Çözüldü R7 5700X GA-A320M-S2H ile çalışmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Ksugu

Hectopat
İşlemci
Ryzen 7 5700X
Arkadaşlar bugün bir tane Ryzen 7 5700X aldım ancak taktıgım zaman görüntü gelmedi, çalışmadı yani. Anakartım GA-A320M-S2H ne yapmam gerekiyor tam olarak? Anakart destekliyor mu? Yardımcı olursanız sevinirim. Şu an Ryzen 5 3600 kullanıyorum, eski işlemcim yani.

Hocam farklı işlemci kullanıb BIOS güncellemesi yapın veya anakart değiştirin.
Eğer anakart değiştirecekseniz B550 ya da B450 anakart kullanın.

GA-A320M-S2H rev 1.x için F55
GA-A320M-S2H rev 2.0 için FC
GA-A320M-S2H rev 3.0 için F4
veya üzeri sürümlerde BIOS yüklü olması lazım. Çalışan işlemci takılı iken güncelleme yapılırsa daha sonra Ryzen 7 5700X ile de görüntü alınabilir.

GA-A320M-S2H rev 1.x için F55
GA-A320M-S2H rev 2.0 için FC
GA-A320M-S2H rev 3.0 için F4
veya üzeri sürümlerde BIOS yüklü olması lazım. Çalışan işlemci takılı iken güncelleme yapılırsa daha sonra Ryzen 7 5700X ile de görüntü alınabilir.

Tam olarak neyi nasıl güncellemeliyim çok karışık anlayamıyorum.
Hocam şimdi F4'te şöyle bir not var NO Bristol Ridge processors support. bu ne demek

Hocam şimdi F4'te şöyle bir not var NO Bristol Ridge processors support. bu ne demek
Şöyle anlatayım. Senin kullandığın anakartın chipseti olan A320 aynı işlemci soketini destekleyenler içerisinde en alt seviye ve en ucuzu oluyor. Bu A320'yi kullanarak anakart tasarlayanlar da benzer şekilde özelliklerden kısıyorlar. BIOS yazılımını depolamak için kullanılan çip kapasitesi düşük olunca yeni nesil işlemcilere destek vermek için eski nesil olanlardan bazılarını silmek zorunda kalıyorlar. İşte Bristol Ridge dedikleri işlemci ailesi de yedinci nesil A serisi APU işlemciler oluyor. F4 sürüm BIOS ile birlikte Ryzen 5000 serisine destek verebilmek için bunların desteği silinmiş oluyor. Allah oralara düşürmesin ama zaten epey dandikler ve normal şartlar altında bir daha kullanma ihtimali olmaz.
amd_ryzen_3_press_deck_-_emea-page-016.jpg

Şöyle anlatayım. Senin kullandığın anakartın chipseti olan A320 aynı işlemci soketini destekleyenler içerisinde en alt seviye ve en ucuzu oluyor. Bu A320'yi kullanarak anakart tasarlayanlar da benzer şekilde özelliklerden kısıyorlar. BIOS yazılımını depolamak için kullanılan çip kapasitesi düşük olunca yeni nesil işlemcilere destek vermek için eski nesil olanlardan bazılarını silmek zorunda kalıyorlar. İşte Bristol Ridge dedikleri işlemci ailesi de yedinci nesil a serisi APU işlemciler oluyor. F4 sürüm BIOS ile birlikte Ryzen 5000 serisine destek verebilmek için bunların desteği silinmiş oluyor. Allah oralara düşürmesin ama zaten epey dandikler ve normal şartlar altında bir daha kullanma ihtimali olmaz.
Eki Görüntüle 1630432

Tamamdır teşekkürler sorunum çözüldü.

Geri
Yukarı