R7 3700X sistemde DX12 kullanılamıyor

cino44general

Zeptopat
Daha fazla  
Dostum selam. Bende de Gigabyte'ın 4060 Ti kartı var eylül ayında almıştım son birkaç aydır bende de aynı durum var DX12 ile çalışan hiçbir oyun açılmıyor Vulkan'da da sıkıntılı çalışıyor. DX11 yine bir nevi idare eder de yine de çok takılma FPS sorunları yaşıyorum tüm sürücülerim güncel. Geçen ay ekran kartını servise gönderdim bir sıkıntı göremedik deyip geri yolladılar. Ama yani düzelmedi. Geçen gün de enshrouded supportuyla iletişime geçmiştim bu oyun niye çöküyor diye. Destek ekibi uzaktan bağlandı kontrol ettiler vs aşağı yukarı 2 saat bir incelediler sistemi neden olmuyor bu diye. En sonunda ekran kartının Vulkan ve DX12 apilerinde işlem yükünün üstesinden gelemeyip çöktüğünü söylediler. Hafta sonu bir arkadaşımın bilgisayarında da deneyeceğim. Windows kaynaklı da olabilirmiş şu an Windows 11 kullanıyorum zaman bulabilirsem bir Win10a döndüreceğim sistemi formatlayıp. Sorunun hala devam ediyor mu ya da düzeldiyse naısl düzeldi. Kafayı yememe çok az kaldı o kadar uğraştım ettim çözemedim.

FurMark testinde bir problem çıkmıyor ama 3D mark ile test edince DX12 testinde test çöküyor. Oyunlarda da benzer bir durum var. Bakalım arkadaşın sisteme takınca nasıl davranacak GPU.

İşin ilginç yanı NVIDIA destek'iyle de iletişime geçtim ve sorunu çözmem veya analiz edebilmem için yönlendirdiler ve hiçbir sonuca varamadım.

Sistemde darboğaz vs. olduğu düşüncesinde değilim çünkü ekran kartımı değiştirdiğimde sıkıntı yaşamadım sonradan başlayan bir sıkıntı bu.

Benim sistemim de şöyle;

RAM: HyperX Fury 16 GB (8x2) 3600MHz CL17.
SSD/HDD: 500GB Samsung 970 EVO Plus M.2 SSD ve 2TB HDD.
GPU: Gigabyte RTX 4060 Ti Gaming OC 8g.
anakart: Gigabyte X570.
CPU: AMD Ryzen 7 3700X.
Hocam ne yazık ki sorunlar hala devam ediyor ben ram kaynaklı diye düşünüyorum ama hafta sonu denedikten sonra olumlu sonuç alırsan geri dönüş yapar mısın

Geri
Yukarı