R7 4800h ve GTX 1650 Ti laptop darboğaz yapıyor

Genellikle LOL,VALORANT,FORNİTE oynarken GPU kullanımı hep %50 de kalıyor.
Anlam veremediğim diğer nokta ise Msi Afterburnerdan kontrol ettiğimde CPU kullanımı %30 olarak gözüküyor fakat ASUS ARMOURY CRATE uygulamasından baktığımda CPU Kullanımı %80 civarlarında dolaşıyor ek olarak görev yöneticisinde de durum %80 civarlarında Msi Afterburner CPU'yu olduğundan az gösteriyor.
Muhtemelen sistemsel bir sorun yaşıyorsunuz.Değerleri paylaşabilir misiniz? Msi Afterburnerdan.
Adsız.jpg
Burada oyun esnasında almış olduğum değerleri görüyorsunuz.
Alttaki resimde ise bu kareden 30-40 saniye sonrasında 2 programdan almış olduğum değerleri göstereceğim.
adsız.2.jpg
Burada işlemcinin ekran kartından hep önde olduğunu görebilirsiniz.
Peki bunu nasıl düzelteceğim?
veya teknik servise mi yollamalıyım?
Hocam, çözünürlüğü çok mu düşürüyorsunuz? O işlemci rahatlıkla besler. Çoğu Intel işlemciden güçlü.
Hocam, bütün oyunlarda 1080p Ultra ayarlarda bu değerler genellikle Çok oyunculu oyunlar oynuyorum. Değerleri zaten paylaştım bakabilirsiniz

Dosya Ekleri

• Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    257 KB · Görüntüleme: 45
  • adsız.2.jpg
    adsız.2.jpg
    177,4 KB · Görüntüleme: 63
Peki onu nasıl kapatacağım? Nvidia denetim masası ayarlarından görüntü oluşturma GPU' sunu GTX1650ti olarak seçmeme rağmen çalışıyor hala kapatamadım.
Hocam dahili ekran kartınız da çalışıyor onu kapatıp deneyebilir misiniz? Farkettiyseniz GPU1 ve GPU2 olarak gözüküyor ilk resimde.

Genellikle LoL, Valorant, Fornite oynarken GPU kullanımı hep %50 de kalıyor.
Anlam veremediğim diğer nokta ise MSI Afterburner'dan kontrol ettiğimde CPU kullanımı %30 olarak gözüküyor fakat ASUS Armoury Crate uygulamasından baktığımda CPU kullanımı %80 civarlarında dolaşıyor ek olarak görev yöneticisinde de durum %80 civarlarında MSI Afterburner CPU'yu olduğundan az gösteriyor.

Eki Görüntüle 870472burada oyun esnasında almış olduğum değerleri görüyorsunuz.
Alttaki resimde ise bu kareden 30-40 saniye sonrasında 2 programdan almış olduğum değerleri göstereceğim.
Eki Görüntüle 870473burada işlemcinin ekran kartından hep önde olduğunu görebilirsiniz.
Peki bunu nasıl düzelteceğim?
Veya teknik servise mi yollamalıyım?

Hocam, bütün oyunlarda 1080p Ultra ayarlarda bu değerler genellikle çok oyunculu oyunlar oynuyorum. Değerleri zaten paylaştım bakabilirsiniz.

TUF yazılımı genellikle hatalı gösterir bir problem yok hocam. İleride güncellemeyle düzeltirler. Bende 4800h 3700X dengi işlemci nasıl öyle bir şey oluyor diyorum:D

TUF yazılımı genellikle hatalı gösterir bir problem yok hocam. İleride güncellemeyle düzeltirler. Bende 4800h 3700X dengi işlemci nasıl öyle bir şey oluyor diyorum:D
TUF yazılımı hatalı da görev yöneticisi de mi hatalı?
Şöyle izah edeyim ben bu bilgisayarda discord sunucusunda ekran paylaşırken yani yayın yaparken Lol'de Fps 30-35 arasında geziyor ve GPU2 kullanımı %10lara kadar düşüyor, Fortnite da grafikleri en düşüğe de alsam en yükseğe de alsam 50fps in yukarısına çıkamıyorum ☹️

