R7 3800X Sisteme Sıvı Soğutma Önerisi

bahadır köse

Centipat
AMD Ryzen 7 3800X 3.9GHz 32 önbellek 8 çekirdek
  • Adata XPG 8 GB gammix D30 3000MHz CL16 DDR4 RAM 4 adet.
  • ASUS ROG STRIX B450-E GAMING 3533MHz DDR4 soke.
  • Samsung 1TB 970 Evo Plus NVMe M.2 SSD (3500 MB okuma hızı)
  • ASUS Dual GeForce RTX 2060 OC 6 GB 192 Bit GDDR6.
  • Seagate 1TB Barracuda 64 MB 7200 RPM3.5inc SATA 3 hard disk
  • Thermaltake V200 00W 8 pluw 3xpure Plus RGB kasa
  • sistemime sıvı soğutucu eklemek istiyorum tavsiyelerinizi bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sıvı soğutmaya ihtiyacınız yok. Görsellik açısından bu kadar harcama yapmak mantıklı değil bana göre. Yine de isterseniz alttakini öneririm. Eğer ciddi overclock yapma gibi niyetiniz varsa ilk cümlelerimi görmezden gelin.

Sıvı soğutmaya ihtiyacınız yok. Görsellik açısından bu kadar harcama yapmak mantıklı değil bana göre. Yine de isterseniz alttakini öneririm. Eğer ciddi overclock yapma gibi niyetiniz varsa ilk cümlelerimi görmezden gelin.
Görsellik açısından değil render alıyorum devamlı ortalama 3000 pass alıyorum sahnelerin büyüklüğüne göre 10 saat render da kalıyor sistemimi korumak için en verimli soğutucuyu kullanmak istiyorum

@bahadır köse 3800X'in stok soğutucu ile 75 dereceleri aşacağını sanmam ancak daha serin olması daha iyi bir nevi.
evet geçmiyor ama yorumlarda okuduğum üzere ve kullanan arkadaşlardan aldığım tavsiyeler stok soğutucusu verimli çalışıyor fakat ağır bir soğutucu olduğu için zamanla baskı yapıp sorunlar oluşturabiliyormuş .Ne kadar sıcaklık değerini düşürüebilirsem o kadar iyi diye düşünüyorum

Ekleme: Şimdi stok soğutucusu evet fena değil ancak olay turbo frekansları korumakta zaten, sıcaklık değeri yükseldikçe işlemci hızını düşürüyor, bunun dışında birkaç ince ama yararlı ayar ile all core oc yapıp sabit frekansta çalıştırıldığında performans aşırı artıyor ama bu bize ısı olarak geri dönüyor bu sebeple güçlü işlemcilerde özellikle mesela all core 4.1 GHz yaptık ve render alıyoruz, stok soğutucu yetersiz gelecektir çünkü işlemci o sırada zaten fabrika çıkışı TDP si kadar güç çekmiyor daha fazla çekiyor :) Bu sebeple son zamanlarda garip şekilde sempati duyduğum ve aşırı ilgi ile tüm ürünlerini öğrenmeye çalıştığım NZXT markası bayağı meraklandırıyor beni, çok fazla inceleme izledim okudum X62 VS X72 anladığım kadarıyla fark yok denecek kadar az soğutma performansında çünkü 300watt güçte deniyorlar aralarında 1-2 derece oynuyor oynamıyor ki 2 fanlı x62 aynı soğutmayı verirken daha sessiz enteresan şekilde :)
Ekleme: Tabi kişisel tercih ve bütçe işin içine giriyor ancak hazır sıvı soğutma alacaksanız paraya kıyın ve kaliteli alın derim (onda da kısmet tabi ki sorun çıkabilir) sebebi çok fazla sorun gördüm ve insan tırsıyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı