R7 3800X için yükte 80 derece normal mi?

BekoSp

Decapat
Sistemi toplayalı daha 3 hafta falan oldu. Boşta ortalama 40-50; stres testte 80 gördüm, ortalama 55-70. Değerler normal mi? Normal değilse nasıl düzeltebilirim?
  • İşlemcim Ryzen 7 3800X.
  • Sıvı soğutmam ASUS ROG Ryujin 240.
  • Kasam ASUS ROG STRIX Helios.

Normal, bilgisayar işlemcileri için endişelenmenize gerek yok, bugün 15 senelik pentium işlemciler dahi taş gibi çalışıyor. Ömürleri sandığınızdan çok daha fazla ve bozulma ihtimalleri çok çok daha düşük.

Eğer taktığın gibi kullanıyorsan sorun PBO olabilir.

Gözlemlediğim kadarıyla, PBO işlemciyi boostlamak için değişken olarak yüksek diyebileceğimiz voltaj verebiliyor, 1.4v seviyelerinde gezinebiliyor mesela.

Silverstone PF360 kullanıyorum Ryzen 3600 işlemcimde, bu işlemci için fazlasıyla yeterli ama PBO açıkken ben de 80 dereceleri görüyordum yükte. PBO kapatıp manuel overclock ile 1,325v @4,2ghz ile CPU'yu sabitledim.

Bundan sonra yaptığım işkence testlerinde ve cinebench testlerinde 70-71 derece max gördüm. Boştayken olan sıcaklık değerlerini çok düşüremiyorsunuz ama. Belki 41 dereceyi görür görmez sıvı soğutucu fanlarını %60 açan bir fan eğrisi yapsam daha da düşürebilirim ama, kafa şişirmeye de gerek yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı