Çözüldü R7 5800H darboğaz mı yapıyor?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

merteknn

Hectopat
Makaleler
3
Yer
Çankaya,Ankara
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Lenovo IdeaPad Gaming 3 | Ryzen 7 5800H | RTX 3050 85 Watt | 16 GB 3200 Mhz RAM | WD SN530,SN570 1.5 TB SSD | 120 IPS PANEL.
Meslek
Öğrenci
Arkadaşlar öncelikle sistemim Lenovo Ideapad Gaming 3.

Forza Horizon 4'te en yüksek Extreme ayarlarda GPU kullanımı bilgisayar şarjda iken %70-86 arası kullanıyor her ne kadar bilgisayar performans modunda olsa bile. (Kenar yumuşatma 4X'te) işlemci sıcaklığı 81, GPU sıcaklığı 72. şarjdan çıkardığım an GPU kullanımı %95-99 arasında oluyor ama bu sefer FPS düşüyor gücü bataryadan aldığı için. Sizce neden bilgisayar şarjda iken %70-86 arası GPU kullanımı alıyorum?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Bu sorunun sebebi bilgisayarın şarjının azalmasıymış. Laptopum 135 watt adaptörle geldiği için belli bir süre sonra şarj azalınca bataryayı dolduramadığı için bilgisayar gücünü kısıyormuş.
Gayet güçlü bir işlemci. Laptoplarda da kolay kolay darboğaz olmaz(uygun çözünürlük ve ayarlarda). GPUGüç seçenekleri kısmından yeni bir plan oluşturun veya mevcut planı özelleştirip daha yüksek performans vermesini sağlayın. 4800H 5600M konfigürasyonunda Forza Horizon 4 oyununda bazı sürücülerle GPU kullanım oranı ve FPS düşüyor. Bir ihtimal sürücü ile ilgili de olabilir. Forza Horizon 4 oyununda bütün sürücülerle test gerçekleştirmiştim çünkü.

Nedenini merak ettim.
Çünkü bilgisayar pilden tasarruf edeceğim diye kaynakların gücünü azaltıyor. 150 FPS alacağın oyundan maksimum 40-50 FPS alırsın. O yüzden oyunlarda laptopların prizde kullanılması tavsiye ediliyor. Çektiği gücü adaptörden alabiliyorlar.

Bu sorunun sebebi bilgisayarın şarjının azalmasıymış. Laptopum 135 watt adaptörle geldiği için belli bir süre sonra şarj azalınca bataryayı dolduramadığı için bilgisayar gücünü kısıyormuş.

Çözüm

Geri
Yukarı