R7 5700X vs R5 5600

Ertuğ Eroğlu

Hectopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Arkadaşlar herkese öncelikle iyi geceler diyerek başlayım cümleme. Şu an MSI X570 anakart, R7 3700X işlemci, 64 GB RAM, RX 6700 XT kullanmaktayım. Artık 3 cü nesilden 5'e geçeyim diyorum forumda okuduklarım yorumlar öneriler videolar kafamı çok karıştırdı. Yeni bir işlemci alacağım Ryzen 7 5700X mi almalıyım yoksa Ryzen 5 5600 mü almalıyım? Oyunlarda falan darboğaz olmasın. Sizce hangi işlemciyi alayım bir fikir verin. Şimdiden yorumlarınız için teşekkür ediyorum.

Arkadaşlar herkese öncelikle iyi geceler diyerek başlayım cümleme. Şu an MSI X570 anakart, R7 3700X işlemci, 64 GB RAM, RX 6700 XT kullanmaktayım. Artık 3 cü nesilden 5'e geçeyim diyorum forumda okuduklarım yorumlar öneriler videolar kafamı çok karıştırdı. Yeni bir işlemci alacağım Ryzen 7 5700X mi almalıyım yoksa Ryzen 5 5600 mü almalıyım? Oyunlarda falan darboğaz olmasın. Sizce hangi işlemciyi alayım bir fikir verin. Şimdiden yorumlarınız için teşekkür ediyorum.
Paranız hangisine yetiyorsa onu alın. Bütçe nedir?

3700X ile Ryzen 5600'ün arasında neredeyse bir fark yok ki zaten. Yani hiçbir yükseltme yapmış olmayacaksınız işlemcinizi güncellemek dışında. Hatta çoklu çekirdek performansı kaybedeceksiniz. O yüzden bütçeniz yetiyorsa 5700X ve üstü bir işlemci alın derim. Ryzen 5600 bence gereksiz olur sizin durumunuzda.

Son düzenleme:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Yukarıdaki videolardan karşılaştırmalara bakabilirsiniz. Fazladan çekirdeğe oyun dışındaki uygulamalar için ihtiyacınız yoksa 5600 yeterli.

Yukarıdaki videolardan karşılaştırmalara bakabilirsiniz. Fazladan çekirdeğe oyun dışındaki uygulamalar için ihtiyacınız yoksa 5600 yeterli.

Videoların hepsini izledim benim renderle işim yok arkadaşlar, film izlerim oyun oynarım internette gezerim sadece o kadar.

3700X ile Ryzen 5600'ün arasında bir fark yok ki zaten. Yani hiçbir yükseltme yapmış olmayacaksınız işlemcinizi güncellemek dışında. Hatta çoklu çekirdek performansı kaybedeceksiniz. O yüzden bütçeniz yetiyorsa 5700X ve üstü bir işlemci alın derim. Ryzen 5600 bence gereksiz olur sizin durumunuzda.
Yanlışınız var. R7 3700X, R5 3600X ile aynı performansı verir. R5 5600'e geçiş yaparsa %20-25 oranında performans artışı elde eder. Tekli çekirdek için konuşuyorum.

3700X ile Ryzen 5600'ün arasında bir fark yok ki zaten. Yani hiçbir yükseltme yapmış olmayacaksınız işlemcinizi güncellemek dışında. Hatta çoklu çekirdek performansı kaybedeceksiniz. O yüzden bütçeniz yetiyorsa 5700X ve üstü bir işlemci alın derim. Ryzen 5600 bence gereksiz olur sizin durumunuzda.
Nasıl performans farkı yok?

1664575460966.png

1664575478274.png

1664575495140.png

1664575509128.png

Oyun performansında bariz fark var.

Videoların hepsini izledim benim renderle işim yok arkadaşlar, film izlerim oyun oynarım internette gezerim sadece o kadar.
Tamam o zaman. Paramı fazla harcamayayım derseniz 5600 yeterli. Yok ben iyisini istiyorum derseniz 5900x/5800x3D'de alablirsiniz. Yukarıdaki grafiklerdeki performans sizi tatmin ediyorsa düşünecek fazla bir şey kalmamış gibi.

Bütçe sıkıntı değilse Ryzen 7 5800X3D alın hocam. Alabileceğiniz en iyi oyun işlemcisi.

Yeni konular

Geri
Yukarı