R7 3800X ve RTX 2080S sistem ara ara kapanıyor

DarkSparrow

Hectopat
Arkadaşlar selam. Yakın zamanda QP bilişimden kaliteli bir sistem topladım. Donanımsal açıdan birbirini desteklemeyen hiçbir etmen yok.
kasa: Corsair iCUE 465X RGB temperli mid Tower ATX.
soğutma: Corsair Hydro H115I 280mm.
güç kaynağı: FSP Hydro g Pro 850W 80+ Gold.
SSD: Samsung 970 Evo Plus.
HDD: western Blue 2TB.
RAM: G.Skill Trident Z Neo 2 X 16 GB 3600MHz.
ekran kartı: ASUS ROG STRIX RTX 2080 Super OC.
anakart: ASUS ROG STRIX X570'e Gaming ATX.
işlemci: AMD Ryzen 7 3800X.
işletim sistemi: Windows 10 Pro (1909)

Akım korumalı priz aldım. Tabi koruduğunu iddia ediyor. Koruma açık yani. Ancak bilgisayar 2-3 günde bir kendi kendine donuyor. Restart tuşundan reslemedikçe kendine gelmesi imkansız hale geliyor. Özellikle soğutucu RGB'lerine bakıyorum donduğu anda, renk değiştirmeye devam ediyor. Yani soğutucudan yana bir sıkıntı olduğunu düşünmüyorum. Ancak RAM ve ekran kartının RGB'leri de donuyor. Yani hangi renkteyse o renkte duruyorlar.

QP bilişime yolladım kasayı, 3-4 gün test ettiler, orada hiçbir şey olmadı. En sıkıcı taraf da buydu. Aida üzerinden Full yük ile test ediyorum sıcaklıklar anormal değil.

Ve işin en kötü tarafı şu, ilk başlarda yoktu ancak sonradan bu kapanmalardan sonra çok nadir de olsa ekran kendi kendine sabit bir üst bölgesinden hafiften seyirmeye başladı. Saliselik git gel oluyor sabit bir bölgeden. Ne olduğunu anlayamadım denemediğim şey kasanın içini açıp bakmak. Ancak o konuda da çok bilgili değilim, daha yanlış bir şey yaparım diye endişeleniyorum. Daha demin tekrar dondu ve reset attığımda, kasanın içindeki kırmızı sayı ile yazılan 40 değeri, şu anda aa gözüküyor (bilmiyorum bir bilgi verir mi sizlere).

Fikirlerinizi bekliyorum. Bu gidişle akım vs kaynaklı ise sistem çöp olabilir yakında. Daha önce başına gelen ya da bir fikri olan varsa, dinlerim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Eğer kendi eviniz dışında bu sorun devam etmiyorsa. Evde bilgisayar kasasını elektrik prizine tek başına direkt aracı çoklu priz olmaksızın bağlayın. Ayrıca mutlaka orijinal PSU kablosunu kullanın. Evinizin voltaj dalgalanmasında ya da topraklamasında bir problem olabilir.

Geri
Yukarı