R7 4800H 117 dereceye kadar çıkıyor

knk256

Hectopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci/Kuyumcu
RAM
16GB
Ekran kartı
1650ti
Anakart
Lenovo
İşlemci
Ryzen 7 4800H
Merhaba nasılsınız? Lenovo laptop kullanıyorum Ryzen 7 4800H 1650 Ti'lı cihazım var. Sorunum cihazın aşırı derecede ısınması servis durumun gayet normal olduğunu cihaz çalıştığı sürece bir problem yaratmıyacağını söylüyorlar. Ben de bu güne kadar öyle kullandım cihazı alalı 14 ay oldu 2 ay öncesinde cihazda sıcaklıklar 117'e kadar çıktı. Fotoğraf mevcut CPU açısından konuşuyorum, cihaz piksellenmeye başladı mavi ekran yemeye başladı. Ben de servise verdim anakart değişti ve şu an bugünden bahsediyorum sıcaklık durumu bu şekilde tekrardan servise götürüp cihaz değişimi mi talep etmem gerekiyor?

hocam acaba işlemcileri kısıtlamış olabilir misiniz ?

hocam cpu ne derecede cpu % kaç ?

H serisi işlemcilerin ısınma sorunu çok olur. Ama ben böyle bir ısınma sorunu hiç görmemiştim. Tahminimce bu havada stok fanla kullanıyorsunuz işlemciyi. Termal macun yenileyin, işlemcinin Turbo frekansını kapatın ve sistemin tozunu alın. Ayrıca ThrottleStop vb. bir CPU uygulaması indirin oradan işlemciyi denge moduna getirin. Konumunuzun hava durumuda sıcaklığa büyük oranda etki eder bunu da unutmayın. Eğer ısınma sorunları devam ederse daha sık mavi ekran yersiniz. En kötü durum sistem hasar alır. Temkinli olmakta fayda var. Termal macunu son çareye bırakın.

Şu an oyun oynuyorum ve durum bu şekilde.
H serisi işlemcilerin ısınma sorunu çok olur. Ama ben böyle bir ısınma sorunu hiç görmemiştim. Tahminimce bu havada stok fanla kullanıyorsunuz işlemciyi. Termal macun yenileyin, işlemcinin Turbo frekansını kapatın ve sistemin tozunu alın. Ayrıca ThrottleStop vb. bir CPU uygulaması indirin oradan işlemciyi denge moduna getirin. Konumunuzun hava durumuda sıcaklığa büyük oranda etki eder bunu da unutmayın. Eğer ısınma sorunları devam ederse daha sık mavi ekran yersiniz. En kötü durum sistem hasar alır. Temkinli olmakta fayda var. Termal macunu son çareye bırakın.
hocam acaba işlemcileri kısıtlamış olabilir misiniz ?

hocam cpu ne derecede cpu % kaç ?

Dosya Ekleri

• Screenshot_20220812_210734_com.google.android.apps.photos.jpg
    Screenshot_20220812_210734_com.google.android.apps.photos.jpg
    45,1 KB · Görüntüleme: 36
Değişim talep edebiliyorsanız edin yoksa bakım için bir daha yollayın servise. Biraz daha bu şekilde kullanırsanız laptop elinizde kalabilir ve kullanıcı hatası derler size yazık olur.

Değişim talep edebiliyorsanız edin yoksa bakım için bir daha yollayın servise. Biraz daha bu şekilde kullanırsanız laptop elinizde kalabilir ve kullanıcı hatası derler size yazık olur.

Açıkçası 1 yıl böyle kullandım ve sonunda anakart değiştirdiker. Isınmayı problem olarak görmüyorlar. Bir sorun olmadan müdahale edilmiyor. Yanında bir problem daha olması gerekiyor. Şu an götürsem evet termal macun vs bakılır ancak garanti bittikten sonra çözüm kalmıyor cihaz elimde kalır o zaman. Şu an götürsem sıcaklık için müdahale etmiyorlar bilmiyorum ne yapacağımı, yanında bir sorun daha uydurmam gerekiyor galiba mecburen. Değişim istersem yeni kasa ile değişim yapılır %95

Açıkçası 1 yıl böyle kullandım ve sonunda anakart değiştirdiker. Isınmayı problem olarak görmüyorlar. Bir sorun olmadan müdahale edilmiyor. Yanında bir problem daha olması gerekiyor. Şu an götürsem evet termal macun vs bakılır ancak garanti bittikten sonra çözüm kalmıyor cihaz elimde kalır o zaman. Şu an götürsem sıcaklık için müdahale etmiyorlar bilmiyorum ne yapacağımı, yanında bir sorun daha uydurmam gerekiyor galiba mecburen. Değişim istersem yeni kasa ile değişim yapılır %95

Hocam 109 dereceyi nasıl problem etmiyorlar bu nasıl servis? Tam emin olmamakla beraber 3 defa aynı problem ile servise yolladığınızda iade veya değişim yapmak zorundalar diye biliyorum ama yine de deneyimli birisi yazarsa daha doğru olur.

115 derece de gezerken olan fotoğrafını çıktı alıp cihazı teslim ederken vermiştim anakart değişmeden önce sonuç bu oldu. Sonrasında ekran piksel yapıp mavi ekran verince mecburen değiştirdiler.

Dosya Ekleri

• IMG_20220812_215125.jpg
    IMG_20220812_215125.jpg
    54,8 KB · Görüntüleme: 34

İşlemciyi gerektiğinde Turbosuz kullanırsanız gözle görülür ısı farkı olur. Termal macununuz yoksa Arctic MX-4 alın Hepsiburada veya güvenilir bir site üzerinden. MX-4 çakması çok oluyor. Kasanın içindeki tozları da alırsanız tahminimce bilgisayar yük altında Max 75 dereceye çıkar. Eğer bluescreen yemeye devam ederseniz denge modunda kullanın işlemcinizi.
Değişim konusuna değinecek olursak yüksek ısı donanımlarınıza zarar verebilir olurda böyle bir senaryo gerçekleşirse tahminimce değişim yapılacaktır.

Son düzenleme:
Kule tipi CPU cooler alırsanız 20 - 30 derece fark eder. İşlemciyi gerektiğinde turbosuz kullanırsanız gözle görülür ısı farkı olur. Termal macununuz yoksa Arctic MX-4 alın Hepsiburada veya güvenilir bir site üzerinden. MX-4 çakması çok oluyor. Kasanın içindeki tozları da alırsanız tahminimce bilgisayar yük altında Max 75 dereceye çıkar benim arkadaşımda R3 3250u vardı kule tipi soğutucu almıştı 200 lira civarı makul bir fiyata yükte 60 derece çalışıyordu 90 derece çalışan işlemcisi. Eğer bluescreen yemeye devam ederseniz denge modunda kullanın işlemcinizi.
Değişim konusuna değinecek olursak yüksek ısı donanımlarınıza zarar verebilir olurda böyle bir senaryo gerçekleşirse tahminimce değişim yapılacaktır.

Dostum bende ekran kartı alım satımı ile uğraştım bir süre kasalar hakkımda bilgi sahibiyim. Ama sorunum laptop olması, laptopa kule tipi nasıl takabiliriz? Ve dediğin yöntemler Turbo vs evet gerçekten sıcaklığı düşürebilecek yöntemler ama en basiti macun değişimi garantiden çıkarıyor cihazı.

Geri
Yukarı