R7 3700X sistemde yüksek sıcaklık değerleri

Callactus

Decapat
Daha fazla  
RAM
3600MHz GeIL 16GB
Ekran kartı
MSI RTX 3070 Gaming X Trio
Anakart
MSI X570 Gaming Plus
İşlemci
Ryzen 7 3700X 3.6GHz Turbo 4.2GHz
Merhaba bundan 1 sene önce bir bilgisayar topladım fakat aldığım günden beridir sıcaklıkları ile ilgili ciddi problemlerim var. Örneğin stres testi veya diğer testleri denediğimde her uygulamada farklı bir sıcaklık değeri almaktayım örneğin: ( sayıları rastgele söyleyeceğim) Prime95 ile yaptığımda sistem 90 derece ile başlarken AIDA64 ile yaptığımda 80 dereceyi geçmiyor. Oyunlarda ise bu durum çok farklı oyuna girmeden önce "boşta" 50-60 derece olduğunda sıcaklık oyuna girdikten sonra 70 71 72 73 diye zamanla artış yapıyor ve 80 küsur derecelere geldikten sonra bilgisayar ısınıp yeniden başlıyor. Bilgisayarı aldığım 2. veya 3. ay olması lazım termal macununu değiştirdim sonuç 1 2 derecelik bir fark oldu gözle görülür ciddi bir fark görmedim. Egzoz fanım var ve BIOS ayarlarından son devire getirdim fakat inanılmaz bir etkisi olmadı. Core Performance Boost kapattım eskiden açıktı ve oyunlarda 70 dereceyi geçmezdi fakat şu an bu sıcaklık arada sıçrıyor CPB kapalı olmasına rağmen. Undervolt yapmayı denedim fakat nedenini bilmediğim bir şekilde doğru deneyip test yaptığım halde saçma sapan yerlerde bilgisayar kendini yeniden başlatmaya başlıyor. Sıvı soğutucum var MSI CoreLiquid 240r onunla soğutuyorum. Bu sisteme ne denesemde bir türlü sıcaklık değerlerini düşürmeyi başaramadım hiçbir zaman oyunlarda 70 derecenin altında görmedim GPU'da bu sıkıntıların hiçbirini yaşamazken sadece CPU'da bu sıkıntıları yaşamak garip geliyor yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Sıcaklık değerleri ilgili şöyle özet geçeyim;

Boşta: 50-60 derece.
Oyunlarda: +70 derece (70 derece altı çok nadir ve her oyunda kaldığım sürece bu sıcaklık artıyor)
Core Performance Boost: Kapalı.
Voltaj: 1.0 küsur ile 1.1 arası gidip gelmekte.
Undervolt: Denedim test sonuçları iyi gelse bile rastgele yerlerde sistem kapanıyor.
Ek güç ayarları: Olan seçeneklerin hepsini denedim sadece güç tasarrufu modunda iken GHz düşüp sıcaklık değerleri düşüyor diğerleri aynı sonuç.
Fan: Egzoz fan son devirde fakat kasanın önünde olan 3 fanın hızını BIOS içinden değiştirsemde hızları hep sabit değişmiyorlar.
Kasa: Kasanın ön kapağını kaldırınca sıcaklıklar bir tık düşüyor kasamdan ötürü bir sıcaklık söz konusu var doğru fakat bu kadar yüksek sıcaklıkların sadece kasa yüzünden olacağını düşünmüyorum.

CPU: AMD Ryzen 7 3700X 3.6GHz 36MB 8 çekirdek AM4 7nm.
GPU: MSI RTX 3070 Gaming X Trio 8 GB GDDR6.
RAM: GeIL 16 GB (2x8) Orion RGB 3600MHz CL18 DDR4.
Anakart: MSI MPG X570 Gaming Plus 4400MHz(OC)
Sıvı soğutucu: MSI MAG CoreLiquid 240r 240mm.
SSD: Samsung 500GB 970 EVO 3400 MB okuma 2300 yazma.
PSU: Corsair 750W tx-m serisi 80+ Gold.
Kasa: MSI MPG Gungnir 100 tempered glass RGB USB 3.0 e-ATX mid Tower.

Son düzenleyen: Moderatör:
Soğutucun kötü. Bu kaçıncı soğutma konusu, artık hesabını tutamıyorum. Neredeyse hepsi CoreLiquid kullanıyordu. Soğutucuyu değiştirirsen sorun çözülür tahminen.
@SandyBridge kızgın atacağın bir durum yok. Kronik sorunlu bir soğutucu ailesi. Forumda CoreLiquid yüzünden ısınma yüzünden sorun yaşayan onlarca kullanıcı var. Adam r9 5900 almış. CoreLiquid 360 soğutur diye almış ama soğutmuyor. 100 dereceleri görüyor. Bu da öyle bir konu tahminen.
3700x'i ben CM240ML ile soğutuyorum. Prime95'te Small FFT'de CPB açıkken 90 dereceyi geçmiyor. Hem de masa altı kurulumda. :) CoreLiquidle alakalı bir durum.

Son düzenleme:
Soğutucun kötü. Bu kaçıncı soğutma konusu, artık hesabını tutamıyorum. Neredeyse hepsi CoreLiquid kullanıyordu. Soğutucuyu değiştirirsen sorun çözülür tahminen.
@SandyBridge kızgın atacağın bir durum yok. Kronik sorunlu bir soğutucu ailesi. Forumda CoreLiquid yüzünden ısınma yüzünden sorun yaşayan onlarca kullanıcı var. Adam r9 5900 almış. CoreLiquid 360 soğutur diye almış ama soğutmuyor. 100 dereceleri görüyor. Bu da öyle bir konu tahminen.
3700x'i ben CM240ML ile soğutuyorum. Prime95'te Small FFT'de CPB açıkken 90 dereceyi geçmiyor. Hem de masa altı kurulumda. :) CoreLiquidle alakalı bir durum.
Teşekkür ederim önerebileceğiniz güzel bir soğutucu var mı peki? Fiyatı 2000 Tl yi geçmeyecek şekilde.

Ayrıyetten diğer sorum da şu boşta iken 50-60 derece arası ve CPB kapalı iken AIDA64 testinde 10 saniye içerisinde 91 dereceye geliyor.

Geri
Yukarı