Şöyle izah edeyim ben bu bilgisayarda Discord sunucusunda ekran paylaşırken yani yayın yaparken LoL'de FPS 30-35 arasında geziyor ve GPU2 kullanımı %10'lara kadar düşüyor, Fortnite da grafikleri en düşüğe de alsam en yükseğe de alsam 50FPS'in yukarısına çıkamıyorum ☹️

Allah Allah, çözemedim o zaman. Servise sormanız daha mantıklı olur hocam.

Şöyle izah edeyim ben bu bilgisayarda Discord sunucusunda ekran paylaşırken yani yayın yaparken LoL'de FPS 30-35 arasında geziyor ve GPU2 kullanımı %10'lara kadar düşüyor, Fortnite da grafikleri en düşüğe de alsam en yükseğe de alsam 50FPS'in yukarısına çıkamıyorum ☹️

Hocam bende de 4800H, GTX1650 Ti ve 2x8 3200MHz RAM var. Valorant ve CS:GO'da Ultra ayarlarda ortalama 200FPS, Battlefield 5 de Low ayarlarda ortalama 100 ve Mount and Blade 2: Bannerlord da Ultra'da ortalama 120FPS alıyorum.
Çözüm olarak söyleyebileceğim şeyler; bilgisayarın güç seçeneği güç tasarrufunda olabilir, laptop markasının uygulamasında (benimki Lenovo Vantage, güç tasarrufu seçildiğinde ekran kartı 300MHz'yi aşmıyor) güç tasarrufunda olabilir. Sisteminiz 20H1 veya 20H2 ise NVIDIA denetim masasında böyle bir yazı çıkıyordur.

1612768253758.png

Windows>Ayarlar>Sistem>monitör>Grafik Ayarları, Buradan Grafik Performans Tercihinden uygulama ekleyip hangi ekran kartında çalışacağını seçiyoruz.

Son olarak belki BIOS'daki bir ayar yüzünden böyle bir problem ortaya çıkmış olabilir BIOS ayarlarını sıfırlamayı deneyebilirsin.

Güç modu tasarrufta olabilir mi ?
Hayır Nihai performans modunda çalışıyor.
Biosta olması gerekiyor hocam kontrol edin. (Sürüme göre değişiklik gösterebilir)
Biosta bulamadım daha ayrıntılı anlatabilir misiniz?
Hocam bende de 4800H, GTX1650 Ti ve 2x8 3200MHz RAM var. Valorant ve CS:GO'da Ultra ayarlarda ortalama 200FPS, Battlefield 5 de Low ayarlarda ortalama 100 ve Mount and Blade 2: Bannerlord da Ultra'da ortalama 120FPS alıyorum.
Çözüm olarak söyleyebileceğim şeyler; bilgisayarın güç seçeneği güç tasarrufunda olabilir, laptop markasının uygulamasında (benimki Lenovo Vantage, güç tasarrufu seçildiğinde ekran kartı 300MHz'yi aşmıyor) güç tasarrufunda olabilir. Sisteminiz 20H1 veya 20H2 ise NVIDIA denetim masasında böyle bir yazı çıkıyordur.

Eki Görüntüle 870546

Windows>Ayarlar>Sistem>monitör>Grafik Ayarları, Buradan Grafik Performans Tercihinden uygulama ekleyip hangi ekran kartında çalışacağını seçiyoruz.

Son olarak belki BIOS'daki bir ayar yüzünden böyle bir problem ortaya çıkmış olabilir BIOS ayarlarını sıfırlamayı deneyebilirsin
Söylediklerini denedim fakat olmadı BIOS' sıfırlama dediğin varsayılan ayarlara çevirmek mi yoksa Format atmak mı? Biraz daha açabilirsen sevinirim

Yeni konular

Geri
Yukarı