R7 5800H laptopta ekranda bozulma oluyor

marmlat

Centipat
Daha fazla  
SSD veya HDD modeli
SK_Hynix
3 hafta önce yurt dışında Teknosa gibi bir mağazadan laptop aldım (internetten sipariş vermedim, kendim giderek aldım). Fakat sebebini bir türlü anlayamadığım sorun yaşıyorum.

Sorun şu, oyun oynarken(GTA 5, Forza 5 vb.) 2K ve Ultra ayarlarda görüntüde saliselik siyahlıklar ve bozulmalar meydana geliyordu. Chipsetin sorunlu olabileceğinden korktum ama yazılımsal olarak bildiğim yolları denemeye başladım. Ekran kartı sürücüsünü tamamen kaldırıp tekrar kurup yeniden test ettim. 30 dakika Forza oynadım, hiçbir bozulma olmadı, 1 saat GTA oynadım 3-4 kere zor fark edilen bir bozulma oldu sadece fakat bu sefer de internet tarayıcısı kullanırken 1-2 kere daha bozulmaya şahit oldum...

FurMark ve OCCT testlerini yaptım, performansta hiçbir problem ve kayıp yok, 2K çözünürlükte bile ekran kartı sıcaklığı Max 61 derece gördü. İşlemci sıcaklığım ise 70-75 arasında dolaştı ve bir sorun çıkmadan bitirdim testleri. Donanımsal bir sorun olsa sürücüyü silip yükledikten sonra bozulmalarda bu şekilde bir azalma olmazdı diye düşünüyorum, şu an için yurt dışına gitme imkanım da yok dolayısıyla garantiye de veremiyorum.

Sizce bu sorunun kaynağı nedir, ne yapabilirim? Bir çözüm yolu gösterebilecek var mı?

Sürücüyü silip tekrar yüklemeden önce kaydettiğim hata videosu:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Cihazınızda dGPU açık mı? Yani cihazınızı tamamen mux açık mı kullanıyorsunuz? Web de gezerken de aynı sorunla karşılaşıyorsanız (mux hep açıksa) bios yada gpu sürücü kaynaklı sorun olabilir.

Cihazınızda dGPU açık mı? Yani cihazınızı tamamen mux açık mı kullanıyorsunuz? Web de gezerken de aynı sorunla karşılaşıyorsanız (mux hep açıksa) bios yada gpu sürücü kaynaklı sorun olabilir.
mux hep açık kullanıyorum. webde gezerken normalde karşılaşmıyordum ama bugün 1-2 kere karşılaştım. bios veya sürücü kaynaklı sorunsa ne gibi çözüm önerirsiniz?

Cihazınızı iGPU ile web de kullanarak test edin. Eğer herhangi bir sorun çıkmazsa GPU kaynaklı olduğu kesinleşir. Duruma göre bios yeniden kurulması gerekebilir. Ayrıca kontrol merkezini silip kullanmayı deneyin. Belki farkında olmadığınız bir ayardan dolayı kaynaklı olabilir. Nvidia Denetim masası ayarlarında herhangi bir değişiklik yaptınız mı?

Yeni konular

Geri
Yukarı