R7 5700X için anakart önerisi

YunusLatifTuna

Kilopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
RTX 4060Ti 16 GB / Ryzen 7 5700x / 16 GB 3000 MHz DDR4 / MSİ MAG B550 Tomahawk / Aorus Waterforce 240mm / 550w 80+ Bronze Corsair / Corsair Carbide Spec-05
RAM
16 GB 3000 MHz CL16
İşlemci
R7 5700x
R7 5700X işlemci, 4060 Ti ekran kartı kullanıyorum. B450-M Dragon anakart kullanıyorum ve PCI-e 3'ten 4'e geçiş yapmak istiyorum. Fiyat önemli değil, R7 5700X için en iyi anakartı arıyorum. Araştırdım ancak karmaşık geldi. B550-F Gaming anakarta baktım ancak Türkiye'de yok denecek kadar az, hepsi yurt dışından geliyor ve zamanım yok. O yüzden bu anakarta yöneldim: Amazon.com.tr

Daha iyisi var mıdır, bu anakart yeterli mi veya uyumlu mu? Uyumluluğu neye göre belirleniyor, nasıl anlaşılıyor

Yeterli.
Güçlü işlemcilerde önemli olan VRM soğutucularının olması bunlar anakartın voltaj aldığı yerler ne kadar serin o kadar stabil.
Ben ASUS TUF B550M-E kullanıyorum 5700X ile yeterli PBO Max 4850'ye kadar çıkıyor.

1705249904031.png

Bu üstte gördüğün pasif soğutucular. Bunlar giriş seviyelerde olmuyor mesela çalışır mı çalışır ama ne kadar besler tartışılır. Ama en güzeli böyle soğutucusu olanlar. Bu anakart yeterli diğer özellikler senin tercihin misal arbg çıkışları fan yuvaları ses sürücüsü vs yani kalite kalite değişiyor

Bu anakart gayet iyi.

Yeterli.
Güçlü işlemcilerde önemli olan VRM soğutucularının olması bunlar anakartın voltaj aldığı yerler ne kadar serin o kadar stabil.
Ben ASUS TUF B550M-E kullanıyorum 5700X ile yeterli PBO Max 4850'ye kadar çıkıyor.

Eki Görüntüle 2084433

Bu üstte gördüğün pasif soğutucular. Bunlar giriş seviyelerde olmuyor mesela çalışır mı çalışır ama ne kadar besler tartışılır. Ama en güzeli böyle soğutucusu olanlar. Bu anakart yeterli diğer özellikler senin tercihin misal arbg çıkışları fan yuvaları ses sürücüsü vs yani kalite kalite değişiyor

Bu anakart gayet iyi.
Peki bahsettiğin detaylar bu anakartta var mı? arbg çıkışı, fan yavaları ve ses sürücüsü dediklerinden bahsediyorum veya ekstradan başka bir şey varsa. Varsa kaliteli mi? Anlamıyorum çok kusura bakmayın.

ALC 1200 ses codec var yani ses olarak iyi.
2.5 GB lan var.
6 SATA bağlantısı SSD HDD vs için.
2 tane M.2 girişi ve soğutucuları da var.
Arbg 3 giriş.
Rbg 4 tane.
Optik çıkış var 5.1 ses sistemini tek kablo bağlamak için.

Gayet iyi her şey var. Kaliteli yani.

ALC 1200 ses codec var yani ses olarak iyi.
2.5 GB lan var.
6 SATA bağlantısı SSD HDD vs için.
2 tane M.2 girişi ve soğutucuları da var.
Arbg 3 giriş.
Rbg 4 tane.
Optik çıkış var 5.1 ses sistemini tek kablo bağlamak için.

Gayet iyi her şey var. Kaliteli yani.
Teşekkür ederim. Merak ettiğim bir şey daha var kusura bakmayın. Aktif olarak kullandığım kart mAtx, ancak alacağım kart Atx. Sanıyorum ki güç kaynağı daha fazla kullanılacak. Ancak 550W PSU'm var ve bu PSU sistem için şuanda sınırda. Yeni kartta bu sorun yaratır mı? Daha fazla kullanım olur mu?

Teşekkür ederim. Merak ettiğim bir şey daha var kusura bakmayın. Aktif olarak kullandığım kart mATX, ancak alacağım kart ATX. Sanıyorum ki güç kaynağı daha fazla kullanılacak. Ancak 550W PSU'm var ve bu PSU sistem için şu anda sınırda. Yeni kartta bu sorun yaratır mı? Daha fazla kullanım olur mu?

Yeterli gelir anakart Micro veya ATX fark etmez. Önemli olan ekran kartı ve işlemci yeterli gelecektir.

Geri
Yukarı