwatch; Core performance Boost açıkken 83 dereceyi gördü.

Black Desert Online; Core performance Boost açıkken sistem kendine reset attı (95 dereceyi geçtiğini düşünüyorum)

AIDA64 ile testimde CPB açık maksimum 90 dereceyi gördüm ve genel olarak 80+ küsur seviyelerde hareket ediyordu fakat oyunlarda aldığım derece ile yapmış olduğum testler çok farklılık gösteriyor. CPB kapalıyken yapmış olduğum testte 57 dereceyi geçmezken oyun içinde 70 dereceyi görüyordu.

Son düzenleyen: Moderatör:
Koskoca 360mm sıvı soğutma AiO'lar ile R9 3950X gibi işlemcileri soğutuyorlar sen R5 3600 bile çok sıcak çalışan bir işlemci diyorsun 360mm sıvı soğutuculara rağmen kaynak nereden geliyor?

Arkadaşın dedikleri palavra hele ki çipset farkı yüzünden sıcaklıklar artıyor demesi büyük saçmalık, ben B550 anakart kullanıyorum ki Gen4 var neden ısınmıyor? Forumda bir sürü örnek mevcut buna dair X570 serisi ya da B550 serisi anakart ile o işlemcileri kullanan. Stok voltaj değerleri fazla yüksek olduğu için ekstra bir ısınma söz konusu bu durumdan rahatsız oluyor iseniz iki seçenek var ya manuel overclock ile kendiniz ayarlayacaksınız ya da iyi bir soğutma sistemine ihtiyacınız var.

Daha geçen forumdan birinin R5 3600 işlemcisine 4.5 GHz 1.3 Volt ile overclock yaptık kule tipi soğutucu ile 70-75 dereceleri gördü testlerde.

Zaten ince ayar yapılarak o sıcaklıklara gelebilmeniz mümkün benim bahsettiğim olay Stok voltaj değerlerinde o sıcaklıklara ulaşabilmek. Herkesin o tarz ince ayar yapacak bilgiye sahip değil maalesef. Söylediklerim palavra demeniz çok yanlış bu arada kınıyorum sizi. Çipsete göre farklılık mevcut PCI 4.0 desteği olmayan B450 ve X470 çipsetlerde stok voltajda daha düşük sıcaklıklar almak mümkün.

Koskoca 360mm sıvı soğutma AiO'lar ile R9 3950X gibi işlemcileri soğutuyorlar sen R5 3600 bile çok sıcak çalışan bir işlemci diyorsun 360mm sıvı soğutuculara rağmen kaynak nereden geliyor?

Arkadaşın dedikleri palavra hele ki çipset farkı yüzünden sıcaklıklar artıyor demesi büyük saçmalık, ben B550 anakart kullanıyorum ki gen4 var neden ısınmıyor? Forumda bir sürü örnek mevcut buna dair X570 serisi ya da B550 serisi anakart ile o işlemcileri kullanan. Stok voltaj değerleri fazla yüksek olduğu için ekstra bir ısınma söz konusu bu durumdan rahatsız oluyor iseniz iki seçenek var ya manuel overclock ile kendiniz ayarlayacaksınız ya da iyi bir soğutma sistemine ihtiyacınız var.

Daha geçen forumdan birinin R5 3600 işlemcisine 4.5 GHz 1.3 Volt ile overclock yaptık kule tipi soğutucu ile 70-75 dereceleri gördü testlerde.

Stok voltaj vs konularından çok iyi anlayan birisi değilim ama örnek verecek olursam CPB açık halde iken voltaj değerim 1.4V'ın üstünde çıkıyor anlık olarak ve sistem boşta iken frekansım da 4.3GHz üstüne çıkıyor anlık olarak bu da boşta iken 60-70 derecelere fırlama yapıyor 45 sabit iken oyunlarda ise aynı durum mevcut. CPB kapalı iken böyle değerleri hiç görmüyorum 45-40 derece arası sabit bir sıcaklık değerim oluyor boşta iken sanırsam X570 anakartlarda yüksek voltaj çekimi olduğu için böyle bir sıcaklık değerine çıkıyorum CPB kapalı iken 3.6GHz voltajımda 1.01 küsuratlarında CPB kapalı haldeyken oyun içi maksimum 70 dereceyi gördüm ama testlerde ise 58 derece Max gördüm bu bir nevi ilginç geliyor bana, daha yukarısını da görmedim X570 kullanan bir arkadaşım olmadığı için canlı bir test yapamıyorum ama arkadaşlarımın anakartı benimkilerden birkaç model daha düşük sanırsam o da işlemcilerini yeteri kadar zorlamıyor o yüzden de ısınmıyorlar tahminim ileride ya işlemci değişikliği ya da kuvvetli bir soğutucu almak olacak ya da tamamiyle bir anakart değişikliği görüyorum ama şu an için sadece bir düşünce belki aralarından eleme yapacağım yanlış seçim yapabilirim elbet. Sorunun çözümü voltaj sabitleyip frekans ayarlamak elbette bir çözüm olarak gözüküyor ben de aslında bunları sabitlemeden arkadaşlarımın kullandığı gibi kullanmak daha mantıklı diye düşünmüştüm o yüzden herhangi bir ayar yapmadım ayrıyeten bilmiyorum ayar yapmasını.

Zaten ince ayar yapılarak o sıcaklıklara gelebilmeniz mümkün benim bahsettiğim olay Stok voltaj değerlerinde o sıcaklıklara ulaşabilmek. Herkesin o tarz ince ayar yapacak bilgiye sahip değil maalesef. Söylediklerim palavra demeniz çok yanlış bu arada kınıyorum sizi. Çipsete göre farklılık mevcut PCI 4.0 desteği olmayan B450 ve X470 çipsetlerde stok voltajda daha düşük sıcaklıklar almak mümkün.
Yahu bu forumda R7 3700x'i B450 ile de B550 ile de X570 ile de kullananlar var hepsinde sonuç aynı yine R5 3600 ile de kullanlar var genel olarak Ryzen işlemciler fazla voltaj çekiyor bunun çipset ile alakası bile yok. Undervolt işlemi yapmak da hiç zor birşey değil bu forumda bir sürü tecrübeli insan var sadece başlık açması yeter.
Stok voltaj vs konularından çok iyi anlayan birisi değilim ama örnek verecek olursam CPB açık halde iken voltaj değerim 1.4V'ın üstünde çıkıyor anlık olarak ve sistem boşta iken frekansım da 4.3GHz üstüne çıkıyor anlık olarak bu da boşta iken 60-70 derecelere fırlama yapıyor 45 sabit iken oyunlarda ise aynı durum mevcut. CPB kapalı iken böyle değerleri hiç görmüyorum 45-40 derece arası sabit bir sıcaklık değerim oluyor boşta iken sanırsam X570 anakartlarda yüksek voltaj çekimi olduğu için böyle bir sıcaklık değerine çıkıyorum CPB kapalı iken 3.6GHz voltajımda 1.01 küsuratlarında CPB kapalı haldeyken oyun içi maksimum 70 dereceyi gördüm ama testlerde ise 58 derece Max gördüm bu bir nevi ilginç geliyor bana, daha yukarısını da görmedim X570 kullanan bir arkadaşım olmadığı için canlı bir test yapamıyorum ama arkadaşlarımın anakartı benimkilerden birkaç model daha düşük sanırsam o da işlemcilerini yeteri kadar zorlamıyor o yüzden de ısınmıyorlar tahminim ileride ya işlemci değişikliği ya da kuvvetli bir soğutucu almak olacak ya da tamamiyle bir anakart değişikliği görüyorum ama şu an için sadece bir düşünce belki aralarından eleme yapacağım yanlış seçim yapabilirim elbet. Sorunun çözümü voltaj sabitleyip frekans ayarlamak elbette bir çözüm olarak gözüküyor ben de aslında bunları sabitlemeden arkadaşlarımın kullandığı gibi kullanmak daha mantıklı diye düşünmüştüm o yüzden herhangi bir ayar yapmadım ayrıyeten bilmiyorum ayar yapmasını.
Soğutucu montajınız da bir kusur yok ise düşük hızlarda düşük voltaj ile bu değeri almanız biraz garip çünkü bu denli düşük voltaj da ki stok hali 1.4 volt çeken bir işlemciye göre daha düşük sıcaklık değerlerine ulaşmanız lazım, ne anakartınız da ne de işlemciniz de bir sorun olduğunu düşünmüyorum. Durum soğutmadan kaynaklı büyük ihtimalle.

Son düzenleme:
Yahu bu forumda R7 3700X'i B450 ile de B550 ile de X570 ile de kullananlar var hepsinde sonuç aynı yine R5 3600 ile de kullanlar var genel olarak Ryzen işlemciler fazla voltaj çekiyor bunun çipset ile alakası bile yok. Undervolt işlemi yapmak da hiç zor bir şey değil bu forumda bir sürü tecrübeli insan var sadece başlık açması yeter.

Genel olarak YouTube'da baktığımda oyunlara veya programlara girerken otomatik olarak işlemci frekansları artıyor aslında benim de böyle olsun istiyorum sistem her zaman son frekansta kalsın istemiyorum bu yüzden undervolt yapmak istemiyorum desem yeridir örnek verecek olursam oyuna girmeden önce atıyorum 3.6GHz de çalışan işlemci oyuna girince 4.3 veya kendini oyuna göre optimize ediyor benim de böyle olsun istiyorum onun içinde nasıl yapmam gerekli bilmiyorum belki yanlış görmüş te olabilirim ama böyle oluyorsa ve bu CPB ile oluyorsa işlemcimde veya soğutmam ya yeterli değil ya da sıkıntılı gibime geliyor.
Yahu bu forumda R7 3700X'i B450 ile de B550 ile de X570 ile de kullananlar var hepsinde sonuç aynı yine R5 3600 ile de kullanlar var genel olarak Ryzen işlemciler fazla voltaj çekiyor bunun çipset ile alakası bile yok. Undervolt işlemi yapmak da hiç zor bir şey değil bu forumda bir sürü tecrübeli insan var sadece başlık açması yeter.

