R7 5800 işlemci ve 2K monitör için RX 6800XT mi RTX 3080 mi?

xionnn

Femtopat
AMD R7 5800X işlemcili ve 2K monitörlü bilgisayarda; RX 6800XT mi yoksa RTX 3080 ekran kartı modelini tercih etmeliyim? Bilgisayarda çoğunlukla yayıncılık, oyun, ve video editleme işleri gerçekleştireceğim, ayrıca işim gereği günün çoğunu bilgisayar başında geçiriyorum. Kafamdaki cevap aradığım durumlar şunlar;
1- RTX 3080 alırsam oyun, yayın vb şeylerden daha iyi verim için 4K monitör de almak durumunda gibi hissediyorum dolayısıyla masraf yönüm çoğalacak.
2- AMD 5 serisi işlemci ve RX 6800XT ekran kartı ile 2K monitörde NVIDIA'a göre AMD'den daha güzel verim alındığı gibi incelemeler okudum doğru mudur, öyleyse RX 6800XT seçmek benim için daha uygun olacak.
3- Benim kullanım amacıma göre aralarındaki eksi yönleri söyler misiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
2K kullanılmaz diye bir şey yok hocam. Hatta bence 2K daha mantıklı bu şahsi fikrim. Daha uzun sene doğal çözünürlüğünde kullanırsınız. Hali hazırda RTX 3080 bile olsa 4K Cyberpunk gibi -optimizasyon sorunu olsa bile- oyunda 60 FPS alıyor. 3-4 yıl sonra güncel bir oyunda 4K düşündürücü olacaktır bence. Bu bağlamda güçlü bir işlemci seçilerek 2K daha mantıklı bence. Çünkü doğal çözünürlüğün altına inildiğinde bu sefer kalite düşüyor. Dediklerime şu eleştiri getirilebilir; 4K Low ayarlar 2K Medium ayarlardan iyidir gibi. Ama ben olsam 4K masrafına 2K alırdım. Eksi yön olarak 2K için besleyecek işlemci masrafı artıyor. 4K da daha ucuz bir işlemciyle darboğaz olmazken 2K için daha güçlü bir işlemci sınırı oluyor. Yüksek ihtimal ondan diyorlardır.

Geri
Yukarı