R7 5700X ile RX 6700 10 GB darboğaz yapar mı?

ProGamer90

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Asus Prime B450M-K
Ryzen 5 5600
Sapphire RX 6700 10GB
16 GB Corsair Vangeance
600W Xigmatek PSU
AOC 21" Monitör
Şu an bende RX 6700 10 GB mevcut ve bu ekran kartı ile R7 5700X darboğaz yapar mı? Eğer yaparsa ne kadar yapar?

Şu an bende RX 6700 10 GB mevcut ve bu ekran kartı ile R7 5700X darboğaz yapar mı? Eğer yaparsa ne kadar yapar?

Yapmaz.

İşlemci güçlü olduğu için benim ekran kartı ile darboğaz yapabilir diye düşünüyordum ama demek ki benim ekran kartı bu işlemciye göre zayıf değilmiş 🙂👌

FHD olarak kullanacaksanız yapmaz, QHD çözünürlükte ufak bir darboğaz yapabilir ancak sorun yaratacak kadar büyük olduğunu düşünmüyorum.

1440p de hafif darboğaz olabilir mi diyorsunuz?

İşlemci güçlü olduğu için benim ekran kartı ile darboğaz yapabilir diye düşünüyordum ama demek ki benim ekran kartı bu işlemciye göre zayıf değilmiş 🙂👌

1440p de hafif darboğaz olabilir mi diyorsunuz?

Hafiften bile düşük bahsettiğim darboğaz. Neredeyse performans kaybı yaşamadan kullanırsınız kart 2K için üretilmiş bir kart zaten.

FHD olarak kullanacaksanız yapmaz, QHD çözünürlükte ufak bir darboğaz yapabilir ancak sorun yaratacak kadar büyük olduğunu düşünmüyorum.
Darboğaz terimini yanlış anlamışsınız sanırım. Darboğaz yapacak olsa FHD çözünürlükte yapar zaten, QHD'de yapmaz. Çözünürlük arttıkça ekran kartına binen yük artar ve GPU kullanımı yükselir. Hatta bu yüzden darboğazı azaltmak için çözünürlük yükseltmeyi veya grafik ayarlarını fullemeyi öneririz.

Sizin demeye çalıştığınız olay darboğaz değil, ekran kartının güçsüz gelebilme durumu. Tabii bu olaya "darboğaz" diyorsanız başka. Çünkü işlemcinin yetersiz geldiği durumu darboğaz olarak kabul ederiz genelde.

Darboğaz terimini yanlış anlamışsınız sanırım. Darboğaz yapacak olsa FHD çözünürlükte yapar zaten, QHD'de yapmaz. Çözünürlük arttıkça ekran kartına binen yük artar ve GPU kullanımı yükselir. Hatta bu yüzden darboğazı azaltmak için çözünürlük yükseltmeyi veya grafik ayarlarını fullemeyi öneririz.

Sizin demeye çalıştığınız olay darboğaz değil, ekran kartının güçsüz gelebilme durumu. Tabii bu olaya "darboğaz" diyorsanız başka. Çünkü işlemcinin yetersiz geldiği durumu darboğaz olarak kabul ederiz genelde.

Darboğaz genel olarak tek bir donanım üzerinden ölçülen bir şey değil. Birbiri arasında veri transferi ve işlemesi yapan donanımların biri diğerine yetişemediği durumda darboğaz meydana gelir. Hangisi yetişemiyorsa darboğazın sorumlusu olarak da onu gösteririz.

Her iki açıklama da doğru fakat bende birşey eklemek istiyorum. Teknik olarak iki parça arasındaki iletişim sonucunda bir parça diğer parçayı performans olarak aşağı çekmesine dardoğaz deniyor. Benim de kendi bakış açımdan darboğaz açıklamam bu şekilde 🙂

Darboğaz genel olarak tek bir donanım üzerinden ölçülen bir şey değil. Birbiri arasında veri transferi ve işlemesi yapan donanımların biri diğerine yetişemediği durumda darboğaz meydana gelir. Hangisi yetişemiyorsa darboğazın sorumlusu olarak da onu gösteririz.
Ben de böyle düşünüyorum aslında ama şu dönemde "darboğaz" denilince akla ilk gelen şey ekran kartının tam performansta kullanılamaması. Yoksa dediğiniz gibi RAM darboğazı bile olabilir sistemde duruma göre.

Konu sahibi arkadaş yanlış düşünceye kapılmasın diye belirtmek istedim. RX 6700, 2K için yetersiz gelebilir dersek daha anlaşılır oluyor tabii. Ancak kendisi de durumun farkındaymış, sorun yok o zaman.

Yeni konular

Geri
Yukarı