Soğutucu montajınız da bir küsur yok ise düşük hızlarda düşük voltaj ile bu değeri almanız biraz garip çünkü bu denli düşük voltaj da ki stok hali 1.4 Volt çeken bir işlemciye göre daha düşük sıcaklık değerlerine ulaşmanız lazım, ne anakartınız da ne de işlemciniz de bir sorun olduğunu düşünmüyorum. Durum soğutmadan kaynaklı büyük ihtimalle.

Soğutucumu tekrar monte ettim dün ama gene de bir fark göremedim 5 derece belki kasamın hava akışı iyi değil onu söyleyebilirim önlerde hava alan yerler bir nevi kapalı gibi küçük delikler var sadece aynı şekilde kasamın üstü öyle ve 1 adet egzoz fanım var belki o da yetmiyordur bir fikrim yok yani genel olarak CPB açık iken 0.9v ile 1.4v arası gitgeller oluyor hep, ve her zaman sistem kendini 4.2GHz'de korumaya çalışıyor gibi belki bu yüzden mi oluyor diye düşünüyorum, sıvı soğutucum MSI CoreLiquid 240r yeterli bir soğutucu diye aldım ama böyle kötü bir performansa sahipse en yakın vakitte değiştireceğim.

Kardeş kasa içi montajını gösterir misin lütfen . Fanlar radyatör pompa. Bir de oyun oynarken ya da işlemci stres testi uygularken hwinfo64 ile voltaj ve sıcaklık değeri değişimlerini videoya çekip paylaşır mısın?

Genel olarak YouTube'da baktığımda oyunlara veya programlara girerken otomatik olarak işlemci frekansları artıyor aslında benim de böyle olsun istiyorum sistem her zaman son frekansta kalsın istemiyorum bu yüzden undervolt yapmak istemiyorum desem yeridir örnek verecek olursam oyuna girmeden önce atıyorum 3.6GHz de çalışan işlemci oyuna girince 4.3 veya kendini oyuna göre optimize ediyor benim de böyle olsun istiyorum onun içinde nasıl yapmam gerekli bilmiyorum belki yanlış görmüş te olabilirim ama böyle oluyorsa ve bu CPB ile oluyorsa işlemcimde veya soğutmam ya yeterli değil ya da sıkıntılı gibime geliyor.
CBP 3.6 GHz'den anlık olarak 1.4 volt ve üzeri ile bir sıçrama yaptırarak işlemciyi turbo frekansına çıkartır ve bu durumda yüksek sıcaklıklar ortaya çıkar. Bu yüzden kullanıcılar stok hızları CBP kapatarak manuel voltaj ayarı yaparak kullanılır. Şuan CBP açık olmadığı için temel frekansta çalışır siz eğer onu temel frekans hızından farklı olarak 3.6 GHz üzeri çalıştırır iseniz işlemci boşta iken temel frekansa düşüp yük altında yeniden belirlenen frekansta çalışacak. Soğutucunuz eğer tam oturuyor ve kasanız iyi hava alıyor ise bu durumun pek olmaması lazım, 4 GHz için 1.1 volt ile bence istediğiniz sonucu alırsınız.

Kardeş kasa içi montajını gösterir misin lütfen. Fanlar radyatör pompa. Bir de oyun oynarken ya da işlemci stres testi uygularken HWiNFO64 ile voltaj ve sıcaklık değeri değişimlerini videoya çekip paylaşır mısın?

Fotoğrafları paylaşabilirim ama video kısmını YouTube aracılığı ile buraya mı atayım?
Cbp 3.6 GHz'den anlık olarak 1.4 Volt ve üzeri ile bir sıçrama yaptırarak işlemciyi Turbo frekansına çıkartır ve bu durumda yüksek sıcaklıklar ortaya çıkar. Bu yüzden kullanıcılar stok hızları cbp kapatarak manuel voltaj ayarı yaparak kullanılır. Şu an cbp açık olmadığı için temel frekansta çalışır siz eğer onu temel frekans hızından farklı olarak 3.6 GHz üzeri çalıştırır iseniz işlemci boşta iken temel frekansa düşüp yük altında yeniden belirlenen frekansta çalışacak. Soğutucunuz eğer tam oturuyor ve kasanız iyi hava alıyor ise bu durumun pek olmaması lazım, 4 GHz için 1.1 Volt ile bence istediğiniz sonucu alırsınız.

Almak istediğim cevap buydu CPB kapattıktan sonra kendi değerlerimi girer isem sadece yük altında o değerleri ulaşacaktır yani böyle anladım ben.

Fotoğrafları paylaşabilirim ama video kısmını YouTube aracılığı ile buraya mı atayım?

Almak istediğim cevap buydu CPB kapattıktan sonra kendi değerlerimi girer isem sadece yük altında o değerleri ulaşacaktır yani böyle anladım ben.
Bilmiyorum video nasıl atılır gruba. Başka atanlar vardı sanki doğrudan.

Sabit frekansta ve sabit voltaj ile çalışmayacaktır, sadece yük esnasında güç çekecek ve frekansı artacaktır.

Geri
Yukarı